AfrykaCiekawostki

Zaskakujące ciekawostki oraz mało znane informacje o Kongo dla dzieci

W centrum Afryki leży Demokratyczna Republika Konga, ogromny kraj wielkości Europy Zachodniej. Kraj ten posiada wiele zasobów naturalnych, w tym bogate użytki rolne, akry lasów i miliony ton minerałów. Jest to jednak jeden z najbiedniejszych krajów świata.

Świat jest pełen niesamowitych, pięknych i fascynujących miejsc. Są takie miejsca, które są bardzo zimne przez cały rok i takie, które są super gorące przez cały rok.

W niektórych miejscach stale pada deszcz, podczas gdy w innych prawie nigdy nie widać nawet kropli deszczu.

Region Konga ma powierzchnię 777 000 kilometrów kwadratowych.

Podobnie jak większość krajów Afryki, Kongo zostało skolonizowane w ciągu ostatnich 500 lat, najpierw przez Portugalię, a następnie Belgię. Zanim Portugalia podbiła Kongo, kraj ten był spokojny, z dobrze rozwiniętym rządem i systemem edukacji. Kiedy Portugalczycy najechali na kraj, zabili wykształconych i silnych przywódców i wzięli miliony niewolników.

Kongo jest jedną z najgłębszych rzek na świecie, a jego części sięgają głębokości ponad 220 metrów.

Kongo znane jest pod kilkoma nazwami, między innymi: Republika Konga, Zachodnie Kongo, Republika Konga, Kongo-Brazzaville i po prostu Kongo.

Stolicą Republiki Konga jest Brazzaville, które obejmuje sto kilometrów kwadratowych. Brazzaville ma liczbę ludności 2 mln mieszkańców.

Rzeka zawdzięcza swoją nazwę Królestwu Kongo.

Demokratyczna Republika Konga jest największym krajem w basenie Konga i zawiera 12,5 procent pozostałych na świecie tropikalnych lasów deszczowych.

Siedem krajów posiada 60 procent lasów na naszej planecie: Brazylia, Kanada, Chiny, Indonezja, Federacja Rosyjska, Stany Zjednoczone i Demokratyczna Republika Konga.

Nic dziwnego, że kiedy Kongo uzyskało niepodległość od Belgii w 1960 roku, nie było już przywódców, którzy mogliby dobrze rządzić krajem. Od 1960 r. Kongo przeżywa lata wojny. Ponad 5 milionów ludzi zginęło w wielkiej wojnie, w którą zaangażowanych było dziewięć krajów.

Obszar ten doświadcza wzrostu liczby ludności o 1,7 mln osób rocznie, co stwarza zapotrzebowanie na żywność, paliwo i schronienie, co jest bardzo kosztowne dla lasu.

Lasy dorzecza Konga obejmują sześć krajów: Kamerun, Republika Środkowoafrykańska, Demokratyczna Republika Konga, Gabon, Gwinea Równikowa i Republika Konga.

Rzeka i okoliczne brzegi są domem dla bogatej gamy dzikich zwierząt, w tym zwierząt takich jak hipopotamy, krokodyle, słonie i co najmniej 700 gatunków ryb.

Terminem często używanym w odniesieniu do osób mieszkających w Kongo jest Kongijczyk.

Rzeka Kongo jest najgłębszą rzeką i drugą co do wielkości rzeką na świecie pod względem odpływu. Rzeka ta ma dwieście dwadzieścia 220 metrów głębokości. Przepływa przez nią 41 000 metrów sześciennych wody na sekundę.

Każdego roku w Kongo panuje pora deszczowa, która rozpoczyna się w marcu i trwa do czerwca.

Obszar ten ma klimat tropikalny.

W Kongo żyje wiele różnych gatunków zwierząt, w tym słonie, szympansy i goryle górskie.

Oficjalną walutą Republiki Konga jest Frank Środkowoafrykański (CAF).

Oficjalnym językiem Republiki Konga jest francuski. Kilka innych języków jest również dość popularnych, w tym Monokutuba i Lingala.