102 interesujące ciekawostki o Wielkiej Brytanii

Szkocja

Jeśli chcesz podnieść swoją wiedzę o Wielkiej Brytanii na wyższy poziom lub twierdzisz że wiesz już niemal wszystko o tym kraju oto lista interesujących ciekawostek na temat Wielkiej Brytanii, która może cię zaskoczyć.

Zobacz też -> Ciekawostki, informacje i fakty o Anglii

1. Szacuje się, że Brytyjczycy piją średnio 165 milionów filiżanek herbaty dziennie.

2. Londyn to miasto które jest domem dla ponad 8 milionów mieszkańców, którzy komunikują się w różnych językach. Szacuje się, że w Londynie mówi się ponad 300 różnymi językami.

3. Czy wiesz, że pierwszy znaczek pocztowy został stworzony w Wielkiej Brytanii. Został zaprojektowany w maju 1840 roku i przedstawiał postać królowej Wiktorii.

4. Zamek Windsor to miejsce, w którym wciąż mieszka brytyjska rodzina królewska. Obiekt jest najstarszą rezydencją królewską.

5. Budynek londyńskiego odłamka o powierzchni 1107 stóp lub 350 metrów został ukończony w 2012 roku, co czyni go najwyższym obiektem na kontynencie europejskim.

6. Słynna gra w golfa została wynaleziona w Szkocji i dziś jest uważana za sport narodowy. Wiarygodne źródła podają, że gra została wymyślona po raz pierwszy w 1457 roku.

7. Jeśli chodzi o kuchnię, typowym jedzeniem w Wielkiej Brytanii jest pieczeń wołowa i wołowina Yorkshire, ale Brytyjczycy wybrali Kurczaka Takka jako danie narodowe. Kurczak Takka jest właściwie indyjskim przepisem.

8. Wielka Brytania jest połączona z lądem kontynentalnym w Europie poprzez tunel pod kanałem La Manche. W odległości 21 mil droga ta jest drugim najdłuższym podziemnym tunelem. Łączy miasto Dover (Anglia) i Calais (Francja).

9. Pomnik Stonehenge, uważany jest za jeden z najstarszych zabytków na świecie i jeden z siedmiu cudów świata. Naukowcy uważają, że obiekt został zbudowany w 3000 r. p.n. e.

Stonehenge

10. W sierpniu 1896 r. Wielka Brytania i Sułtanat Zanzibaru walczyły przez około 40 minut, co jest najkrótszą wojną w historii. Tylko jeden brytyjski żeglarz został ranny, a straty w drugiej partii sięgnęły 500 osób.

11. Chociaż angielski jest językiem urzędowym w Wielkiej Brytanii, istnieje wiele różnych akcentów w całym kraju. Akcent zmienia się tak często, że w niewielkiej odległości kilku kilometrów możesz napotkać różne akcenty.

12. Autorka serii książek o Harrym Potterze, J. K. Rowling była pisarką, która stała się miliarderem po jej pisaniu. W 2014 r. Jej łączna wartość netto osiągnęła 1 miliard USD.

13. Jeśli kiedykolwiek zwróciłeś uwagę na kanały telewizyjne BBC, z łatwością zauważysz, że ich programy nie wyświetlają reklam. Wynika to z faktu, że są one publicznym nadawcą i są opłacane przez obywateli brytyjskich.

14. Brytyjski paszport wydawany jest na imię Królowej. W związku z tym jej doskonałość nie musi go posiadać. Królowa odwiedziła ponad 100 różnych krajów i ani razu nie dostała paszportu.

15. Królowa Elżbieta wstąpiła na tron ​​w 1953 r., Aw 2015 r. Jej doskonałość stała się najdłużej królującą na świecie.

16. University of Oxford to najstarsza uczelnia wyższa w całej Wielkiej Brytanii. Do 1877 r. Wykładowcy na tym uniwersytecie nie mogli się pobrać.

17. Llanfairpwllgwyngyll-gogerychwyrndrobwlllllandysiliogogogoch. Widzisz tylko bezsensowny ciąg liter, prawda? Ale to nazwa miasta w Walii. To najdłuższa nazwa miasta na świecie.

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch

18. Starożytny dekret w Wielkiej Brytanii stwierdził, że w chwili, gdy na terenie London Tower znajduje się co najmniej sześć kruków, monarchia musi upaść. Regułę ustanowił król Karol II.

19. W czasach starożytnych losowy obywatel nie mógł umrzeć w ośrodku prowadzonym przez państwo. Niektórzy uważają, że taka zasada obowiązuje w parlamencie
Anglii, ale to nieprawda.

