AzjaCiekawostkiEuropa

Informacje i ciekawostki o Ankarze

ankara

Ankara jest stolicą Turcji i drugim po Stambule największym miastem w kraju.

Pierwotnie była osadą Hitytów i pozostawała miastem prowincjonalnym przez całą swoją historię, z wyjątkiem sytuacji, gdy stała się stolicą celtyckiego królestwa Galacji.

Architektura dzisiejszego miasta odzwierciedla jego zróżnicowaną historię. Pozostałości z czasów rzymskich to łaźnia, Kolumna Juliana, Świątynia Romów i Augusta. Pozostałości bizantyjskie to cytadela i cmentarz.

Ankara, godna uwagi ze względu na dużą wysokość nad poziomem morza i suche lata.

Całkowita powierzchnia Ankary wynosi 2516 kilometrów kwadratowych.

Ankara jest drugim po Stambule najważniejszym miastem przemysłowym Turcji. Fabryki produkujące wino i piwo, mąkę, cukier, wyroby makaronowe, herbatniki, mleko, cement, materiały budowlane i ciągniki są dobrze rozwinięte. Branża usługowa i turystyczna szybko się rozwija.

W 2015 r. populacja Ankary wynosiła 4 750 000 mieszkańców.

Stambuł, który jest większy i bardziej znany niż Ankara, jest często mylony ze stolicą Turcji.

Ankara stanowi ważny węzeł w sieci drogowej Turcji. Miasto leży na głównej linii kolejowej wschód-zachód przez Anatolię. Lotnisko Esenboğa, na północny wschód, świadczy usługi międzynarodowe.

Turcy mieszkający w Ankarze cieszą się klimatem kontynentalnym z gorącym, suchym latem, po którym następują mroźne, śnieżne zimy i średnia roczna temperatura 12°C.

Według Międzynarodowego Centrum Handlu Turcja znalazła się w 2017 r. w światowej czołówce 40 eksporterów, wysyłając na całym świecie towary o wartości 157,1 mld USD. Najwyższą wartość tureckiego eksportu stanowią samochody, złoto, części i akcesoria samochodowe, biżuteria, żelazo, stal, rafinowane oleje naftowe i koszulki.

Miasto jest siedzibą Uniwersytetu w Ankarze, Uniwersytetu Hacettepe i Middle East Technical University. Znajduje się tam również Biblioteka Narodowa, teatr państwowy i Prezydencka Orkiestra Symfoniczna.

Prowincja Ankara rozciąga się na znacznie większym obszarze o powierzchni 25.706 km2. Około połowy powierzchni prowincji Ankara jest wykorzystywana na cele rolnicze, podczas gdy nieco ponad jedna czwarta jej powierzchni jest zalesiona. Kolejne 10% to łąki odpowiednie dla bydła.

Chcesz polecieć do Ankary? Będziesz potrzebował współrzędnych 39.9333° N, 32.8667° E.

Historia Ankary

Aleksander Wielki podbił Ankarę w 333 r. p.n.e., a w III wieku p.n.e. miasto służyło jako stolica Tectosages, plemienia Galatii (starożytna nazwa regionu wokół Ankary). W 25 r. p.n.e. Ankara została włączona do Imperium Rzymskiego przez cesarza Augusta.

Jako miasto Cesarstwa Bizantyjskiego Ankara została zaatakowana zarówno przez Persów jak i Arabów. Około 1073 roku Ankara przypadła Turkom Seljuq, ale krzyżowiec Raymond IV z Tuluzy wypędził ich ponownie w 1101 roku.

Bizantyjczycy nie byli jednak w stanie utrzymać kontroli, a Ankara stała się kością niezgody między Seljuqami a ich rywalami wśród tureckich panów granicznych. Po 1143 roku książęta Seljuq walczyli między sobą o posiadanie miasta. Wraz z utworzeniem imperium Seljuq, Ankara upadła.

W 1354 roku miasto zostało zdobyte przez Orhana, drugiego sułtana dynastii osmańskiej, a w 1360 roku weszło w skład domen osmańskich. Ankara została oblężona podczas anatolijskiej kampanii Timur.

W 1403 roku ponownie poddała się władzy otomańskiej, a w kolejnych stuleciach odzyskała swoje znaczenie jako centrum handlowe i miejskie ze względu na swoje położenie na trasie karawany na wschód.

Po I wojnie światowej Mustafa Kemal Atatürk, turecki przywódca nacjonalistyczny, uczynił z Ankary centrum ruchu oporu zarówno przeciwko rządowi sułtana otomańskiego, jak i siłom greckim; w 1919 roku założył tam swoją siedzibę. Ankara został ogłoszony stolicą Turcji w 1923 roku.