Ciekawostki

10 Ciekawostek o Rewalu

fot. Managedesign / Wikipedia

Rewal to miejscowość wypoczynkowa w województwie zachodniopomorskim. Posiada własne kąpielisko morskie oraz przystań morską. Przyciąga do siebie turystów chcących odpocząć tu w wakacje, ale o Rewalu można powiedzieć więcej.

1. Wydma nadmorska

Na wysokości erozyjnego obniżenia nadmorskiego klifu w Rewalu powstawała wydma nadmorska.

2. Ród Flemmingów

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1434 roku. W XV wieku jej właścicielami był ród Flemmingów.

3. Raval

Rewal znajduje się jako Raval na Wielkiej Mapie Księstwa Pomorskiego Lubinusa z 1618 roku. Jako niemiecka nazwa Revahl odnotowany został w 1628 roku.

4. Letnicy

Pierwsi letnicy przybyli do miejscowości w latach 30 XIX wieku, wówczas reklamowała się stosowaniem ciepłych kąpieli morskich.

5. Antropopresja

Zauważalna w Rewalu jest silna antropopresja obejmująca pas wydm nadmorskich. Z tego to powodu zabudowa wsi znajduje się na najwyższej części nadmorskiego klifu.

6. Baza rybacka

Rewal posiada małą bazę rybacką, a w 2009 roku nad brzegiem morza wybudowane zostało nowe zejście na plaże wraz z platformą widokową. Ulokowana jest ona na wysokości 12,5 metrów nad poziomem morza.

7. Zabytki

W Rewalu znajdują się zabytki takie jak dworzec kolei wąskotorowej z przełomu XIX i XX wieku Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej – przebiegała ona przez południową część wsi.

8. Przystań rybacka

Do przystani rybackiej, która powstała dla tutejszych rybaków, dostęp zapewnia dalba wyciągowa. Z przystani korzysta kilkanaście kutrów. W godzinach porannych u rybaków zakupić można świeże ryby. W granicach bazy rybackiej zlokalizowane jest akwatorium będące częścią Morza Bałtyckiego.

9. Kąpielisko

Kąpielisko wydzielone na okres letni obejmuje 300 metrów linii brzegowej. Jest strzeżone w tym czasie w godzinach 10:00-18:00. Turyści mogą także wybrać się na spacer Szlakiem Nadmorskim imienia Czesława Piskorskiego.

10. Taras widokowy

Do atrakcji Rewala należą także taras widokowy przy ulicy Parkowej na wysokim klifowym brzegu, skąd można podziwiać barwne wschody i zachody słońca, oraz Park Wieloryba przy ulicy Kamieńskiej, w którym to znaleźć można repliki wielu gatunków zwierząt żyjących w wodach w różnych regionach świata.