20. Mity i legendy o potworach i tajemniczych stworzeniach to popularne historie w Wielkiej Brytanii. Na przykład w Szkocji są opowieści o potworze o imieniu Loch Ness lub krótko Nessie, oparte na jeziorze, gdy rzekomo zamieszkuje.

21. Indyjskie restauracje w Wielkiej Brytanii są przypadkowe. Szacuje się, że w Londynie jest więcej indyjskich restauracji niż w największych indyjskich centrach miejskich, takich jak Bombaj czy Nowe Delhi.

22. Flaga Unii lub Union Jack to flaga Wielkiej Brytanii. Jego projekt stanowi połączenie angielskiej, szkockiej flagi i flagi Świętego Patryka, która reprezentuje Irlandię.

23. W Wielkiej Brytanii nie ma oficjalnej religii, ale większość Brytyjczyków uważa się za formę chrześcijaństwa.

24. 27% populacji to ateiści.

25. W Wielkiej Brytanii nie ma aktywnych wulkanów.

26. W Wielkiej Brytanii jest tylko 15 parków narodowych, ale zajmują one 8% brytyjskiej ziemi.

27. W Anglii nie ma gór wyższych niż 1000 metrów.

28. Ben Nevis to najwyższy punkt gór w Wielkiej Brytanii (1345 metrów nad poziomem morza)

29. Corante była pierwszą brytyjską gazetą. Jego pierwsza w historii kopia została wydrukowana w 1621 r.

30. Średnia długość życia w Wielkiej Brytanii wynosi około 80 lat.

31. Śluby królewskie to święta państwowe. Dzień po ceremonii ludzie mają dzień wolny od pracy.

32. Londyn to największe miasto w Wielkiej Brytanii i najdroższe do życia w Wielkiej Brytanii.

Zobacz też -> Ciekawostki o Londynie

londyn

33. Gdziekolwiek mieszka Królowa, królewska flaga musi machać na szczycie budynku.

34. Londyn liczy ponad 170 muzeów.

35. Zanim zbudowano London Eye, istniało inne koło. Wielkie koło (jak było znane) zostało zbudowane w 1895 roku na wystawę Empire of India. Niestety budynek został zburzony w 1907 roku.

36. Najmniejszy posąg w Londynie przedstawia dwie myszy walczące o kawałek sera.

37. Fordwich to najmniejsze miasto w Wielkiej Brytanii. Ma około 400 mieszkańców.

38. Wielka Brytania nie ma na piśmie święta narodowego, choć czasem wykorzystuje urodziny królowej.

39. 27% ludzi w Wielkiej Brytanii jest otyłych, co stanowi najwyższy odsetek na świecie

40. W całym Londynie jest tylko kilka pojemników na śmieci. Zostały one usunięte, ponieważ Londyn miał w przeszłości wiele ataków terrorystycznych, a kosze na śmieci były częstym miejscem zrzutu.

41. Wielka Brytania jest 5. największym eksporterem na świecie.

42. Ma 394 000 kilometrów dróg utwardzonych, co wystarcza, aby okrążyć świat do dziesięciu razy.

43. Taksówkarze w Londynie przechodzą test, zanim zostaną zatrudnieni w celu oszacowania, jak dobrze znają ulice Londynu.

44. Chociaż Wielka Brytania znana jest z deszczowej pogody, w 2003 r. W Kent odnotowano temperaturę 38, 5 stopnia Celsjusza.

45. Sprzedawanie alkoholu osobom poniżej 18 roku życia jest niezgodne z prawem, ale dzieci poniżej tego wieku mogą pić alkohol w domu.

46. Najbardziej ruchliwym lotniskiem w Wielkiej Brytanii jest lotnisko Heathrow w Londynie. W 2017 r. Lotnisko to zarejestrowało ponad 78 milionów pasażerów.

47. Jest więcej osób mówiących po angielsku w USA, Indiach, Pakistanie, Nigerii i Filipinach niż w Wielkiej Brytanii

48. System kolejowy w Wielkiej Brytanii zajmuje 17 pozycję pod względem wielkości sieci kolejowej na świecie

49. W Wielkiej Brytanii istnieje ponad 500 pubów o nazwie The Red Lion.

50. Wszystkie rodzaje koni w Wielkiej Brytanii muszą mieć paszport.

51. Według legendy szkocka flaga z białym krzyżem na niebieskim tle przedstawia kształt chmur powstałych podczas walki Szkocji z Angles, plemieniem germańskich najeźdźców.

Zobacz też -> Zdjęcia ze Szkocji i ciekawostki

52. Smok na walijskiej fladze jest symbolem króla Gwynedd. Królestwo Gwynedd było jednym z kolejnych władców brytyjskiej wyspy po upadku Cesarstwa Rumuńskiego.

53. Margaret Thatcher była pierwszą kobietą wybraną na premiera Wielkiej Brytanii. Jednocześnie jest znana jako najdłuższa służąca jako premier Wielkiej Brytanii.

