AzjaCiekawostkiEuropa

Ciekawostki o Stambule

istambuł

Stambuł, historycznie znany jako Bizancjum i Konstantynopol, jest najludniejszym miastem w Turcji oraz gospodarczym, kulturalnym i historycznym centrum kraju. Stambuł to transkontynentalne miasto w Eurazji, leżące nad cieśniną Bosfor oddzielającą Europę i Azję, pomiędzy Morzem Marmara i Morzem Czarnym.

Jego centrum handlowe i historyczne leży po stronie europejskiej, a około jedna trzecia ludności mieszka po stronie azjatyckiej. Miasto jest centrum administracyjnym Gminy Metropolitalnej Stambuł, w której mieszka około 15 milionów mieszkańców.

Stambuł jest jednym z najbardziej zaludnionych miast na świecie i zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem wielkości właściwego miasta i największe miasto europejskie. Stambuł jest postrzegany jako most łączący Wschód i Zachód.

W Stambule znajduje się 3113 meczetów.

Stambuł jest o wiele starszy niż myślisz. Ostatnie dowody wskazują, że ludzie mieszkają tu od 8500 lat.

Niesamowita Hagia Sophia zawaliła się i była odbudowywana trzy razy od IV wieku naszej ery.

Główny Bazar przyciąga od 250 tys. do 400 tys. osób dziennie.

Leonardo da Vinci przewidział most nad Bosforem, 471 lat przed wybudowaniem pierwszego mostu.

Założone pod nazwą Bizancja na cyplu Sarayburnu około 660 r. p.n.e., miasto rozrosło się pod względem wielkości i wpływów, stając się jednym z najważniejszych miast w historii.

Po odzyskaniu statusu Konstantynopola w 330 r. p.n.e., miasto służyło jako stolica cesarska przez prawie 16 stuleci, podczas Imperium Rzymsko-Bizantyjskiego (330-1204), łacińskiego (1204-1261), Palaiologos Bizantyjskiego (1261-1453) i otomańskiego (1453-1922).

Przyczynił się on do rozwoju chrześcijaństwa w czasach rzymskich i bizantyjskich, zanim Turcy osmańscy podbili miasto w 1453 r. n.e. i przekształcili je w muzułmańską twierdzę i siedzibę kalifatu osmańskiego.

Znana brytyjska pisarka Agatha Christie napisała swoją słynną powieść „Murder on the Orient Express” w hotelu Pera Palas w Stambule.

Stambuł był niegdyś znany jako najbardziej zatłoczone miasto na świecie w 1502 roku.

Stambuł lub z jego starożytną nazwą Konstantynopol jest zbudowany na siedmiu wzgórzach, aby dorównać siedmiu wzgórzom Rzymu.

Sultanahmet lub Stare Miasto jest miejscem, gdzie znajduje się większość znanych zabytków Stambułu

Wieża Galata, zbudowana w 1348 roku w celu zakwaterowania jeńców wojennych, oferuje teraz 360-stopniową platformę obserwacyjną miasta.

Stambuł był Europejską Stolicą Kultury w 2010 roku, ale nigdy nie był gospodarzem Igrzysk Olimpijskich.

Stambuł ma trzecie najstarsze metro na świecie, wybudowane w 1875 roku. Ma 573 metry długości i znajduje się w dzielnicy Tunel w dzielnicy Beyoglu. Londyńskie metro powstało wcześniej w 1863 roku, a nowojorskie w 1868 roku.

Pomimo tego, że Stambuł było stolicą wielu starożytnych imperiów – bizantyjskiego, rzymskiego, otomańskiego, Stambuł nie jest współczesną stolicą Turcji. Stolicą Turcji jest Ankara.

W czasach Imperium Osmańskiego Stambuł był znany z tego, że posiadał ponad 1400 publicznych toalet.

Tulipany, ikona Holandii, pochodzą ze Stambułu i zostały wysłane ze Stambułu do Holandii.

Wielki Bazar to największy na świecie zadaszony bazar, na którym znajduje się ponad 3 tys. wszelkiego rodzaju sklepów.

Hagia Sophia w Stambule stała się teraz wielkim muzeum historycznym, ale czy wiedzieliście, że została zbudowana jako katedra prawosławna w 537 r. n.e. i po 1453 r. przekształcona w meczet pod panowaniem otomańskim? Jest to drugie najczęściej odwiedzane muzeum w Turcji i przyciąga ponad 3 miliony turystów rocznie.

Innym ciekawym faktem o Hagia Sophia jest to, że był to największy kościół na świecie przez około 900 lat, aż do zakończenia budowy katedry w Sewilli w Hiszpanii w 1520 roku.