AfrykaCiekawostki

Republika Środkowoafrykańska – ciekawostki, informacje, fakty

Republika Środkowoafrykańska

Republika Środkowoafrykańska jest krajem śródlądowym w Afryce Środkowej. Posiada 5 parków narodowych i 33 inne obszary chronione. Oto najważniejsze informacje i ciekawostki o tym kraju.

Graniczy z Czadem na północy, Sudanem na północnym wschodzie, Sudanem Południowym na wschodzie, Demokratyczną Republiką Konga na południu, Republiką Konga na południowym zachodzie i Kamerunem na zachodzie.

Republika Środkowoafrykańska ma dwa języki urzędowe: Francuski i Sango.

Jest to 43 co do wielkości kraj na świecie pod względem powierzchni lądowej.

Republika Środkowoafrykańska zajmuje powierzchnię około 620 000 kilometrów kwadratowych, a liczba ludności szacowana jest na około 4,6 mln ludzie.

Mont Ngaoui jest najwyższą górą w Republice Środkowoafrykańskiej. Położona jest w Górach Karre na granicy z Kamerunem i osiąga wysokość 1410 metrów nad poziomem morza.

Większość Republiki Środkowoafrykańskiej składa się z sawann sudańsko-guinejskich, ale kraj ten obejmuje również strefę sahelo-sudańską na północy i równikową strefę leśną na południu.

Banda, Baya, Ngbandi i Azande tworzą największe grupy etniczne.

Dwie trzecie kraju znajduje się w dorzeczu rzeki Ubangi która wpływa do Konga, natomiast pozostała jedna trzecia leży w dorzeczu Czaru, który wpływa do jeziora Czad.

Republika Środkowoafrykańska jest domem dla około 3600 gatunków roślin, 600 ptaków, 130 ssaków, 180 gadów i 30 płazów.

Bangui lub Bangî w Sango jest stolicą i największym miastem Republiki Środkowoafrykańskiej. Miasto zostało założone jako placówka francuska w 1889 roku i nazwana na cześć swojego położenia na północnym brzegu rzeki Ubangi.

Od XVI do XIX wieku ludność tego regionu była spustoszona przez handlarzy niewolnikami.

Republika Środkowoafrykańska zamieszkiwana jest od tysiącleci, jednak obecne granice kraju ustanowiła Francja, która rządziła krajem jako kolonia od końca XIX wieku.

Po odzyskaniu niepodległości od Francji w 1960 roku, Republiką Środkowoafrykańską rządziła seria autokratycznych przywódców, a wezwania do demokracji doprowadziły do pierwszych wielopartyjnych demokratycznych wyborów w 1993 roku.

4 grudnia 1976 roku Republika Środkowoafrykańska stała się Imperium Środkowoafrykańskim. Marszałek Jean-Bédel Bokassa, który rządził republiką od czasu objęcia władzy w 1965 roku, został ogłoszony cesarzem Bokassą I. Brutalność i nadmiar charakteryzowały jego reżim. Został obalony w zamachu stanu 20 września 1979 roku.

Ange-Félix Patassé został prezydentem, ale później został usunięty przez generała Francoisa Bozizégo w zamachu stanu z 2003 roku.

Wojna Busha w Republice Środkowoafrykańskiej rozpoczęła się w 2004 roku i pomimo traktatu pokojowego z 2007 roku i kolejnego w 2011 roku, wojna domowa została wznowiona w 2012 roku.