54. Naukowcy odkryli unikalny rodzaj komara w podziemiach Londynu. Gatunek ten ewoluował niezależnie od innych rodzajów komarów.

55. East Enders to najczęściej oglądany program telewizyjny w Wielkiej Brytanii. Miał 30 milionów widzów.

56. Piłka nożna jest jedną z najpopularniejszych gier w Wielkiej Brytanii. Istnieje ponad 100 piłkarskich klubów w całym kraju.

57. Każdego roku 488 Brytyjczyków zostaje rannych od zamków błyskawicznych

58. Kiełbasy są popularnym jedzeniem w Wielkiej Brytanii. Uważa się, że Rzymianie wprowadzili kiełbasy po raz pierwszy około 400 r. Obecnie szacuje się, że istnieje 470 przepisów na ten pokarm.

59. Przez prawie 300 lat francuski był językiem urzędowym w Wielkiej Brytanii, od 1066 do 1362.

60. Szekspir dodał około 3000 słów do języka angielskiego.

Szekspir

61. British Library to druga co do wielkości biblioteka na świecie. Ma ponad 150 milionów pozycji.

62. W 1977 r. East Sussex, mała wioska na granicy Walii i Anglii, ogłosiła niepodległość od Wielkiej Brytanii i wymagała od obcokrajowców uzyskania wizy w celu wjazdu do wioski.

63. Brytyjczycy uwielbiają wiadomości. Każdego roku osoba kupuje średnio 38 kilogramów gazet.

64. Pierwszy mandat za przekroczenie prędkości został wydany w Wielkiej Brytanii. W 1896 r. Przyłapano osobę prowadzącą 8 mil na godzinę w strefie, w której maksymalny limit wynosił 2 km / h.

65. Istnieje prawo, które zezwala przypadkowemu obywatelowi na zabicie Scotta wjeżdżającego do miasta York, jeśli ta osoba trzyma strzałę nad głową.

66. Zabicie łabędzia jest nielegalne w Wielkiej Brytanii. Jeśli go zabijesz, dostaniesz grzywnę w wysokości 5000 GBP lub 6-miesięczny wyrok.

67. Adder to jedyny jadowity wąż w Wielkiej Brytanii.

68. W przeszłości Londyn miał różne nazwy, takie jak Londinium lub Ludenburg.

69. Samobójstwo było kiedyś traktowane jako przestępstwo. Pod koniec XIX wieku, jeśli ktoś został przyłapany na próbie samobójstwa, został uwięziony i ukarany przez powieszenie.

70. National Health Service w Wielkiej Brytanii oferuje swoim obywatelom bezpłatną opiekę zdrowotną, ale ludzie mogą uzyskać prywatne ubezpieczenie zdrowotne, jeśli chcą.

71. Birmingham jest drugim co do wielkości miastem w Wielkiej Brytanii.

Birmingham

72. Istnieje ponad 30 miejsc na całym świecie o nazwie Birmingham. Co więcej, są miejsca na Księżycu, które noszą tę nazwę.

73. Wielka Brytania to duży kraj, ale bez względu na to, gdzie się zatrzymasz, nigdy nie będziesz dalej niż 115 km od morza.

74. Wielka Brytania ma 31 zabytków chronionych przez UNESCO.

75. W XVI wieku król podniósł podatek na każdego, kto miał brodę.

76. Knap of Howar to najstarszy budynek w Wielkiej Brytanii.

77. Sztuka była kiedyś uważana za sport olimpijski w Wielkiej Brytanii. Ludzie sztuki, architektury, muzyki, literatury, malarstwa i rzeźby otrzymywali medal za swoją pracę.

78. Podczas II wojny światowej żołnierzom brytyjskim powiedziano, że jedzenie marchewki poprawia widzenie w ciemności. Zostali oszukani, aby nie wiedzieli, że wrogowie ulepszyli system radarowy.

79. Smith Jones i Williams to najczęstsze nazwiska w Wielkiej Brytanii

80. Anglia ma duży udział w początkach szampana. Może to być synonim słynnego francuskiego regionu ale rzeczywiście, ponad czterdzieści lat przed twierdzeniem, że Perignon wynalazł szampana, angielski naukowiec Christopher Merret udokumentował wczesną wersję fermentacji.

81. Królowa może życzyć ci wszystkiego najlepszego. Być może słyszałeś o tym, że ludzie, którzy ukończyli 100 lat, otrzymują telegram od Królowej. W dzisiejszych czasach jest to właściwie spersonalizowana karta, która nie ogranicza się tylko do setnych urodzin – możesz ubiegać się o jeden na swoje 105 urodziny – i na każdy rok urodzinowy po ukończeniu 105 roku życia.

