Mało znane ciekawostki o Słowacji

ciekawostki Słowacja

Wyobraź sobie liczbę 180 zamków i 425 pałaców w kraju o całej populacji znacznie mniejszej niż Nowy Jork. Najpopularniejsze zamki, takie jak bratysławski, orawski czy boruneński, przyciągają co roku tysiące zwiedzających.

Zobaczyć te ciekawostki i informacje na temat tego słowiańskiego kraju Słowacji i upewnij się, że zostawisz w komentarzu informacje które fakty znałeś, a o których nie miałeś pojęcia.

Prawdziwą atrakcją wśród zamków słowackich jest średniowieczny Zamek Spiski, który należy do największych zamków w Europie Środkowej i został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Słowacja i Czechy są dwoma odrębnymi narodami od 1 stycznia 1993 roku po aksamitnej rewolucji nastąpił aksamitny rozwód. Jedynymi nowszymi krajami są Erytrea, Palau, Timor Wschodni, Czarnogóra, Serbia, Kosowo i Sudan Południowy.

Słowackie kobiety mają średnio 1,3 dziecka, według Banku Światowego, jeden z najniższych wskaźników na świecie (1,8 w Wielkiej Brytanii, podczas gdy w Nigrze, który plasuje się na szczycie rankingu, jest to 7,6).

Tak, to prawda. Do tej pory na Słowacji odkryto ponad sześć tysięcy jaskiń. Najpiękniejsze jaskinie znajdują się w parkach narodowych Tatr Niskich, Raju Słowackiego i Krasu Słowackiego.

Najwyższy pomnik konia na świecie znajduje się w Ośrodku Sportowo-Kongresowym w Samorynie-Cilistowie. Wykonany jest w całości ze stali nierdzewnej, wznosi się na wysokość prawie dziewięciu metrów i waży 20 ton.

Około 80 procent Słowacji leży na wysokości ponad 800 m n.p.m., a jej zwieńczeniem są Tatry. Najwyższe pasmo Karpat, stanowiące naturalną granicę między Słowacją a Polską, są wyznaczonymi rezerwatami biosfery Unesco, zawierają około 100 wysokogórskich jezior i wodospadów. Można je zwiedzać za pomocą sieci szlaków turystycznych.

Malownicza miejscowość Čičmany w północnej Słowacji jest pierwszym na świecie rezerwatem architektury ludowej.

Piwnice pod zamkiem Cerveny Kamen tworzą największy podziemny kompleks w Europie Środkowej. Ponadto w 1649 roku założono tu najstarszą aptekę.

Stolica Słowacji, Bratysława, leży na granicy z Austrią i Węgrami. To sprawia, że miasto jest jedyną stolicą na świecie, która graniczy z dwoma niepodległymi państwami. Stolica Austrii Wiedeń oddalona jest zaledwie o 60 km.

Słowacja jest nie tylko członkiem Unii Europejskiej, ale również należy do strefy euro. W 2009 r. Korona Słowacka (SKK) została wycofana z obiegu po 16 latach używania i zastąpiona nową walutą – euro (EUR).

Diabeł ma skałę na Słowacji. Unikalne zjawisko przyrodnicze, skała grzybowa zwana Diabelską Skałą, występuje na ścieżce przyrodniczej w pobliżu wsi Budca (Zvolen). Duży okrągły głaz stojący na niewielkim obszarze wysokiego klifu jest niezwykle fotogeniczny.

Niedaleko miejscowości Kremnické Bane na Słowacji, tuż obok kościoła św. Jana Chrzciciela, znajduje się geograficzny środek Europy. Niestety, z uwagi na różne rodzaje obliczeń, Słowacja nie jest jedynym krajem, który szczyci się swoim geograficznym środkiem Europy. Kolejnych 7 wiosek europejskich twierdzi, że jest również gospodarzem tego hipotetycznego punktu środkowego.

Prawie 50 zachowanych drewnianych kościołów stoi na terenie całej Słowacji. Są one częścią dziedzictwa kulturowego UNESCO. Są one w całości drewniane i bez ani jednego gwoździa. Najstarszym z nich jest kościół św. Franciszka z Asyżu w Hervatovie (niedaleko Bardiowa). Został wybudowany w 1500 roku.

Słowacja ma dobre geny. Ci światowej sławy ludzie mają słowackich rodziców lub dziadków:

  • Angelina Jolie (dziadek z Koszyc)
  • Audrey Hepburn (babcia urodzona w Kovarcach)
  • Andy Warhol (matka z Mikovej)
  • Paul Newman (matka z Pticia)
  • Jon Bon Jovi (babcia)

Od listopada 2014 roku wszystkie dzieci, studenci studiów dziennych poniżej 26 roku życia, owdowiali lub niepełnosprawni emeryci poniżej 62 roku życia oraz seniorzy powyżej 62 roku życia mają prawo do bezpłatnego podróżowania pociągiem koleją państwową. Jest on dostępny wyłącznie dla obywateli lub stałych mieszkańców krajów będących członkami Unii Europejskiej.

Na Słowacji znajduje się unikalny aktywny gejzer, który wylewa wodę na wysokość 15 metrów. Wybucha co półtora dnia. Podobne gejzery znajdują się jedynie na Islandii.

Słowacja z 9 parkami narodowymi i 14 obszarami chronionego krajobrazu jest rajem dla turystów. Żadna wycieczka na Słowację nie byłaby kompletna bez wizyty w przepięknych górach Tatrach Wysokich o szczytach ponad 2500 m n.p.m. i lodowcowych jeziorach, które powstały tysiące lat temu.

Słowacja, po Austrii, ma największe naturalne zasoby słodkiej wody. To przede wszystkim podziemne rezerwaty Zitnego Ostowa. Z ich kranów wypływa woda pitna wysokiej jakości.

Słowacja posiada niesamowite źródła wód mineralnych i leczniczych źródeł termalnych. Większość z nich jest aktywnie wykorzystywana do celów leczniczych i rekreacyjnych w 21 ośrodkach uzdrowiskowych.

Wielki skarb, prawie 3000 złotych monet, dwumetrowy łańcuszek ze złota i medale z XVII wieku, zostały odnalezione podczas prac budowlanych w Koszycach. Można go obejrzeć w Muzeum Wychodosłowackim.

Starożytne średniowieczne miasto Lewoča jest domem najwyższego drewnianego ołtarza na świecie. To niezwykłe dzieło zostało stworzone przez Mistrza Pawła. Znajduje się w kościele św. Jakuba, w historycznym centrum Lewocza.

3.7/5 - (liczba ocen: 16)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *