Ameryka PółnocnaCiekawostki

Mało znane ciekawostki o World Trade Center One

world trade center one

World Trade Center One jest jednym z najbezpieczniejszych budynków w kraju z centralnym rdzeniem otoczonym betonem. W rdzeniu znajdują się klatki schodowe, windy, linie gazowe i wodne, systemy łączności oraz winda awaryjna dla strażaków.

Po ukończeniu w 2014 roku One World Trade Center zdobył tytuł najwyższego budynku w Nowym Jorku, Stanach Zjednoczonych i na półkuli zachodniej.

Zajmuje 61-metrowy kwadrat o powierzchni 3700 metrów kwadratowych.

World Trade Center One ma łączną powierzchnię 325279 metrów kwadratowych.

Posiada 71 wind, z których pięć to windy ekspresowe o prędkości ponad 36,5 km na godzinę.

Po złożeniu kilku projektów budowlanych, Development District ogłosił przetarg. W przetargu wygrał światowej sławy architekt Daniel Libeskind, jednak deweloper i dzierżawca terenu Larry Silverstein w końcu wybrał architekta Davida Childsa. Gotowa wieża w niewielkim stopniu przypomina plany Libeskinda.

David Childs wprowadził szereg rozwiązań minimalizujących możliwość ataku, w tym betonowe ściany o grubości 91 centymetrów wokół wszystkich klatek schodowych i szybów windowych, a systemy wentylacyjne są wyposażone w filtry chroniące przed zagrożeniami biologicznymi i chemicznymi.

Taras widokowy zajmuje piętra od 100 do 102, a jego wysokość pokrywa się z niższą z dwóch oryginalnych wież World Trade Center.

World Trade Center One ma 104 standardowe piętra, ale wieża ma tylko 94 rzeczywiste piętra.

Całkowita powierzchnia budynku wynosi 325.279 metrów kwadratowych.

Podstawa składa się z pięter 1-19, w tym 20-metrowego lobby publicznego. Piętra biurowe zaczynają się na piętrze 20, a kończą na piętrze 63. Na piętrze 64 znajduje się hol, piętra biurowe wznawiają się na piętrze 65, a zatrzymują się na piętrze 90.

Budynek zaczyna się od kwadratowej podstawy, w połowie drogi w górę staje się ośmiokątny, a następnie wraca do kwadratu u góry.

Rdzeń budynku jest wykonany z najmocniejszego betonu, jaki kiedykolwiek zastosowano w Nowym Jorku. One World Trade Center to betonowo-stalowa hybryda z belkami stalowymi osadzonymi w rdzeniu, która różni się od poprzednich budynków, w których stalowa rama znajdowała się na zewnątrz budynku.

World Trade Center One uzyskał certyfikat LEED Gold Core and Shell dzięki zastosowaniu szeregu zaawansowanych technologii energooszczędnych i wodooszczędnych.

Pierwotne plany zawierały iglicę, która miała mieć wysokość 1776 stóp, ale dla zaoszczędzenia kosztów została zastąpiona gołą anteną składającą się z podstawy, siedmiu sekcji i zwieńczoną szklanym latarnią.

Jego wysokość w stopach (1776) jest celowym nawiązaniem do roku, w którym Stany Zjednoczone podpisały Deklarację Niepodległości.

Wysokość One World Trade Center wynosi 417 metrów, tyle samo co oryginalne Twin Towers, ale dodanie iglicy anteny dodaje 124 metry, dając całkowitą wysokość 541 metrów (1.776 stóp).

Czytaj dalej: Ciekawostki o World Trade Center