32 ciekawostki o London Eye
London Eye, czyli „Londyńskie Oko” może być jedną z najpopularniejszych atrakcji Londynu, ale jest wiele faktów, o których podróżni nie wiedzą.
London Eye informacje
1. Z oka można zobaczyć obszar do 40 kilometrów we wszystkich kierunkach.
2. London Eye odwiedza rocznie więcej osób niż Taj Mahal czy Wielkie Piramidy w Gizie.
3. Koło waży ponad 1000 ton. Zostało zmontowane poziomo. Konstrukcja została podniesiona na miejscu we wrześniu 1999 roku.
4. Oko ma 32 kapsuły, czyli po jednej na każdą z 32 dzielnic miasta, ale są ponumerowane od jednej do 33. Jak w przypadku wielu budynków, nie ma kapsuły nr 13.
5. London Eye może przewozić 800 osób jednocześnie.
6. Konstrukcja ma 135 metrów wysokości, a średnica koła wynosi 120 metrów.
7. David Marks i Julia Barfield z zespołu Husband-Wife wpadli na pomysł na koło widokowe w odpowiedzi na konkurs w 1993 roku, w którym poproszono londyńczyków o zaprojektowanie nowego punktu orientacyjnego z okazji tysiąclecia miasta.
8. Od momentu otwarcia, London Eye jest centralnym punktem obchodów sylwestrowych burmistrza Londynu, podczas których co roku w sercu Londynu gromadzą się setki tysięcy ludzi.
9. W ciągu jednego roku London Eye obraca się o około 3500 kilometrów, czyli odległość z Londynu do Kairu.
10. Z ponad 3,5 mln osób, które co roku korzystają z London Eye, jest to obecnie najpopularniejsza płatna atrakcja turystyczna w Wielkiej Brytanii. Najpopularniejszą darmową atrakcją jest Muzeum Brytyjskie, które co roku odwiedza ponad 6 mln osób.
11. Londyńskie Oko zaprojektowali architekci Frank Anatole, Nic Bailey, Steve Chilton, Malcolm Cook, Mark Sparrowhawk, Julia Barfield i David Marks.
12. London Eye został wymyślony przez brytyjski zespół projektantów, ale jego części pochodzą z całej Europy. Koło zostało opracowane i zbudowane w Holandii z brytyjskiej stali, z kablami z Włoch, łożyskami z Niemiec, a żeliwne wrzeciono i piasta zostały odlewane w fabryce Skody w Czechach.
13. Podczas London Restaurant Festival, Oko zamieniło się w miejsce, w którym można było zjeść posiłek. Znani szefowie kuchni, tacy jak Gordon Ramsay, serwowali posiłki w jednej z kapsuł dla dziesięciu klientów, z których niektórzy zapłacili nawet o 30 tysięcy dolarów.
14. W 2013 roku Red Bull Academy zamieniła Oko w obrotowy klub nocny.
15. Od momentu otwarcia, London Eye stał się jednym z najbardziej charakterystycznych punktów orientacyjnych na świecie.
16. Legoland Windsor posiada model oka w zmniejszonej skali jako część swojej wystawy w Minilandzie, na której znajdują się również modele Pałacu Westminsteru i Pałacu Buckingham.
17. Film 4D, który wnosi nowy wymiar do doświadczenia odwiedzających, zapewniają zupełnie nową wizję miasta. Film trwa około czterech minut, co czyni go doskonałym preludium do doświadczenia na ikonicznym londyńskim oku. Wyświetlany jest on wewnątrz kasy biletowej i jest wliczony w cenę biletów London Eye.
18. London Eye miał poprzednika – The Great Wheel – który działał w dobrym stanie w latach 1895-1906.
19. W 2004 roku mężczyzna ubrany jak Spider-Man wspiął się na tę atrakcję i spędził 18 godzin na szczycie kapsuły, rzekomo aby zwrócić uwagę na prawa ojców w Wielkiej Brytanii.
20. Budowa London Eye zajęła ponad półtora roku. Do budowy wykorzystano ponad 1700 ton stali, a do budowy fundamentów ponad 3000 ton betonu.
21. We wrześniu 2014 r. Coca-Cola podpisała umowę na sponsorowanie London Eye na dwa lata, począwszy od stycznia 2015 r. W dniu ogłoszenia sponsoringu, London Eye zostało zapalone na czerwono.
22. Od czasu otwarcia Oka w 2000 roku, wiele miast – w tym Las Vegas i Gdańsk – otworzyło koła obserwacyjne, których projekty były inspirowane tą atrakcją.
23. Każda z 32 kapsuł waży 10 ton i może przewozić 25 osób.
24. Modelka Kate Moss była na londyńskim Oku co najmniej 25 razy.
25. Pochodnia olimpijska była na szczycie London Eye w 2012 roku, trzymana przez 17-letnią Amelię Hempleman-Adams, najmłodszą osobę, która jeździła na nartach na biegunie południowym.
26. Kapsuły podróżują w tempie 26 cm na sekundę.
27. London Eye został formalnie otwarty przez premiera Tony’ego Blaira w Sylwestra 1999 r., ale ze względów technicznych został otwarty do użytku publicznego dopiero w marcu 2000 r.
28. Wewnątrz kapsuły pasażerowie mogą poruszać się lub siadać na krzesłach.
29. Konstrukcja jest podobna do ogromnego koła rowerowego, z centralną piastą i wrzecionem połączonym z zewnętrznymi i wewnętrznymi obręczami za pomocą szprych kablowych. Jest ponad 200 razy większe niż przeciętne koło rowerowe.
30. London Eye nie jest diabelskim kołem. Jest najwyższym na świecie wspornikowym kołem obserwacyjnym. Jedną z rzeczy, która odróżnia Oko od innych diabelskich kół na całym świecie, jest fakt, że jest to konstrukcja wspornikowa lub wsparta tylko na jednej stronie. Koła o podobnych strukturach to m.in. Orlando Eye.
31. 2 czerwca 2013 roku kapsuła pasażerska została nazwana Kapsułą Koronacyjną z okazji 60. rocznicy koronacji królowej Elżbiety II.
32. Podobnie jak wieża Eiffla, London Eye pierwotnie planowano jako tymczasową konstrukcję, zbudowaną w celu stania na terenie Rady Lambeth na brzegach Tamizji przez około pięć lat. W lipcu 2002 r. Rada Lambeth Council przyznała Oku stałą licencję.