CiekawostkiEuropa

Informacje i ciekawostki o Kosowie dla dzieci

ciekawostki o Kosowie dla dzieci

Kosowo, najmłodszy kraj XXI wieku, ogłosiło niepodległość od Serbii 17 lutego 2008 roku.

Przedstawiamy informacje, fakty i ciekawostki o Kosowie dla dzieci.

1. Kraj Kosowa graniczy z Serbią na północy i wschodzie, Macedonią na południu, Czarnogórą na północnym zachodzie i Albanią na południowym zachodzie.

2. Kosowo ma ciepłe lata i mroźne i śnieżne zimy z powodu bliskości Morza Adriatyckiego na zachodzie i pasm górskich na wschodzie.

3. Obecnie krajem rządzi rząd, który sprawuje pełną kontrolę nad jego administracją. Kosowo jest obecnie członkiem wielu organów regionalnych, takich jak „Środkowoeuropejska umowa o wolnym handlu” i „Inicjatywa Współpracy Państw Europy Południowo-Wschodniej”.

4. Stolicą Kosowa jest Prisztina.

5. Oficjalną walutą Kosowa jest euro.

6. Kosowo było zarządzane przez Organizację Narodów Zjednoczonych i NATO od 1999 roku, kiedy było częścią Jugosławii.

7. Albańczycy stanowią około 88% ludności Kosowa, a Serbowie są drugą co do wielkości grupą etniczną w kraju. Inne istniejące w kraju grupy etniczne to Bośniacy, Romowie i Turcy.

8. Państwo Kosowo było rządzone przez Imperium Osmańskie do 1913 roku, a następnie zostało podzielone na Serbię i Czarnogórę.

9. „Kosowo”, nazwa, jeśli dosłownie przetłumaczona, oznacza „pole czarnych ptaków”.

10. Niepodległe państwo Kosowo liczy 2,13 mln mieszkańców na obszarze 10887 km2 .

11. Kosowo należy do kontynentu europejskiego, gdzie nie ma dostępu do morza i graniczy z Albanią, Macedonią, Czarnogórą i Serbią.

12. Klimat Kosowa jest zróżnicowany w zależności od regionu. Sezon zimowy można określić jako w przeważającej części zimny i śnieżny. Lata są zazwyczaj gorące i suche. Kraj ten otrzymuje znaczne ilości deszczu, szczególnie od października do grudnia.

13. Kosowo ma najwyższy wskaźnik urodzeń w całej Europie, co dodatkowo pogłębia problem bezrobocia w tym kraju.

14. 53% Kosowian żyje poniżej granicy ubóstwa.

15. Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody, to Germia Park jest miejscem, które warto odwiedzić w Prisztinie. Znajdziemy tam bardzo ładne szlaki górskie i wokół nich.