CiekawostkiEuropa

Niesamowite ciekawostki o Londynie które rozwalą mózg

big ben Londyn

Londyn, stolica Wielkiej Brytanii był kiedyś centrum największego imperium na świecie. Obecnie Londyn jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast świata. Poznaj interesujące informacje, ciekawostki i fakty o Londynie.

Zobacz też: Najlepsze atrakcje w Londynie

1. Londyn jest stolicą Anglii i Wielkiej Brytanii.

2. Jest największym miastem w Wielkiej Brytanii oraz drugim Europie.

3. Londyn nie zawsze nazywany był Londynem. Zanim nadali nazwę „Londyn”, używali nazw tj. Londonium, Ludenwic i Ludenburg!

4. Pierwsze na świecie ogród zoologiczny otwarty był po raz pierwszy w 1829 r. w Londynie.

5. Najwyższym budynkiem w Londynie jest The Shard London Bridge – jest wysoki na 310 metrów.

6. Londyn jest pierwszym miastem, które trzykrotnie gościło Igrzyska Olimpijskie (1908,1948 i 2012).

7. Big Ben to dzwon, a nie wieża zegarowa.

8. Cock Lane, niedaleko Holborn Viaduct, nie otrzymał swojej nazwy z powodu związku z drobiem, tylko dlatego, że była to jedyna ulica, która uzyskała zezwolenie na prostytucję w średniowieczu.

9. Pałac w Westminsterze posiada osiem barów, sześć restauracji, 1000 pokoi, 100 klatek schodowych, 11 dziedzińców, salon fryzjerski i strzelnicę.

10. Szpital Ormond Street, przy Placu Russella, jest właścicielem praw autorskich do Piotrusia Pana i otrzymuje z tego tytułu tantiemy. Autor J. M. Barrie, który nie miał dzieci, w 1929 roku przepisał szpitalowi prawa.

11. Nielegalna jest śmierć w Pałacu Westminsterskim.

12. Wielu dramaturgów i poetów pochowanych jest w Westminster Abbey.

13. The Beatles zagrali swój ostatni koncert na dachu Apple Corps na 3 Saville Row. Teraz jest tam sklep Abercrombie & Fitch.

14. Jimi Hendrix mieszkał przy ul. Brook 23, ale obecnie to miejsce jest przekształcane w muzeum.

15. Londyn jest pełen pubów związanych z artystami, pisarzami i poetami.

16. Hitler chciał zdemontować kolumnę Nelsona i zamontować ją w Berlinie.

17. Być może najdziwniejszą nazwą pubu to „I Am the Only Running Footmanin Mayfair”.

18. Świąteczna choinka na placu Trafalgar pochodzi z Norwegii. Aby wyrazić wdzięczność mieszkańcom Anglii za sojusz w czasie II wojny światowej, mieszkańcy Oslo w Norwegii prezentują choinkę, która każdego roku dumnie prezentuje się na Trafalgar Square.

19. Pod londyńskimi uliczkami przepływa około 20 podziemnych rzek.

20. Adres „Number 1, Londyn” to budynek gruziński, który był niegdyś domem pierwszego księcia Wellington.

Zobacz też: Co warto zobaczyć i zwiedzić w Londynie

21. Aby uzyskać licencję na taksówki w Londynie, musisz udowodnić, że znasz każdą ulicę i punkt orientacyjny w Londynie.

22. Jako jedno z najbardziej zróżnicowanych miast na świecie, Londyn zamieszkuje ponad 8 milionów mieszkańców, którzy łącznie mówią ponad 300 językami, w tym bengalskim, gudżaratim, pendżabskim, kantońskim, hokkienowskim.

23. Rzymianie jako pierwsi uczynili Londyn swoim domem.

24. Przez Londyn przepływa rzeka Tamiza.

25. W 2014 r. Londyn odwiedziło 16 mln osób, co czyni go jednego z najczęściej odwiedzanych miast.

26. W 1800 roku geje w Londynie tworzyli cały język slangowy, aby mogli komunikować się publicznie bez obawy, że zostaną aresztowani.

27. London Bridge nie posiada wież. Tower Bridge je posiada.

28. W 2016 r. Londyn znalazł się na szóstym miejscu wśród najdroższych miast, w których można mieszkać.

29. W 1631 r. dwaj londyńscy drukarze Biblii przypadkowo opuścili słowo „nie” z siódmego przykazania, które następnie brzmiało: „Cudzołóż”. Możesz kupić jeden egzemplarz za 90 tys. dolarów.

30. Pierwszy Most Londyński zbudowano w latach 1209-1831, na którym znajdowały się domy i sklepy. Drugi zbudowany w miejsce oryginału, nazywany tak był do 1968 roku, kiedy to został sprzedany amerykańskiemu przedsiębiorcy. Obecny most londyński został otwarty w 1973 roku

31. Londyn jest jednym z najbogatszych miast, z ponad 70 miliarderami wśród mieszkańców.

32. Londyn jest pierwszym miastem na świecie, które zbudowało metro. Dziś metro przewozi 3 miliony ludzi dziennie.

33. Trzy z 10 najlepszych muzeów i galerii na świecie znajdują się w Londynie. Są to: British Museum, National Gallery i Tate Modern.

34. Londyn jest w rzeczywistości jednym z najmniejszych miast w Wielkiej Brytanii z populacją nieco ponad 7000 mieszkańców. Dzielnica administracyjna Wielkiego Londynu, choć technicznie nie jest miastem, zamieszkuje około 8,3 miliona mieszkańców i jest wystarczająco duża, aby pomieścić ponad 4 miasta wielkości Nowego Jorku i i prawie 50 miast wielkości Paryża.

35. Ryszard Lwie Serce sprowadził łabędzie do Wielkiej Brytanii w XII wieku, z Cypru.

36. W Wielkiej Brytanii kierowcy jadą po lewej stronie drogi. W Londynie jest jednak jedna droga, po której kierowcy mogą jeździć tylko po prawej stronie.

37.W dniu poprzedzającym wprowadzenie w 2008 r. zakazu picia alkoholu w środkach transportu publicznego w Londynie, tysiące ludzi wyruszyło na „Circle line”, aby godzinami jeździć na kole pijąc alkohol.

38. Londyn został faktycznie utworzony przez dwa miasta, City of London i City of Westminster, dziś tworzące Wielki London.

39. Pierwsze światła drogowe zainstalowano w Londynie w 1868 roku. Niestety, zaledwie miesiąc później eksplodowało i zraniło policjanta.

40. Każdego roku londyńskie autobusy kursują około 12128 razy więcej niż wynosi obwód Ziemi. To 302 miliony mil.

41. Ze względu na dużą liczbę drzew, zgodnie z definicją ONZ, Londyn można sklasyfikować jako las.

42. Ponad 12% Brytyjczyków mieszka w Londynie.

43. Londyńskie Zoo było domem dla jednego z najbardziej znanych zwierząt na świecie: Kubusia Puchatka. Kubuś został przekazany do zoo przez kanadyjski pułk, który został powołany do walki we Francji w czasie I wojny światowej.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Wielkiej Brytanii