Europa

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Londynie

Dziś w artykule będzie opiszemy 10 najlepszych atrakcji jednego z największych europejskich miast (trzecie miejsce zaraz po Moskwie i Stambule), czyli Londynu. Jest to stolica Anglii i Wielkiej Brytanii, położone nad rzeką Tamizą.

Ogrom miasta może odzwierciedlać to, że miasto liczy sobie prawie 9 milionów mieszkańców. Miasto kusi niesamowitą architekturą, pięknymi widokami, ogromnymi możliwościami i mnogością atrakcji, które są zawsze dostępne w mieście.

W tym artykule zdecydowaliśmy się przedstawić 10 najlepszych atrakcji, które można znaleźć w Londynie. Jest to bardzo karkołomne zadanie, ponieważ jak wiadomo 10 atrakcji w takim mieście jak Londyn to dopiero początek. Ale spróbujmy wybrać same najlepsze.

1. Pałac Buckingham

Pałac Buckingham

Pierwszą atrakcją, którą chcemy wam polecić jest naturalnie Pałac Buckingham. Jest to siedziba w której rezyduje brytyjska monarchia. Właśnie w tym pałacu mieszka na co dzień królowa Elżbieta II. Jest to największy pałac królewski na świecie, został zbudowany w 1703 roku jako rezydencja dla księcia Buckingham. W pałacu jest sześćset komnat, ponad siedemdziesiąt łazienek i prawie dwieście sypialni. Aż trudno wyobrazić sobie jak potężny jest to obiekt. Jest on dostępny dla turystów, nie tylko z zewnątrz, ale także można zwiedzić wnętrze pałacu. Oczywiście nie całość, a jedynie część z komnat reprezentacyjnych. (Zobacz na mapie)

2. Big Ben

big ben Londyn

Drugą atrakcją, którą chcielibyśmy wam zaprezentować w tym artykule jest inny, równie charakterystyczny element Londynu, czyli Big Ben. Jest to zwyczajowa nazwa wieży zegarowej Elizabeth Tower. Wieża zbudowana została w październiku 1834 roku. (Zobacz na mapie)

3. Pałac Westminsterski

Westminster

Zegar jest częścią Pałacu Westminsterskiego, czyli trzeciej atrakcji którą bardzo serdecznie rekomendujemy do zwiedzania. Jest to ogromny obiekt zaprojektowany przez Charlesa Berrego. Budowa tego monumentalnego budynku rozpoczęła się w 1016 roku, jednak był on ciągle rozbudowywany. Dziś pałac liczy sobie 1200 pomieszczeń, a same korytarze są długie na 3 kilometry. Ogrom tego obiektu jest aż trudny do wyobrażenia sobie. Dziś jest to siedziba brytyjskiej Izby Gmin, Izby Lordów oraz urzędów. Budynek często można zobaczyć w brytyjskich filmach – jest to jeden z najlepiej znanych gmachów świata. (Zobacz na mapie)

4. London Eye

London Eye

Czwartą atrakcją w Londynie, którą chcemy polecić jest London Eye, co na polski można spróbować przetłumaczyć jako Londyńskie Oko. Jest to koło obserwacyjne, w Polsce lepiej znane jako diabelski młyn, dzięki któremu możemy zobaczyć Londyn z góry, bo jego wysokość wynosi aż 135 metrów. Pełny obrót trwa około 30 minut, czas ten spędza się w jednej z 32 klimatyzowanych kabin, więc nie straszne powinny być upały. London Eye nie jest budynkiem bardzo starym, budowa obiektu zakończyła się dopiero w 1999 roku, tak więc obiekt ma dopiero 20 lat. Mimo tak młodego wieku, konstrukcja bardzo mocno wpisała się w panoramę Londynu i dzisiaj jest z nim nieodłącznie kojarzona. (Zobacz na mapie)

5. Tower of London

Tower of London

Kolejna atrakcja to Tower of London, w Polsce bardziej znany jako Londyńska Tower. Jest to budowla obronna i pałacowa monarchów Anglii zbudowana w 1078 roku dla Wilhelma Zdobywcy. Miejsce to dawniej służyło także jako więzienie, jednym z więźniów tu przetrzymywanych był nawet król Anglii Henryk IV. Historia obiektu jest bardzo obfita, funkcje które budynek pełnił są tak różne, że aż trudno uwierzyć. Mianowicie, było tu nie tylko więzienie, forteca i pałac, ale także zoo. Z tym miejscem wiąże się ciekawa legenda mówiąca, że dopóki będą tam mieszkać kruki, tak długo trwać będzie Imperium Brytyjskie. W związku z tym, monarchia ma wyodrębniony na jedzenie kruków specjalny budżet, a w Tower of London znajduje się strażnik, zwany Mistrzem Kruków, którego zadaniem jest zakup mięsa i rozdzianie go ptakom. (Zobacz na mapie)

6. Tower Bridge

Tower bridge

Kolejną perłą architektury wartą odwiedzenia jest Tower Bridge. Jest to most zwodzony o całkowitej długości 244 metrów i w rankingach jest oceniany jako druga, zaraz po Big Benie, najchętniej odwiedzana atrakcja Londynu. (Zobacz na mapie)

7. Westminster

Opactwo Westminsterskie

Dalej możemy udać się do opactwa Westminster, czyli do jednej z najważniejszych świątyń anglikańskich. W tym właśnie miejscu odbywają się koronacje od Wilhelma Zdobywcy, czyli od roku 1066. (Zobacz na mapie)

8. National Gallery

national gallery

Ósmą atrakcją, którą rekomendujemy do zobaczenia w czasie wyjazdu do Londynu jest National Gallery, czyli narodowa galeria sztuki. Obiekt znajduje się w północnej części Trafagar Square i posiada w swoich kolekcjach około 2300 obrazów, między innymi najpopularniejszego malarza, czyli Vincenta van Gogha. Co ciekawe, wstęp do galerii jest bezpłatny, czyli można jak najbardziej wybrać się rodzinnie do tej galerii. (Zobacz na mapie)

9. Hyde Park

hyde park

Chcąc się udać na spacer bez wątpienia jednym z najlepszych miejsc na to będzie Hyde Park. Jest to ogromny park o powierzchni około 159 hektarów położony na brzegach jeziora Serpentine. (Zobacz na mapie)

10. Muzeum Brytyjskie

Muzeum Historii Naturalnej w Londynie

Ostatnią, dziesiątą atrakcją, którą chcielibyśmy polecić jest Muzeum Brytyjskie. Jest to jedno z największych muzeów historii starożytnej na świecie. (Zobacz na mapie)