10 najlepszych atrakcji na Słowacji

Na Słowacji jest o wiele więcej niż tylko kilka obowiązkowych atrakcji turystycznych, ale jeśli masz czas tylko na zapoznanie się z podstawami, oto lista najbardziej niesamowitych miejsc do odwiedzenia na Słowacji.
Zamek w Bojnicach
Należy do najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych zamków w Europie Środkowej i jest zarazem narodowym pomnikiem kultury, a także pełni rolę muzeum. W pomieszczeniach zamku odbywają się wydarzenia popularne takie jak koncerty muzyki poważnej w Sali Huňada, pokazy sokolnicze, pokazy szermierki historycznej, a także kultowy od wielu lat festiwal duchów i straszydeł. Wokół zamku znajduje się park ze słynnym drzewem króla Mateja Korvína. Według legendy tę lipę posadzono 1301 roku, a od tamtego czasu lipa przekształciła się w ogromne, majestatyczne drzewo. W okresie największej świetności korona miała około 36 metrów, konary rozrastały się do około 28 metrów wysokości, a pień miał aż 12 metrów. Na terenie zamku ulokowane są także uzdrowisko i bojnicki ogród zoologiczny.
Wioska Habakuky
Zwizualizowanie świata słowackich opowieści ludowych w formie niekonwencjonalnej wioski, która składa się z domów w stylu ludowej architektury z elementami fantasy. Wizyta w bajecznej wiosce w Donovaly jest idealną okazją na rodzinne wycieczki, ponieważ wprowadza w jedyną w swoim rodzaju atmosferę słowackich mitów i legend. Popolvár, Zlatá Priadka i inni bohaterowie ludowi tacy jak Lactibrada dbają o autentyczne przeżycie dla rzeszy odwiedzających. Fantazja i figlarność wycięte z okładek książek i pomysłów dla dzieci czają się na każdym rogu.
Bardejov
Malownicze miasteczko z doskonale zachowanym rynkiem na planie prostokąta i niewielkimi, barwnymi kamieniczkami niewątpliwie jest jedna z najbardziej cieszących oko atrakcji na Słowacji. Nie będzie błędnym stwierdzenie, że czas zatrzymał się dla tego miejsca wiele lat temu. Uwagę przykuwa ratusz oraz bazylika, górujące nad resztą zabudowy miejskiej. Starówka zostało wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Słowacki Raj
Sedno piękna Słowacji stanowi przede wszystkim dziewicza przyroda. Znajdujący się w regionie Karpat Zachodnich Słowacki Raj nie bez powodu został tak nazwany. Kręte szlaki wśród wąwozów i stromych ścian przygotowane tak, aby każdy mógł nimi przejść bez specjalistycznych umiejętności, naszpikowane są pieszczącymi oko krajobrazami. Przejścia przez wąwozy wykonane są z drabin, mostków łańcuchów i podestów. Są tu też liczne rzeki tworzące kaskady, jeziora i wodospady. Największy z nich, Wodospad Welonowy ma wysokość około 70 metrów. Wąwóz Sucha Bela i Hornadu to pozycje dla każdego kto kocha klimaty górskiej przyrody. Miłośnicy natury znajdą blisko 300 kilometrów szlaków turystycznych pośród zieleni i orzeźwiającego powietrza.
Bratysława
Położona nad Dunajem na stokach Małych Karpat stolica Słowacji zaskakuje ogromną liczbą w większości doskonale zachowanych zabytków m. in. urokliwą starówką. Graniczy równocześnie z Austrią oraz Węgrami, co wywarło bardzo duży wpływ na lokalną kulturę. Bratysława w odróżnieniu od innych stolic zachowała małomiasteczkową atmosferę. Zwiedzanie warto rozpocząć od zamku na wzgórzu, następnie można przejść przez Ogród Zoologiczny, który zamieszkuje 150 gatunków zwierząt, a zakończyć pośród klimatycznych uliczek w Starym Mieście.
Tatrzańska Łomnica i Smokowiec
Łomnica to drugi pod względem wielkości ośrodek narciarski w Tatrach Wysokich po stronie słowackiej oferujący w zasadzie najdłuższą trasę narciarską oraz kolejki linowe na Hrebeniok. Latem to doskonała baza wypadowa do wycieczek górskich i wspinaczki skałkowej. Natomiast Smokowiec jest węzłem komunikacyjnym linii kolei wąskotorowej, łączącej Tatrzańską Łomnicę oraz Szczyrbskie Jezioro i Poprad. W Starym Smokowcu znajduje się także dolna stacja kolejki na Smokowieckie Siodełko, które jest doskonałym wręcz punktem widokowym.
Dolina i Jaskinia Demianowska
Jest to najpopularniejsza i najpiękniejsza dolina w Tatrach. Rozciąga się na powierzchni 15 km i jest głównym ośrodkiem pieszych wędrówek turystycznych. Na szczególną uwagę zasługują znajdujące się tu jaskinie, a przede wszystkim Jaskinia Lodowa utworzona przez potok Demanovka, który stworzył obecny system tuneli. Korytarze o długości 1, 7 km ciągną się na czterech poziomach, gdzie ulokowane są w groty o nazwach budzących przyjemne wizualnie skojarzenia takich jak Jezioro Szmaragdowe, Czarna Galeria czy Komora Różowa. Krystalicznie czysta woda podziemnych jeziorek to niezapomniany do końca życia widok.
Szlak Wina
Małe Karpaty kryją w sobie winiarskie tradycje Słowacji sięgające wiele wieków wstecz, które czekają aby je odnaleźć. Małokarpacki szlak winny prowadzi przez popularne miejscowości z lokalnymi, często rodzinnymi winnicami takimi jak Święty Jur, w którym to tradycja sztuki winiarskiej liczy sobie nieco ponad 700 lat.
Aquaparki
Definitywnie Słowację nazwać można krajem parków wodnych i źródeł termalnych. Do najpopularniejszych i najbardziej rozbudowanych zaliczyć można Tatralandię będącą największym parkiem wodnym na Słowacji położony w Liptowskim Mikulaszu, Thermal Park Besenova wypełniony basenami z wodą o temperaturze od 28°C do 40°C i zawartymi w wodzie składnikami mineralnymi, czy Kąpielisko termalne Kúpele Lúčky stanowiące jedno z większych, a przede wszystkim najstarszych tradycją na Słowacji.
Zamki
Zamek Orawski, Spiski czy ten w Lubowli to nieliczne z przykładów wielu potężnych twierdz, które do dziś zdobią tereny Słowacji. Ogrom architektoniczny budowli może naprawdę zaskoczyć. Spisky Hrad to podobno największy zabytkowe ruiny zamkowe w Europie Środkowej, bowiem powierzchnia zamku wynosi ponad 4 hektary. Orawsky Hrad z kolei wznosi się na skale 112 metrów ponad Orawą, pierwotnie bronił wschodniej granicy oraz miał na celu strzec drogi biegnącej do Polski. Zamek był także planem zdjęć do filmów Nosferatu, symfonia grozy oraz jednego odcinka serialu Janosik z Markiem Perepeczko w roli głównej.