Europa

10 najważniejszych atrakcji dla dzieci na Słowacji

Zamek na Słowacji

Słowacja jest coraz częściej wybieranym przez nas kierunkiem, aby odpocząć albo zwiedzić aktywnie sąsiedni kraj. Kilka miejsc zyskało wśród Polaków wyjątkową popularność. Sprawdź też nasze inne artykuły, gdzie piszemy o najważniejszych atrakcjach na Słowacji i jeszcze o ciekawostkach na temat Słowacji.

1. Słowacki Raj

Zaledwie 50 kilometrów od polskiego Popradu znajduje się wyjątkowa kraina, wyżłobiona przez wodę. Wąwozy i malownicze kaniony wydrążonej w wapiennej skale, szmer strumyków, spieniona woda wodospadów i soczysta zieleń drzew to coś co zachwyci nie tylko dorosłych ale i każde dziecko. Wystarczą wygodne buty, bo czasami trzeba wspiąć się po drabince albo przejść po mostku przerzuconym nad stawem. Szlaki są różne od najłatwiejszych do tych ekstremalnych.

2. Liptovska Mara

Piękne jeziorko otoczone górskimi szczytami Niskich Tatr. Czysta woda, zazwyczaj bardzo ciepła to prawdziwy raj dla dzieci.

3. Wąwóz Maniński

Przepiękny wysoki wąwóz z drogą po środku wygląda niesamowicie.

4. Słowackie zamki

Słowacja może się pochwalić wieloma zamkami. Część z nich zachowała się w bardzo dobrym stanie. Warto zabrać dzieci na wycieczkę szlakiem słowackich zamków i warowni. Zamek Cicava, Orawski, Spiski, Zborov to tylko kilka z wielu jakie można zobaczyć. W dodatku niektóre z nich można zwiedzić bezpłatnie.

5. Bardejov

Bardzo ciekawe słowackie miasto uzdrowiskowe. Na małym ryneczku znajduje się punkt ze słynnymi oblatkami, czyli cienkimi wafelkami wypiekanymi na bieżąco. Jest też pijalnia wód, urocza fontanna i dom zdrojowy a także odkryty basen z podgrzewaną w chłodniejsze dni wodą. Jest to miasteczko, w którym ma się wrażenie, że czas się zatrzymał. Nikt się nie spieszy, na ławeczkach odpoczywają kuracjusze a z kawiarni dochodzą ciche dźwięki muzyki. Mnóstwo zieleni i zacienionych miejsc w upalne dni zapewnia ochłodę.

6. Wodny Świat w Świdniku

Tuż za Barwinkiem znajduje kompleks basenów z placem zabaw dla dzieci, boiskiem do siatkówki plażowej i uroczym parkiem. Można poleżeć na słońcu, odpocząć w cieniu albo skorzystać z bąbelkowych kąpieli w krytym basenie. Dla dzieci to miejsce wprost wymarzone.

7. Zemplinska Shirava

Bardzo duży, sztuczny zbiornik położony w malowniczym terenie. Tutaj pogoda zawsze dopisuje. Poza kąpielami można wybrać się do wesołego miasteczka, pojeździć quadem, albo wybrać się na zakupy do Kałuży. Takie miejsca gdzie można kupić pamiątki dzieci lubią najbardziej. W punkcie informacji turystycznej można dostać foldery reklamujące tutejsze atrakcje a także dowiedzieć się o interesujących imprezach. Wokół jeziorka znajdują się pola namiotowe, kempingi, drewniane domki i luksusowe hotele. dla dzieci przygotowano wiele atrakcji.

8. Morskie Oko

Bardzo ciekawe jeziorko pochodzenia wulkanicznego znajdujące się na takiej wysokości, że chwilę trzeba się wspinać utwardzoną drogą. Na górze znajduje się kiosk z lodami, słodyczami i pamiątkami a także tablica informująca o tym jak powstało jeziorko. Wokół znajdują się ławeczki, można usiąść odpocząć i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

9. Demianowska Jaskinia Wolności

Jest najczęściej odwiedzaną słowacką jaskinią. Tutaj dzieci zobaczą piękne stalagmity i stalaktyty, wodospady skalne a także skalne perły. Woda w podziemnym jeziorku jest tak czysta, że można mimo półmroku zobaczyć dno. Dla dzieci przejście podziemnymi korytarzami jaskini na pewno będzie dużym przeżyciem.

10. Tatralandia

Największy w Europie kompleks basenów ze zjeżdżalniami, skoczniami, z gorącymi źródłami i mnóstwem atrakcji. Niektóre baseny posiadają wodę o temperaturze sięgającej prawie 61 stopni. Jest to miejsce, do którego corocznie przyjeżdża wielu naszych rodaków.

Czytaj dalej: Najlepsze atrakcje dla dzieci na Słowacji