Europa

10 Niesamowitych Ciekawostek o Odessie

fot. Alexey M. / Wikipedia

Odessa to miasto ukraińskie położone nad Morzem Czarnym, które od stuleci zachwyca urodą podróżnych, którzy marzą o szybkim powrocie, oraz artystów, którzy pod wpływem inspiracji tworzyli wspaniałe dzieła. Co warto wiedzieć o Odessie?

1. Isiaka i Istrian

Już w starożytności na terenie Odessy istniały dwie osady greckie, Isiaka i Istrian. Na przestrzeni wieków tereny te należały między innymi do Gotów, Hunów, Awarów i Madziarów.

2. Stolicą Humoru

Nie wiadomo, skąd wziął się ten przydomek, ale Odessa została nazwana przez Rosjan Stolicą Humoru i chętnie przyjęła ten tytuł. W okolicach Prima Aprilis odbywa się tutaj festiwal Humorina.

3. Mieszkańcy Odessy

Wśród mieszkańców Odessy przez wieki mieszkało bardzo dużo Żydów. W trakcie drugiej wojny światowej doszło tutaj do dwóch pogromów, które poskutkowały śmiercią ponad 30 tysięcy osób pochodzenia żydowskiego.

4. Odeskie katakumby

Odeskie katakumby to sieć podziemnych tuneli o łącznej długości ponad 2,5 tysiąca kilometrów. Większość z nich powstała podczas wydobycia kamienia budowlanego, a resztę stanowią wykopy geologiczne, bunkry i jaskinie.

5. Partyzanci

Podczas drugiej wojny światowej katakumby stanowiły schronienie dla kilku oddziałów radzieckich partyzantów.

6. Schody Potiomkinowskie

Schody Potiomkinowskie w Odessie to monumentalne schody, które miały być symbolicznym wejściem do miasta. Dziś stanowią one symbol Odessy. Mają 192 stopnie, które rozszerzają się ku dołowi, wywołując złudzenie optyczne.

7. Pałac Beliny-Brzozowskiego

Pałac Beliny-Brzozowskiego to neogotycka budowla, zbudowana w XIX wieku. Miała być dla właściciela siedzibą w Odessie, skąd transportował zboże do swoich majątków. Spotykali się w nim Polacy, a najpopularniejszym gościem w jego progach był Juliusz Słowacki.

8. Pałac Woroncowa

Pałac Woroncowa w Odessie został wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku przy Bulwarze Nadmorskim. Przez dekady pełnił różne funkcje – był między innymi siedzibą lokalnej rady delegatów robotniczych i marynarskich.

9. „Deja vu”

Miasto było naturalną scenografią dla polskiego filmy „Deja vu” w reżyserii Juliusza Machulskiego.

10. Latarnia morska

Latarnia morska Woroncowa zawdzięcza swoją nazwę gubernatorowi miasta. Jej pierwowzór z drewna powstał w 1862 roku i przetrwał do pierwszej wojny światowej. Druga wieża została zniszczona podczas drugiej wojny światowej i odbudowano ją dopiero po jej zakończeniu.