82. Możesz pić w parlamencie – od czasu do czasu. Brytyjskie przepisy są rozwlekłe w izbach parlamentu, ale posłom nie wolno pić w izbach – z jednym znaczącym wyjątkiem. Kanclerz może spożywać alkohol, podczas gdy on lub ona wygłasza coroczne przemówienie budżetowe, które przedstawia politykę gospodarczą rządu na dany rok.

uniwersytet

83. W Wielkiej Brytanii jest ponad 100 uniwersytetów. Od starszych uniwersytetów „z czerwonej cegły” w dużych miastach po specjalistyczne uczelnie, które w ostatnich latach uzyskały status uniwersytetów, istnieje obecnie ponad 100 uniwersytetów w całym kraju.

84. Walcowanie sera to sport. W każdym razie raz w roku. Chociaż Anglia może być bardziej znana z piłki nożnej, krykieta i rugby, znajdziesz tu również więcej sportów na boisku z lewej strony. Rzeczywiście, raz w roku konkurenci biorą udział w zawodach toczenia sera, gdzie ścigają blok 9 funtów sera Double Gloucester ze stromego wzgórza.

85. Funt jest zakorzeniony w historii. Choć skromna funtowa moneta brytyjska zmieniła wygląd w 2017 r. – starsze monety są teraz akceptowane tylko w banku – sama waluta pozostaje najstarszą na świecie, która jest nadal używana, osiągając 1200 lat.

86. W Wielkiej Brytanii jest więcej miast, niż mogłoby się wydawać. Powierzchnia Wielkiej Brytanii nie jest ogromna w porównaniu do niektórych krajów, ale w sumie istnieje 69 oficjalnych miast – 51 w Anglii, 7 w Szkocji, 6 w Walii i 5 w Irlandii Północnej.

87. Możesz chodzić po kontynencie. I ludzie regularnie robią to również dla celów charytatywnych. Najdłuższa odległość między kontynentami w Wielkiej Brytanii to Land’s End w Kornwalii i John O’Groats w Caithness – łącznie 870 mil.

88. Great Britain to nie United Kingdom. Jest to często mylone, ale GB i UB to dwie różne rzeczy. UK obejmuje Irlandię Północną – ale GB nie.

Truskawki

89. Truskawki i śmietana. Słynne na całym świecie mistrzostwa tenisa Wimbledon odbywają się każdego lata w południowo-zachodnim Londynie. W trakcie dwutygodniowego wydarzenia zużyto ponad 27 ton truskawek i 7 000 litrów śmietany w ramach słynnego dania.

90. Akcent Wielkiej Brytanii zmienia się zauważalnie co 25 mil.

91. W Wielkiej Brytanii możesz wynająć żałobników, aby wypełnić pogrzeb. Usługa jest nazywana usługą „Rent a Mourner”.

92. York, północna Anglia to nie tylko najbardziej nawiedzone miasto w Wielkiej Brytanii, ale także na świecie. Miasto odnotowało ponad 500 przypadków duchowych spotkań.

93. Wielka Brytania ma najkrótszy zaplanowany lot na świecie. Lot łączący małe wyspy Westray i Papa Westray trwa tylko dwie minuty.

94. Piłka nożna zaczęła się w Anglii, gdy robotnicy rolni anglosascy odkryli czaszkę duńskiego wojownika. Kopnęli czaszkę, aby pokazać swój gniew i zabawić się. Wczesna piłka nożna była znana jako „głowa Kicka Dane”.

95. Można zostać dożywotnio uwięzionym, jeśli przyklei się znaczek pocztowy z głową Królowej do góry nogami. To jest uważane za zdradę.

96. Ponad 6000 osób rocznie cierpi lub ginie w Wielkiej Brytanii z powodu potknięcia się o spodnie lub upadku na dół podczas zakładania.

97. Brytyjska marynarka wojenna wykorzystała piosenki Britney Spear, aby odstraszyć somalijskich piratów wzdłuż wybrzeży Afryki.

98. Królowa Wiktoria przeżyła około siedmiu prób zamachu

99. Wielka Brytania ma trzeci najwyższy wskaźnik zawałów serca w Europie.
Zajmuje miejsce tuż poniżej Irlandii i Finlandii.

100. Kate Middleton jest kuzynką pierwszego prezydenta USA, George’a Washingtona i bohatera amerykańskiej II wojny światowej, generała George’a Pettona.

101. Najczęstszą przyczyną śmierci mężczyzn w wieku poniżej 50 lat w Wielkiej Brytanii jest samobójstwo.

102. Średni wiek pierwszego pocałunku w Wielkiej Brytanii to 15 lat.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Wielkiej Brytanii

5/5 - (liczba ocen: 1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.