Europa

10 Najlepszych Atrakcji w Edynburgu

Edynburg, duma Szkocji i miasto Harrego Pottera.

Miasto niebywale magiczne, znane z niesamowitego zamku, darmowych muzeów oraz wielu ciekawych miejsc.

1. Zamek w Edynburgu

Największa atrakcja i znak rozpoznawczy Szkocji. Umiejscowiony na skale jest widoczny z wielu punktów w całym mieście. Na zamku można oglądać wystrzał z wojskowej armaty, odwiedzić muzea historii wojskowości oraz pomnik ku czci szkockich żołnierzy.

Na zamku znajduje się również malutki cmentarzyk dla psów.

2. Park i Pałac Holyrood

Zamieszkuje go brytyjska rodzina królewska, jednak Elżbieta II robi to dość rzadko więc nie ma problemu ze zwiedzaniem tego obiektu. Pałac otoczony jest parkiem, widać stamtąd skałę zwaną Tronem Artura, a na przeciwko budynek Szkockiego Parlamentu. Przy fontannach natomiast stoi budka z gadżetami oraz mapą parku.

3. Królewska Mila

Stare miasto ma budowę podobną do szkieletu ryby. Od zamku aż do pałacu rozciąga się Royal Mile, otoczona maleńkimi bocznymi uliczkami. Warto przechadzając się po tych uliczkach trochę pobłądzić i porozglądać. Każda z uliczek ma swoją nazwę i urok, niczym z bajki.

4. Katedra St. Giles

Znajduje się przy Królewskiej Mili i jest to Katedra św. Idziego – patrona Szkotów. Warto ją oglądać w południe, ponieważ słońce oświetlające witraże robi niesamowite wrażenie. Na zewnątrz na uwagę zasługuje wieża z iglicą w kształcie korony.

Tuż obok wznosi się pomnik słynnego szkockiego filozofa i myśliciela Adama Smitha, który spopularyzował powiedzenie ”Czas to pieniądz”.

5. Pomnik niedźwiedzia Wojtka

Pomnik ten przedstawia misia, który uzyskał stopień kaprala w armii generała Andersa. Znajduje się on w parku Princes Street Garden u podnóża zamku. Obowiązkowo trzeba go pogłaskać po nosie, wtedy przynosi szczęście.

6. Calton Hill

Jeden z najlepszych punktów widokowych w Edynburgu. Oprócz fajnych zdjęć, warto nacieszyć się samym widokiem, przystanąć na chwilę i po prostu chłonąć roztaczający się krajobraz. Oprócz tego znajduje się tam pomnik admirała Horatio Nelsona.

7. Muzeum Narodowe

Ogromny budynek, świetnie wyposażony i w dodatku jak większość muzeów w Edynburgu jest darmowy. Największe wrażenie robią dwa piętrowe patia a do najciekawszych eksponatów zalicza się owieczkę Dolly i szkielet tyranozaura.

Podobno to Muzeum jest tak wielkie, iż można spędzić tam cały dzień i nie zobaczyć wszystkiego.

8. Cmentarz Greyfriars Kirkyard

Zwiedzanie cmentarza mogłoby się wydawać dziwne, jednak ten konkretny cmentarz jest godny uwagi i zapewne zachwyci fanów Harrego Pottera. Autorka owej serii książek bardzo często spacerowała tutaj szukając na płytach i pomnikach inspiracji do imion i nazwisk swoich postaci.

Jedną z inspiracji jest nagrobek Toma Riddle, czyli książkowego Lorda Voldemorta.

9. Victoria Street

Jedno z najbardziej fotografowanych zdjęć, które później umieszczane są na Instagramie. Słynna ulica z rzędem kolorowych budynków, w których znajdują się sklepy, galerie i restauracje przyciąga sporą ilość turystów.

10. Muzeum Harrego Pottera

Nie da się być w Edynburgu i nie odwiedzić Muzeum poświęconego słynnej serii książek o Harrym Potterze. To muzeum a właściwie sklep znajduje się na wyżej wymienionej Victoria Street. Jest tam mnóstwo ciekawych przedmiotów. Warto odwiedzić ten sklep, nawet jeśli nie jest się fanem tego czarodzieja.