CiekawostkiEuropa

Ciekawostki na temat San Marino

san marino

San Marino jest najmniejszą republiką świata.

W przeciwieństwie do reszty Europy, nadal panuje tutaj duch średniowiecza. Większość mieszkańców kraju zamieszkuje starożytne domy i zamki. To kraj wąskich uliczek i niezliczonych schodów. San Marino jest popularne wśród turystów, gdzie 3 miliony odwiedzają je co roku.

Jest państwem położonym w centrum Włoch, na zboczach góry Titan, która posiada tunel łączący ją z linią brzegową Adriatyku. Patrząc przez lornetkę ze szczytu widać Chorwację.

Podobnie jak inne mikro-kraje takie jak Luksemburg, Andora, Lichtenstein i Monako, historia San Marino jest bardzo bogata, sięgająca czasów sprzed średniowiecza. Oto lista rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałeś.

Kamieniarz chrześcijański o imieniu Marinus założył San Marino w 301 roku.

Ostatnia bitwa, w której aktywnie uczestniczył San Marino, miała miejsce w 1463 roku.

San Marino nie brało udziału w I i II wojnie światowej i pozostało neutralne.

Mieszkańcy San Marino są uczciwi, towarzyscy i mniej ekspansywni niż Włosi. Postaraj się nie odnosić jak do mieszkańców Włoch – nie będą oni zbytnio zadowoleni, ponieważ większość z nich ma duży szacunek dla swojego niepodległego kraju. Językiem urzędowym jest jednak język włoski.

Pierwsze pieczęcie pamiątkowe w kraju zostały wydane w 1894 roku.

Gdyby wszyscy w San Marino pojechali na Stadion Wembley, byłoby 56 318 pustych miejsc.

Flaga San Marino została oficjalnie przyjęta 6 kwietnia 1862 roku. Kolor niebieski na fladze przedstawia niebo, a kolor biały – śnieg pokrywający Mt. Titano.

San Marino nigdy nie zostało zdobyte przez cudzoziemców.

Jedynymi członkami ONZ o mniejszej liczbie ludności niż San Marino są Nauru, Tuvalu i Palao.

Przedstawiając się, mieszkańcy San Marino mówią nie tylko o swoim imieniu, ale także zawodzie lub stanowisku w jakiejś organizacji. 80% z 32 tys. mieszkańców kraju to miejscowi, a 19% to Włosi. Wiele San Marińczyków mieszka we Włoszech, Francji i USA.

Znaczki pocztowe cieszą się tu dużym uznaniem, gdyż stanowią około 10% dochodów kraju, dzięki zainteresowaniu międzynarodowych kolekcjonerów znaczków.

W ciągu całej swojej historii drużyna piłkarska San Marino odniosła jedno zwycięstwo – w meczu z Liechtensteinem. Wynik to 1-0. Większość zawodników drużyny ma inne zajęcia i reprezentuje swój kraj jako amatorzy.

Kiedy w nowojorskiej gazecie napisano, że San Marino ogłosiło wojnę z Wielką Brytanią w 1940 roku, San Marino napisał do Wielkiej Brytanii, że nie ogłosiło wojny.

San Marino brało udział w 12 letnich Igrzyskach Olimpijskich i 7 zimowych, jednak nigdy nie zdobyło medalu.

W 1861 r. rząd San Marino wystosował list do prezydenta USA Abrahama Lincolna, w którym zaproponował sojusz i zaoferował honorowe obywatelstwo prezydenta San Marino. Lincoln przyjął ofertę.

W San Marino nie ma kontroli celnej. Przyjeżdżając do kraju drogą z miejscowości Rimini, wita nas symboliczny łuk z napisanymi słowami „Witamy w Krainie Wolności”.

Niskie podatki sprawiają, że San Marino jest atrakcyjnym miejscem do życia i rozwoju działalności. Aby jednak uzyskać obywatelstwo, należy oficjalnie mieszkać tutaj przez 30 lat, jeśli jest to jednoosobowa działalność, lub 15 lat jeśli jest się w małżeństwie z mieszkańcem San Marino.