Europa

10 Najlepszych Atrakcji w Barcelonie w 2024 ⛱️

Park Guell

Barcelona to miasto, którego nikomu nie trzeba specjalnie przedstawiać. Słoneczne stolica Katalonii, znajdująca się w północno-wschodniej Hiszpanii jest bowiem jednym z najchętniej odwiedzanych miast w całej Europie.

Położona nad Morzem Śródziemnym, około 110 kilometrów od ośnieżonych grzbietów Pirenejów i granicy hiszpańsko-francuskiej zachwyca nie tylko swym wyjątkowym położeniem, ale też niezwykłą architekturą i kulturowym bogactwem.

Od wielu lat dążąca do poszerzenia swej autonomii wyróżnia się na tle Hiszpanii pod wieloma względami, jednocześnie mając do zaoferowania to, co jest w niej najlepszego. Boskie plaże, szalone nocne życie, mieszanka różnych kultur i przyjaźni ludzie – czego można chcieć więcej? Jeśli wybierasz się od tego malowniczego zakątka po raz pierwszy koniecznie odwiedź miejsca, które opisane zostały poniżej – to kwintesencja Katalonii w pigułce.

1. SAGRADA FAMILIA

Sagrada Familia to niekwestionowana wizytówka Barcelony, mimo, iż wciąż jeszcze nie została ukończona. Prace budowlane rozpoczęły się ponad 130 lat temu i wiele osób zastanawia się, czy kiedykolwiek zostaną ukończone. Nie przeszkadza to jednak tej wyjątkowej świątyni zachwycać zarówno turystów, jak i mieszkańców miasta. Sagrada Familia to najbardziej znana budowla autorstwa Antonio Gaudiego, dzieło jego życia, któremu poświęcił ponad 40 lat pracy. Trudno zakwalifikować ją do jakiegokolwiek stylu architektonicznego, co czyni ją jeszcze bardziej wyjątkową. Bilety kosztują 15 euro i warto kupić je z wyprzedzeniem przez Internet, bowiem kolejki do kasy i samego wejścia mogą być bardzo długie.

2. PARK GUELL

Jedno z najpiękniejszych miejsc w mieście, Park Guell zaprojektowany został przez Gaudiego dla jego przyjaciela, Eusebio Guella. W parku znajdują się nie tylko bardzo popularne kamieniczki, ale też pokryta ceramiczną mozaiką, najbardziej znana ławka na świecie. Wstęp do parku kosztuje 8 euro.

3. CASA BATLLO, CASA MILO i CASA VICENS

Casa Batllo, charakterystyczny budynek pokryty „rybią łuską” oraz kamienna Casa Milo zachwycająca swym fantastycznym kształtem należą bez wątpienia do najchętniej odwiedzanych miejsc w mieście. Stworzone przez Antonio Gaudiego wyróżniają się nawet na tle innych fantastycznych kamienic, z których słynie dzielnica Eixample. Obie kamienice zachwycają nie tylko z zewnątrz, ale także udostępnionymi do zwiedzania wnętrzami. Casa Vicens jest znacznie mniej popularna od dwóch omówionych wcześniej budynków, jednak nie powinna zostać pominięta przez miłośników twórczości Gaudiego, jest to bowiem pierwszy poważny projekt, który został przez niego zrealizowany. Kamienica znajduje się w dzielnicy Gracia i oglądać można go wyłącznie z zewnątrz, ponieważ znajduje się w prywatnych rękach.

4. BARRI GOTIC

W dzielnicy gotyckiej urzędowali niegdyś królowie, zaś dziś w mieszącym się tam Pałacu Rządowym swoją siedzibę mają władze Katalonii. Barri Gotic to dzielnica pełna wąskich uliczek i klimatycznych zakątków, zaś jej centralnym punktem jest plac i katedra św. Eulalii. Atmosfery panującej w tym miejscu nie da się opisać słowami, trzeba poczuć ją na własnej skórze.

5. MONTJUIC

Wzgórze Montjuic słynie głównie ze znajdujących się u jego podnóża tańczących fontann, które przyciągają tłumy turystów pragnących na żywo zobaczyć to wyjątkowe widowisko świateł i dźwięku. Na zwiedzanie wzgórza poświęcić jednak warto o wiele więcej czasu, znajduje się tam bowiem także Stadion Olimpijski, Pałac Narodowy i Zamek Montjuic.

6. LA RAMBLA

La Rambla, najsłynniejsza ulica Barcelony ciągnie się od Placa de la Catalunya. Jest to miejsce tętniące życiem 24 godziny na dobę, pełne sklepów, barów, kawiarni i… ulicznych artystów. Obok Rambli znajduje się także La Boqueria, bardzo popularny bazar miejski.

7. MUZEUM PABLA PICASSA I MNAC

Miłośnicy sztuki odwiedzić powinni co najmniej dwa z wielu muzeów sztuki znajdujących się w mieście. Pierwszym a zarazem najpopularniejszym z nich jest Muzeum Pabla Picassa, gdzie oglądać można między innymi bogatą kolekcję wczesnych dzieł mistrza. Zbiory MNAC to są natomiast tak ogromne, że nie sposób zobaczyć ich wszystkich – każdy powinien jednak znaleźć tam wystawę odpowiednią dla siebie.

8. PARC DE LA CIUTADELLA

Najbardziej znany i lubiany także przez mieszkańców – park w mieście. Prowadzi do niego szeroka aleja, na początku której znajduje się imponujący Łukt Triumfalny. Ciutadella to ogromna oaza zieleni w centrum wielkiego miasta, gdzie można godzinami wylegiwać się pod palmami czy też udać się w przyjemny rejs po niewielkim jeziorku.

9. BARCELOŃSKIE PLAŻE

Najpopularniejszą, a zarazem największą, bo rozciągającą się na ponad kilometr i najstarszą plażą w mieście jest Barceloneta, położona w dawnej dzielnicy portowej noszącej tą samą nazwę. Rodziny z dziećmi chętnie wybierają Novą Icarię, do której dotrzeć można spacerując szerokim bulwarem wzdłuż wybrzeża. Mianem najbezpieczniejszych plaż w mieście określana jest znajdująca się nieopodal plaża Bogatell. Dwie plaże – Mar Bella oraz Sant Sebastia zajmowane są częściowo przez nudystów. Plaże w mieście mogą być w sezonie dosyć zatłoczone, warto więc udać się za miasto, na przykład do pobliskiej Badalony.

10. CAMP NOU

Miejsce, które zobaczyć powinni nie tylko fani FC Barcelony oraz piłki nożnej w ogóle. Camp Nou to największy stadion świata, który pomieścić może na swych trybunał prawie 100 tys. fanów. Zwiedzanie obejmuje wizytę na stadionie, w muzeum oraz w specjalnym multimedialnym centru i kosztuje 20 euro.