Ciekawostki

10 intrygujących ciekawostek w Tykocinie

Fot. Figoosia / Wikipedia

Tykocin to miasto w województwie podlaskim, położone w Kotlinie Biebrzańskiej nad Narwią. To sprawia, iż przyciąga do siebie miłośników natury i osoby chcące uciec od zgiełku miasta. Jednak Tykocin ma o wiele większe znaczenie, zwłaszcza w aspekcie historycznym. Oto ciekawostki o Tykocinie:

1. Prawa miejskie

Początki miasta sięgają XI wieku. Prawa miejskie miało w latach 1425-1950, które przywrócono mu w 1993 roku. Wielokrotnie przebywali w nim królowie i książęta polscy.

2. Granica żydowska

Do dziś widoczna jest granica żydowska przebiegająca przez miasto, zachowany został również układ urbanistyczny charakterystyczny dla miasteczka żydowskiego.

3. Synagoga

Wśród zabytków Tykocina wymienić można między innymi synagogę, w której obecnie mieści się muzeum, Zamek tykociński, alumnat wojskowy, wiatrak koźlak, brama-dzwonnica z 1853 roku w Zespole Klasztornym Bernardynów, stanowisko archeologiczne zwane „Szwedzkimi Wałami”

4. Narwiański Park Narodowy

Tykocin leży na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego, Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz Puszczy Knyszyńskiej.

5. Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych

W mieście odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Braci Wagów oraz rekonstrukcja bitwy o zamek i Tykocin w XVII wieku.

6. Zamek

Na zamku w Tykocinie przez ponad rok przebywała trumna ze zmumifikowanym ciałem Zygmunta Augusta, ponieważ jego pogrzeb musiał przeczekać okres sporów o pozostawiony spadek.

7. Legenda

Most na rzece Narew nie bez powodu przypomina most z Wrocławia – legenda podaje, że został przywieziony przez „bratnią armię” właśnie ze stolicy Dolnego Śląska. Początkowo most miał trafić na teren Związku Radzieckiego.

8. Order Orła Białego

W Tykocinie 1 listopada 1705 roku ustanowiony został Order Orła Białego – jedno z najstarszych i najważniejsze państwowe oznaczenie, które nadawane jest najwybitniejszym Polakom i przedstawicielom innych państw.

9. Atrakcja turystyczna

Trapezowy kształt rynku w Tykocinie stanowi osobliwą atrakcję turystyczną. Znajduje się na nim drugi najstarszy pomnik postawiony osobie świeckiej – przedstawia on Stefana Czarnieckiego, którego w ten sposób upamiętniono w 1763 roku.

10. Alumnat

Alumnat to najstarszy budynek miasta – pełnił funkcję przytułku dla weteranów wojennych. Funkcję tę pełnił od pierwszej połowy XVII wieku do 1914 roku, obecnie to jedyny tego typu obiekt w kraju i jeden z najstarszym na Starym Kontynencie.