22 fascynujące ciekawostki, informacje i fakty o Bratysławie
Bratysława, niemiecki Pressburg, węgierski Pozsony, miasto, stolica Słowacji. Leży w skrajnie południowo-zachodniej części kraju, wzdłuż Dunaju, gdzie rzeka ta wycięła wąwóz w Małych Karpatach w pobliżu miejsca styku granic Słowacji, Austrii i Węgier. Warto zapoznać się z ciekawostkami i mało znanymi informacjami o Bratysławie. Sprawdź też inne artykuły, gdzie piszemy o najważniejszych atrakcjach na Słowacji i jeszcze o ciekawostkach na temat Słowacji.
1. Bratysława należy do najmłodszych stolic Europy i ma bogatą historię sięgającą 2000 lat wstecz.
2. Pierwsza pisemna wzmianka o Bratysławie pochodzi z roku 907, w której znajduje się również wzmianka o bratysławskim zamku.
3. Wiedeń leży 56 km na zachód od Bratysławy.
4. Prawdziwe drzwi do historii otwierają się w II w. p.n.e., gdzie wybudowano rezydencję celtycką.
5. Najniższy punkt miasta znajduje się na powierzchni Dunaju na wysokości 126 metrów nad poziomem morza, a najwyższy punkt to Devínska Kobyla o wysokości 514 metrów nad poziomem morza.
6. Dowody archeologiczne wskazują na prehistoryczne zamieszkiwanie tego miejsca, które zostało później ufortyfikowane i zasiedlone przez Celtów i Rzymian, a w końcu w VIII wieku zamieszkiwane było przez Słowian.
7. Gmina rozwijała się jako centrum handlu i w 1291 roku otrzymała prawa wolnego miasta królewskiego.
8. Współczesną nazwę miasto otrzymało w 1919 roku. Do tego czasu było znane głównie w języku angielskim pod niemiecką nazwą, Pressburg, ponieważ było zdominowane przez Austriaków.
9. W okresie rzymskim Bratysława i jej okolice po obu stronach Dunaju znajdowały się bezpośrednio na granicy Cesarstwa Rzymskiego.
10. Słowianie przybyli ze wschodu między V a VI wiekiem w okresie migracji.
11. Bratysława to jedyna europejska stolica, która graniczy z dwoma innymi krajami – Węgrami i Austrią.
12. Pierwszy uniwersytet na ówczesnych Węgrzech, Akademia Istropolitana, został założony w 1465 roku.
13. Pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku Bratysława była drugim miastem przemysłowym Królestwa Ugryjskiego. Do rozwoju przemysłowego przyczyniła się również budowa pierwszego mostu w 1891 roku, który służył do transportu kolejowego i drogowego oraz umożliwił połączenie z Wiedniem i Budapesztem.
14. Od 1968 do 1992 roku Bratysława była stolicą Słowackiej Republiki Socjalistycznej na terenie Czechosłowacji.
15. Bratysława i Wiedeń są dwiema najbliższymi stolicami w Europie – oddalonymi od siebie tylko o 60 km.
16. W 2018 roku ludność Bratysławy liczyła około 450 tysięcy osób. Jest to jedna z mniejszych stolic Europy, ale wciąż największe miasto w Słowacji.
17. Bratysława była stolicą węgierską od 1526 roku do 1784 roku, kiedy to większa część środkowego dorzecza Dunaju znajdowała się w rękach Turków, a do 1848 roku obradował tu parlament węgierski. W gotyckiej katedrze św. Marcina Habsburgowie byli koronowani na królów węgierskich.
18. Od 1 stycznia 1993 roku Bratysława jest stolicą niepodległej Republiki Słowackiej.
19. Po 1945 roku Bratysława stała się ważnym europejskim centrum kulturalnym. Otwarto nowe sceny teatralne, z których najważniejszymi są dziś Słowacki Teatr Narodowy z operą i baletem, Teatr P. O. Hviezdoslava czy Nová Scéna z musicalami i sztukami.
20. Petrzalka – największa gmina Bratysławy – jest najgęściej zaludnioną dzielnicą mieszkaniową w Europie Środkowej.
21. Miasto ma łączną powierzchnię 367,5 km2, co czyni je drugim co do wielkości miastem na Słowacji pod względem powierzchni. Tylko miasto Wysokie Tatry jest większe pod względem powierzchni.
22. Znane na całym świecie skarby i dzieła sztuki prezentowane są w całym mieście, ale przede wszystkim w Galerii Narodowej i w Galerii Miejskiej.
Czytaj dalej: Najlepsze atrakcje dla dzieci na Słowacji