Europa

20 Najlepszych Atrakcji w Trutnovie i okolicy 2023

zielona trawa

U podnóża czeskich Karkonoszy, bardzo blisko polskiej granicy, turystów w swoje progi zaprasza dość niewielkie miasto Trutnov. Mimo swoich niepozornych rozmiarów, obfituje ono w atrakcje i z całą pewnością nie pozwala się nudzić – tak osobom lubiącym aktywne spędzanie wolnego czasu, jak i tym wolącym spokojne zwiedzanie. Jakie atrakcje są w nim jednak tymi najciekawszymi? Które warto odwiedzić w 2023 roku? Przedstawiamy nasze zestawienie.

1. Rynek Karkonosza

W samym centrum miasta znajduje się bardzo malowniczy rynek, otoczony pięknymi kamienicami rodem z XVI wieku (w dużej części zostały one przebudowane). Na placu znaleźć można również pomnik cesarza Józefa II.

2. Fontanna Karkonosza

Na wyróżnienie zasługuje znajdująca się na rynku i ciężka do przeoczenia fontanna, która przebywa tu już od roku 1792. Dokładnie sto lat później jednak doczekała się przebudowania – wtedy też stanęła na niej figura Karkonosza. Adres atrakcji: Rynek

3. Ratusz

Powstały już w 1583 roku fenomenalny ratusz miasta jest jednym z obowiązkowych punktów wizyt turystycznych. Jego budynek wielokrotnie zmieniał swoją formę z uwagi na wielokrotne pożary nękające to miasto. Adres atrakcji: Krakonošovo nám. 72, Vnitřní Město.

4. Fort Stachelberg

Jedna z największych twierdz Republiki Czeskiej znajduje się właśnie w tym mieście. Stanowi zespół aż 12 bunkrów powstały w latach 1937-1938 – twierdza ta nigdy nie została skończona. Adres atrakcji: Babí u.

5. Karkonoski Park Narodowy

Choć atrakcja znajduje się w Polsce, w Karpaczu, jest zlokalizowana niedaleko Trutnova, stąd też stanowi częsty obiekt odwiedzin turystów odwiedzających właśnie niego. Jest to jeden z najbardziej malowniczych i zróżnicowanych parków narodowych na świecie. Adres atrakcji: Karpacz.

6. Wieża widokowa Eliška

Wspaniałe miejsce dla osób uwielbiających fenomenalne widoki. Z wieży tej widoczna jest pełna panorama Karkonoszy oraz oczywiście Trutnova. Adres atrakcji: wzgórze Hřebínek.

7. Gablenz Memorial

Pomnik generała Marshala Ludvika von Gablenza, który dowodził zwycięskim atakiem Austriaków w wojnie Prusko-Austriackiej 27 czerwca 1866 roku. Potrafi imponować gabarytami, ale i jakością wykonania. Adres atrakcji: Sluneční stráň.

8. Museum Podkrkonoší

Jedno z najciekawszych muzeów w okolicy, znajdujące się w centrum miasta i potrafiące zachwycić. Oko można w nim zatrzymać między innymi na ekspozycjach malowanych tarcz i stojaków pod nie, ale i na świetnych zbiorach militariów oraz zegarów. To aż trzy sale z bardzo wieloma eksponatami dotykającymi różnych sfer życia codziennego. Kiedyś muzeum to było zamkiem. Adres atrakcji: Školní 150.

9. Ski resort Petříkovice

Kurort narciarski, który uchodzi za idealny do tego, by spędzić nieco czasu z rodziną. Jest świetnie wyposażony, a przede wszystkim „pojemny”. Nie trzeba więc obawiać się tutaj braku miejsca na jazdę – nawet w środku sezonu. Adres atrakcji: Petříkovice 86.

10. Budynek Sądu

W czeskim mieście na uwagę zasługuje również imponujący dwupiętrowy budynek sądu, który niegdyś pełnił rolę hotelu „Union”. Wybudowany w 1874 roku, jest z całą pewnością jednym z ciekawszych architektonicznie budynków w tej miejscowości. Adres atrakcji: Nádražní 106.

