Ciekawostki

Co to jest recykling?

natura

Tematy związane z ochroną środowiska i ekologią są w ostatnich latach bardzo popularne i nagłaśniane. Bardzo dobrze, że różnego rodzaju ruchy i organizacje chcą uświadamiać ludzi jak ważne jest to, by dbać o naszą planetę, która z dnia na dzień jest w coraz gorszej kondycji.

Wzrastający poziom zaśmiecenia lądów i wód, a także coraz bardziej zanieczyszczona atmosfera są zatrważające. Rozwój przemysłowy i gospodarczy na całym świecie spowodował, że Ziemia straciła wiele swoich naturalnych walorów.

Niestety, wiele szkód wyrządziła naszej planecie ludzka bezmyślność i głupota. Na szczęście aktualnie istnieje wiele różnych sposobów, by choć trochę pomóc naszej planecie. Jednym z nich jest recykling.

Polega on na odzyskiwaniu surowców wtórnych z produktów odpadowych a następnie przetworzenie ich na nowe towary. Bardzo pomocne w tym procesie jest segregowanie śmieci przez obywateli. Posegregowane odpady można w łatwy sposób rozdzielić i przekazać do ponownej produkcji.

Powtórne wykorzystywanie odpadów w celu wytworzenia nowego produktu ma na celu obniżenie zużycia surowców, a także zmniejszenie ilości odpadów zanieczyszczających naszą planetę. W założeniu recykling ma za zadanie jak najlepiej wykorzystać dostępne śmieci przy jednoczesnym jak najmniejszym nakładzie energetycznym oraz surowcowym.

Jakie materiały nadają się do recyklingu?

Często zastanawiamy się zapewne co dzieje się później z naszymi posegregowanymi śmieciami. Czy wszystkie zostaną poddane obróbce i ktoś wykorzysta je jeszcze raz? Oczywiście, że nie. Niestety, nie wszystko da się przetworzyć tak, by móc użyć tego ponownie. Tylko niektóre z naszych odpadów nadają się do recyklingu. Są to przede wszystkim : szkło, plastik, papier oraz metale.

Segregacja odpadów

W naszych gospodarstwach domowych codziennie produkujemy całkiem spore ilości śmieci. Warto zadbać, by zanim trafią do sortowni były odpowiednio posegregowane. Przynajmniej tyle możemy zrobić dla naszej wspaniałej planety. W jaki sposób powinno się segregować śmieci? To bardzo proste!

1. Plastik -> kontener żółty
2. Szkło -> kontener zielony (w przypadku szkła kolorowego) lub biały (w przypadku szkła białego)
3. Papier -> kontener niebieski
4. Metal ->kontener czerwony lub pomarańczowy (jeżeli nie ma kontenera na metal, powinno się go wyrzucić razem z plastikiem)

przypadku domków jednorodzinnych firmy zajmujące się utylizacją odpadów są zobowiązane dostarczać worki w kolorach odpowiadających kolorom kontenerów, które następnie są odbierane z gospodarstw w określone dni. Często mieszkańcy domów dostają także worki w kolorze brązowym. Są one przeznaczone na odpady biodegradowalne, których w obejściu domu wolnostojącego zazwyczaj produkuje się całkiem sporo.

Jak wygląda proces recyklingu?

Proces recyklingu dzieli się na kilka ważnych etapów. Chociażby dla zaspokojenia własnej ciekawości warto wiedzieć na czym one polegają. Pierwszym etapem jest oczywiście segregacja śmieci. Najłatwiej jest, gdy są one odpowiednio posegregowane już w gospodarstwie domowym, jednak oczywiście nigdy nie jest to zrealizowane w 100%.

Dlatego śmieci trafiają do sortowni i tam są odpowiednio rozdzielane na poszczególne podgrupy materiałów nadających się do odzyskania części surowców. Następnie, większość odpadów, które nie nadają się do obróbki w obecnej formie, są rozdrabniane w specjalnych młynach.

W takiej formie dużo łatwiej przeprowadzić późniejszy transport odpadów. Odpady szklane i plastikowe są zazwyczaj mocno zanieczyszczone, co sprawia, że wymagają one intensywnego czyszczenia. W tym celu używa się odpowiednich środków chemicznych. Następnie odpady są przetapiane, wytłaczane lub w inny sposób przerabiane na produkt końcowy.

Edukacja od najmłodszych lat

O tym, że recykling to wyjątkowo pozytywny i korzystny dla środowiska proces nie trzeba nikogo przekonywać. Każdy z pewnością już słyszał o zaletach takiego rozwiązania. Warto stosować się do założeń tego przedsięwzięcia, by też mieć swój udział w ratowaniu planety.

Niestety, duża liczba osób mimo tego, że znają ideę recyklingu i wiedzą, że śmieci powinno się segregować ignorują to. Wiele z nich nawet nie zdaje sobie sprawy jak bardzo utrudnia cały proces odzyskiwania surowców. Z pewnością takie osoby nie mają świadomości z jak dużymi problemami zmaga się w dzisiejszych czasach nasza planeta.

Nie dość, że ziemska atmosfera jest bardzo zanieczyszczona gazami cieplarnianymi, to nasze lądy i wody pomału zamieniają się w wielkie wysypiska śmieci. Mimo prób utylizacji i odpowiedniego przetwarzania odpadów, w internecie wciąż można zobaczyć przerażające zdjęcia ukazujące istne skały z plastiku i cierpiące z tego powodu zwierzęta.

Dlatego tak ważne jest ciągłe uświadamianie ludzi jak działa recykling i jak ważne jest zwykłe sortowanie śmieci przez każdego z nas. Warto rozmawiać o tym także z dziećmi, by od najmłodszych lat uczyły się dobrych nawyków. Na szczęście często mówi się na ten temat w szkołach, a nawet w przedszkolach. Dzieci chętnie uczą się jak dbać o ochronę środowiska, dlatego warto często z nimi o tym rozmawiać.