Ciekawostki

10 Ciekawostek, Informacji i Faktów o Ptaku Kiwi

ptak kiwi
źródło: Glen Fergus / Wikipedia

Na słowo ptak u większości osób wytwarza się obraz fruwającego stworzenia wyposażonego w kolorowe pióra przemieszczającego się w przestrzeni wysoko ponad ziemią. Na świecie żyją ptaki, które nie unoszą się w powietrzu tylko poruszają się po ziemi za pomocą silnych nóg. Ten rodzaj ptaków określany jest jako nielot. Jednym z ciekawych osobników reprezentujących nieloty jest ptak kiwi. Przedstawiamy informacje, fakty i zaskakujące ciekawostki o ptakach kiwi o których być może nie słyszeliście.

1. Kiwi są ptakami żyjącymi na wyspach Nowej Zelandii.

2. Populacja kiwi w Nowej Zelandii przed przybyciem tam Europejczyków wynosiła według badań ponad 12 milionów sztuk. Tak licznie występowały ze względu na niewielką ilość naturalnych wrogów. Wraz z przybyciem europejskiej cywilizacji przybyły z nią zwierzęta, które w zasadniczy sposób przetrzebiły kiwi. Były to koty, łasice, fretki polujące na pisklęta i młode okazy kiwi.

3. Na przestrzeni lat populacja ptaków kiwi dramatycznie spadała i w chwili obecnej ptaki te zagrożone są wyginięciem. Oblicza się, że żyje ich około 15 tysięcy sztuk.

4. Ptak kiwi wbrew przekonaniu posiada niewielkich rozmiarów skrzydła, wielkości około 3 centymetrów, ze względu na tak niewielkie wykształcenie nie potrafi się wzbijać w powietrze.

5. Według badaczy rozróżnia się pięć gatunków tego ptaka: kiwi plamisty, szary, mały, brunatny, mantela.

6. Kiwi wyposażony jest w doskonały węch, dzięki temu zmysłowi potrafi wyczuć pożywienie 15 centymetrów pod ziemią.

7. Kiwi jest symbolem narodowym Nowej Zelandii.

8. Kiwi jest ptakiem żerującym nocą i wtedy wykazuje największą aktywność. Nocny tryb życia uwarunkowany jest zdobywaniem pożywienia o tej porze. Bezkręgowce owady i inne przysmaki w nocy najłatwiej zdobyć. Kiwi jest ptakiem wszystkożernym nie pogardzi jagodami, nasionami, małymi liśćmi.

9. Kiwi podobnie jak inne ptaki składa jaja, z których wykluwają się młode. Uważa się, że kiwi znosi największe jaja pośród wszystkich ptaków. Pogląd ten został uznany ze względu na wielkość znoszonych jaj w stosunku do wielkości ptaka. Jajo znoszone przez samicę jest w wielkości 20% jej własnego ciała. Dla pełniejszego zobrazowania, jak by to przełożyć na człowieka to tak jakby kobieta ważąca 54 kilogramy urodziła dziecko ważące 11 kilogramów.

10. Kiwi jest uważany za najstarszego żyjącego na ziemi ptaka, wyewoluowała około 30 milionów lat temu. Co do długości życia, zbadano że w niewoli żyje około 30 lat, na wolności nawet powyżej 50 lat.