11. Pałac Haasa

Dwupiętrowy pałac, który powstał w miejscu spalonego w pożarze zajazdu z inicjatywy lokalnego fabrykanta (Haasa). W budynku od 1957 roku znaleźć można podstawową szkołę artystyczną. On sam w sobie jest z kolei świetnym zabytkiem do zobaczenia. Adres atrakcji: Krakonošovo nám.

12. Fortyfikacje miejskie

Miasto Trutnov praktycznie od początku swojego istnienia było silnie ufortyfikowane. Dziś jednak zachowało się stosunkowo niewiele fragmentów murów miejskich. Wszystko przez to, że w XIX wieku miasto przestało potrzebować wzmocnień obronnych i zaczęto je rozbierać. Adres atrakcji: obrzeża miasta.

13. Teplickie Skały

Baśniowe Teplickie Skały stanowią atrakcję obowiązkową, choć wymagającą dojechania do niej z miasta. Imponują swoim wyglądem, a przede wszystkim nie są przesycone turystami – głównie ze względu na to, że są mniej znane niż znajdujący się blisko Adrspach. Adres atrakcji: Střmenské podhradí, Teplice nad Metují.

14. Adršpašské Skalne Miasto

Skalne Miasto to zdecydowanie jedna z pereł Czech, a jednocześnie prawdziwy kamienny labirynt, powstały w całości siłami natury. Wyśmienite widoki rekompensują konieczność dojechania na miejsce. Adres atrakcji: Dolní Adršpach, Adršpach.

15. Family Ski Park w mieście Žacléř

Kolejny godny polecenia kurort narciarski, oferujący naprawdę przyzwoite warunki do jazdy na nartach, a jednocześnie wszystko to, czego mógłby potrzebować turysta chcący poszusować sobie na nich. Adres atrakcji: 300, 541 01 Žacléř. 16. Mladé Buky

16. Mladé Buky

Ośrodek narciarski zlokalizowany w miejscowości, która jest nastawiona na turystykę. Świetny dojazd z Trutnova sprawia, że cieszy się on dużym zainteresowaniem. Jest też świetnym miejscem do tego, by spędzić czas – również poza jazdą na nartach. Adres atrakcji: Kalná Voda 7, Mladé Buky

17. Baldův Svět

Jedna z najciekawszych sal zabaw, jakie zostały zlokalizowane na terenie Czech. Ten obiekt to prawdziwa gratka dla rodziców z dziećmi, przy czym to do te drugie będą się w nim bawiły zdecydowanie najlepiej. Adres atrakcji: 7, Kalná Voda, Mladé Buky.

18. Kościół Wang

Znajdujący się w polskim Karpaczu imponujący kościół parafialny, który w 1842 roku został przeniesiony z… Norwegii, z miejscowości znanej jako Vang. Potrafi zachwycić tak swoim wyglądem, jak i niesamowitym ulokowaniem – z panoramą widoczną praktycznie z każdej ze stron. Adres atrakcji: Na Śnieżkę 8, 58-540 Karpacz.

19. Dziki Wodospad w Karpaczu

Będąc w Karpaczu, warto od razu zahaczyć o tutejszy Dziki Wodospad – zaporę, która osadzona została na rzece Łomnica. Wygląda niesamowicie i na pewno jest wart poświęcenia mu kilku chwil – zwłaszcza że otacza go natura w najlepszej swojej formie. Adres atrakcji: Karpacz.

20. Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach

Pozostając w naszym kraju, ale nadal niedaleko granicy, warto też odwiedzić Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, który jest tak naprawdę dużym ogrodem z miniaturami śląskich zabytków i kościołów. Każdy z nich został odtworzony w skali 1:25. To miejsce, w którym na pewno warto zatrzymać się na nieco dłużej. Adres atrakcji: Zamkowa 9, Kowary.