CiekawostkiPolska

15 ciekawostki dla dzieci o Polsce

Zamek Niedzica
Zamek Niedzica

Wydawać by się mogło, że skoro mieszkamy w Polsce, to wiemy już o niej wszystko. Nasz kraj ma bardzo bogatą historię, ale kryje też wiele tajemnic, o których nie wiedzą nawet ci, którzy spędzili tu całe swoje życie. Oto 15 niesamowitych ciekawostek o Polsce!

1. Nagrody Nobla

Aż 17 Polaków otrzymało nagrodę Nobla, w tym Maria Skłodowska-Curie oraz Lech Wałęsa.

2. Polacy lubią piwo

Nie da się tego ukryć, bo wypijamy go aż 94 litry rocznie. W dodatku to my wymyśliliśmy picie piwa z sokiem oraz przygotowywanie grzańca. Nigdzie indziej na świecie nie pije się go w ten sposób.

3. Pierwsza książka kucharska

Wydano ją w 1698 roku i do ten pory możemy do niej zajrzeć. Znajdziemy tam głównie przepisy litewskie, niemieckie oraz tatarskie. Nie wiadomo czy wcześniej nie pojawiały się inne książki kucharskie, bo nic innego nie udało nam się zachować.

4. Niedźwiedzie polarne

Polacy wiedzą, że nie znajdziemy ich nad Wisłą, ale okazuje się, że wielu obcokrajowców jest przekonana, że one tutaj mieszkają. Muszą być bardzo zawiedzeni, kiedy nie udaje im się żadnego znaleźć.

5. Kevin Sam w Domu

Tylko w Polsce ogląda się go na Święta. Nigdzie indziej nie spotkamy takiego zwyczaju.

6. Bursztyn

W Polsce jest bardzo dużo bursztynu. Jesteśmy największym eksporterem tego minerału na świecie. Mówi się, że nasz udział na rynku sięga nawet 70 procent.

7. Polska pustynia

W Polsce znajduje się jedyna naturalna pustynia w Europie – pustynia Błędowska.

8. Kamizelka kuloodporna

Kamizelka kuloodporna została wynaleziona w Polsce przez Kazimierza Żeglenia i Jana Szczepaniuka.

9. Polska waleczna

Podczas II Wojny Światowej Polska była atakowana przez Niemcy, ale nie poddała się im. Polska stanowiła największy ruch oporu w całej Europie.

10. Pizza z keczupem

W Polsce bardzo często je się pizzę z keczupem. Niemniej jednak, nie je się tak w żadnym innym kraju w Europie, a Włosi są oburzeni, kiedy się o tym dowiadują. W Italii niedopuszczalnym byłoby zjedzenie pizzy z takim dodatkiem. Nie da się jednak ukryć, że nasza pizza znacznie różni się od oryginalnego odpowiednika z Włoszech.

11. Najwęższy dom świata

W Warszawie znajduje się najwęższy dom świata. Ma on 4 metry szerokości i został wybudowany pomiędzy dwoma innymi budynkami. Mówi się, że jest to dom przyszłości, bo kiedy miejsce na ziemi się skończy, będziemy musieli budować w takich szczelinach. Obecnie budynek ten można zwiedzać. Cała wycieczka nie zajmuje dużo czasu, bo jest on naprawdę niewielki.

12. Medal dla par

Prezydent Polski przyznaje medale parom, które są małżeństwem przez 50 lat. Medal ten jest wręczany osobiście przez Prezydenta kraju.

13. Dziecko urodzone w autobusie

Jeśli w Warszawie dziecko urodzi się w autobusie lub tramwaju, będzie ono mogło jeździć komunikacją miejską do końca życia. Niestety jego rodziców nie obejmuje ta sama promocja.

14. Maria Skłodowska-Curie

Urodziła się ona 7 listopada 1867 roku w Warszawie, ale bardzo szybko przeniosła się do Paryża, gdzie wyszła za mąż za Francuza. Była ona bardzo znaną chemiczką i udało jej się odkryć dwa pierwiastki – polon i rad. Polon został nazwany od nazwy jej ojczystego kraju. W roku 1903 otrzymała ona nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Dzieliła ona ją wraz ze swoim mężem i współpracownikiem. Kiedy jej mąż umarł, została ona mianowana profesorem i jako pierwsza kobieta mogła wykładać na uniwersytecie w Paryżu. Później otrzymała jeszcze jedną nagrodę Nobla. Mimo tego, że większość swojego życia spędziła na emigracji, Maria Curie jest dumą Polski.

15. Mikołaj Kopernik

Kolejny znany Polak. Urodził się on w Toruniu w 1473 roku. Początkowo uczył się on na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a potem studiował również w Padwie oraz Bolonii. W swoim życiu pracował w bardzo wielu zawodach, między innymi jako prawnik, lekarz, żołnierz oraz architekt. Został on też administratorem północnego biskupstwa warmińskiego. Później mieszkał we Fromborku, gdzie udało mu się zbudować obserwatorium. Tam też rozpoczął swoje badania. Jego najbardziej znanym stwierdzeniem był to, że to Słońce jest w centrum naszego układu, a nie Ziemia. Na początku nikt nie chciał mu uwierzyć w to, co mówi, bo było to bardzo kontrowersyjne stwierdzenie. Udało mu się opublikować swoją pracę w Norymberdze, ale później został on zakazany przez papiestwo. Jednak w roku 1582 został dopuszczony ponownie. Do tej pory Mikołaj Kopernik jest jednym z najbardziej znanych Polaków i jest naprawdę niewiele osób na świecie, którzy o nim nie słyszeli.