Ciekawostki

24 Fantastyczne Ciekawostki o Anglii

anglia-41

Anglia jest najbardziej zaludnionym krajem w Wielkiej Brytanii. Pozostałe kraje składające się na Wielką Brytanię to Walia, Szkocja i Irlandia. Przedstawiamy wybrane ciekawostki, informacje i fakty o Anglii.

Zobacz też -> Najlepsze Atrakcje w Anglii

1. Anglia jest 74 razy mniejsza niż USA, 59 razy mniejsza niż Australia i 3 razy mniejsza niż Japonia. Anglia jest jednak 2,5 razy bardziej zaludniona niż Australia i 1,5 razy bardziej zaludniona niż Kalifornia.

2. Każdego roku Anglię odwiedza około 20 milionów turystów.

3. 25% Londyńczyków urodziło się poza granicami Wielkiej Brytanii. Mówią oni w ponad 300 różnych językach.

4. Silniki do samochodów Aston Martin składa się ręcznie. Przed oddaniem Astona Martina do użytku przeprowadza się w nim ponad 400 kontroli jakości.

5. Big Ben nie jest nazwą zegara, tylko 13 tonowego dzwonu.

6. Pierwsza książka telefoniczna powstała w Anglii w 1880 roku. Znajdowało się w niej 25 nazwisk.

7. Według danych z 2021 roku, populacja Anglii wynosi około 56,3 miliona ludzi, co stanowi około 84% całkowitej populacji Wielkiej Brytanii, która wynosi około 67,1 miliona ludzi. Oznacza to, że Anglia jest najbardziej zaludnionym krajem w Wielkiej Brytanii

Zobacz też: Ciekawostki o Wielkiej Brytanii

8. Anglia jest monarchią konstytucyjną, a jej stolicą jest Londyn. Na głowę państwa wybiera się osobę z rodziny królewskiej zgodnie z linią sukcesji. Obecnie królem Wielkiej Brytanii, w tym Anglii, jest Karol III, a następną osobą w kolejce do tronu jest jego syn, William, książę Cambridge. Jednakże, warto zauważyć, że sukcesja może ulec zmianie na skutek ustawodawstwa brytyjskiego, jak miało to miejsce w 2013 roku, gdy wprowadzono zmiany w kolejności sukcesji, umożliwiając kobietom równe szanse na objęcie tronu.

9. Anglia bywa nazywana ‘ Albion’ od czasu, gdy najeźdźcy Rzymscy zobaczyli białe klify w Dover.

10. Światło w łazience w typowym angielskim domu zapala się, kiedy pociągniesz za sznurek.

11. Dinner to tak naprawdę kolacja. Albo po prostu późny obiad. To właśnie na „dinner” Anglicy jedzą spaghetti, pieczenie, czy tarta. Następuje to zwykle około godziny 19-20.

12. Najwyższym szczytem Anglii jest Scafell Pike, który wznosi się na wysokość 978 metrów nad poziomem morza. Jest to najwyższy szczyt w Anglii, ale nie jest najwyższym szczytem na Wyspach Brytyjskich

13. Z Anglii do Francji można przejechać podwodnym tunelem o nazwie „Eurotunel”. Tunel został oddany do użytku w 1994 roku i ma długość około 50,45 kilometrów. Połączenie to umożliwia przejazd samochodem, autobusem, motocyklem lub pociągiem między Folkestone w Anglii, a Coquelles w północnej Francji. Tunel Eurotunel to jedna z największych i najważniejszych inżynieryjnych budowli ostatnich dziesięcioleci, która umożliwiła szybsze i wygodniejsze połączenie dwóch krajów.

14. Królowa Elżbieta I, która rządziła Anglią 400 lat temu, zupełnie wyłysiała, zanim dożyła 50 lat. Miała ona w swojej kolekcji ponad 70 peruk. Jedna z nich była jaskrawozielona.

15. Spośród 25 obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO w Wielkiej Brytanii, 17 z nich znajduje się w Anglii. Wśród tych obiektów są między innymi: Stonehenge, Tower of London, katedra w Canterbury, Pałac Westminsterski, Zamek Windsor, Park Greenwich, Studnie rzymskie w Bath i Wybrzeże Jurajskie. Pozostałe obiekty z Wielkiej Brytanii znajdują się w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

16. Zegar Big Benu w swojej historii miał tylko 4 usterki związane z wyznaczaniem prawidłowego czasu:
– w 1962 roku w sylwestra spóźnił się o 10 min,
– w 1972 roku nastąpiła jedyna usterka dotycząca metalowych części mechanizmu odpowiedzialnego za uderzenia w dzwony. Big Ben nie działał od 5 sierpnia 1975 roku do 9 maja 1977,
– w 1997 roku, a dokładnie 30 kwietnia zegar się zatrzymał. Podobna sytuacja nastąpiła 3 tygodnie później,
– w 2005 roku, 27 maja o godz. 22:07 zegar przestał tykać. Nie działał przez 90 minut.

17. Król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest ponad prawem, jest głową Kościoła Narodowego Anglii i przywódcą Sił Zbrojnych.

18. Oprócz głównej wyspy Wielkiej Brytanii, Anglia obejmuje ponad 100 mniejszych wysp, w tym m.in. Wyspę Wight, Wyspy Scilly, Farne Islands i Wyspy Furness. Większość z tych wysp jest jednak bardzo mała i niezamieszkana przez ludzi.

19. Lew jest symbolem Anglii i wywodzi się od króla Ryszarda I, znanego również jako Ryszard Lwie Serce. Lew kojarzony jest z odwagą, siłą i męstwem. Oficjalnym herbem królewskim Anglii jest czerwone tło z trzema złotymi lwami. Trzy lwy znajdują się również na strojach angielskiej reprezentacji piłkarskiej, a żeńska drużyna nosi nazwę Lionesses (Lwice).

20. Anglia wygrała Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w 1966 roku. W historycznym meczu, Anglia pokonała Niemcy 4-2 na stadionie Wembley. Piosenka „Three Lions” została wydana przed meczem, aby wesprzeć drużynę i teraz jest powszechnie odtwarzana podczas meczów Anglii.

21. nglia stała się oficjalnie królestwem w 927 roku, a przed tym zamieszkiwana była przez wiele ludów, w tym przez Celtów i Rzymian. Jednym z najstarszych znanych dowodów na obecność człowieka na terenie Anglii jest czaszka neandertalska odkryta w hrabstwie Kent, datowana na około 400 000 lat temu.

22. BBC, czyli British Broadcasting Corporation, to narodowy nadawca Wielkiej Brytanii i najstarszy na świecie, założony w 1922 roku. Jest również największym nadawcą na świecie pod względem liczby pracowników – zatrudnia ponad 22 000 osób. To jedyny kanał telewizyjny, który nie nadaje reklam. Zamiast tego każdy, kto ogląda kanały BBC, musi płacić roczną opłatę abonamentową w wysokości 159 funtów, która finansuje działalność stacji.

23. Herbata jest bardzo popularnym napojem w Anglii i ma duże znaczenie kulturowe. Anglia jest jednym z największych konsumentów herbaty na świecie, a angielska herbata śniadaniowa z mlekiem i cukrem jest najpopularniejszym rodzajem. Tradycyjnie podawana jest w czajniku i często podawana z ciasteczkami do maczania.

24. Język francuski był kiedyś językiem urzędowym Anglii. Od 1066 roku, gdy Normanowie podbili Anglię i Wilhelm Zdobywca został koronowany królem, językiem urzędowym w Anglii był francuski aż do 1362 roku. Francuski język wprowadził William wraz ze swoimi ludźmi i uczynił go językiem używanym przez rząd i wyższą klasę społeczną. Angielski stał się językiem oficjalnym kraju po 300 latach, ale wciąż zawierał wiele słów i zwrotów z francuskiego. Niektóre z przykładów to cul-de-sac, archer i surrender. Francuskie imiona, takie jak Wilhelm, Henryk i Ryszard, pozostały również popularne od czasów normańskich.

Podziel się ciekawostkami o Anglii w komentarzu. Dzięki! 🙂

Czytaj dalej: Anglia – Opis i Podstawowe Informacje