10 najlepszych atrakcji w Budapeszcie

Budapeszt

Budapeszt to z pewnością jedna z najpiękniejszych europejskich stolic. Łączy w sobie przepiękną architekturę z niepowtarzalnym życiem nocnym. Choć większość turystów przyjeżdża tutaj zaledwie na kilka dni, to z pewnością zbyt mało, by poznać wszystkie zakamarki tego miasta oraz oddać się wszystkim dostępnym rozrywkom. Przedstawiamy 10 największych atrakcji Budapesztu, które trzeba zobaczyć!

1. Zamek Królewski

Zamek Królewski to w zasadzie kompleks budynków znajdujących się na Wzgórzu Zamkowym. Jego początki sięgają XIV wieku. W budynkach znajdziemy takie atrakcje jak Muzeum Historii Budapesztu, Galerię Narodową i Bibliotekę Narodową, do których wstęp jest płatny. Zewnętrzne tarasy, pełne monumentalnych pomników i wspaniałych fontann możemy zwiedzić całkowicie bezpłatnie.

2. Szechenyi Furdo

Szechenyi Furdo to największy w Europie kompleks basenów termalnych, który został zbudowany w 1881 r. Znajduje się tu ogromny basen zewnętrzny, gdzie możemy zarówno oddać się relaksowi, jak i spędzić ciekawy wieczór. W obiekcie funkcjonuje także strefa SPA. Bilet całodniowy kosztuje 6000 HUF (od poniedziałku do piątku) oraz 6200 HUF (w weekendy). Nieco tańsze są bilety godzinowe i dwugodzinowe.

3. Parlament

Budynek Parlamentu to jeden z symboli miasta. Utrzymany w stylu neogotyckim przyciąga turystów z całego świata. Monumentalna kopuła główna sięga aż 96 metrów. Jednak w środku Budynek Parlamentu również zachwyca – znajduje się tam ponad 680 pomieszczeń, wszystkie pełne przepychu. Parlament dla zwiedzających otwarty jest w godzinach 8:00-18:00 (od kwietnia do października) i 8:00-16:00 (od listopada do marca). Ceny biletów to 2400 HUF (normalne) oraz 1300 HUF (ulgowe), jednak warto wcześniej zarezerwować wejście przez Internet. Warto także choć raz zobaczyć budynek Parlamentu nocą – przepięknie oświetlony robi ogromne wrażenie.

4. Dunaj

Dunaj doczekał się wielu dzieł poetyckich i malarskich – nic dziwnego, to jedna z najpiękniejszych i największych rzek w Europie. Z pewnością spacer po ciągnących się wzdłuż niego bulwarach to jedna z największych atrakcji Budapesztu. W pobliżu znajdziemy restauracje, knajpy i bary, dodatkową atrakcją jest rejs po wyspie. Na bulwarach znajduje się także pomnik – Buty przy Dunaju – który jest hołdem dla ofiar Holokaustu.

5. Baszta Rybacka

Baszta Rybacka to kolejny symbol miasta. Zbudowana została na przełomie XIX i XX wieku, jest jedną z najwspanialszych budowli w Budapeszcie. Bilety kosztują 800 HUF (normalne) oraz 400 HUF (ulgowe), jednak od 15 października do 15 marca cała budowla udostępniana jest do zwiedzana za darmo. Dodatkowo niższe partie Baszty możemy zwiedzać bez żadnych opłat przez cały rok.

6. Plac Bohaterów

Plac Bohaterów to największy i najwspanialszy plac Budapesztu. Znajdują się tutaj charakterystyczne kolumnady oraz Pomnik Tysiąclecia – jeden z najbardziej rozpoznawanych pomników w Europie. Wstęp na plac jest darmowy i możliwy przez całą dobę.

7. Łaźnie Gellerta

Kolejny kompleks wodny, który trzeba odwiedzić będąc w Budapeszcie. Imponujące łaźnie nawiązują do stylu secesyjnego, jako jedne z niewielu kompleksów nie organizują osobnych dni zwiedzania dla kobiet i mężczyzn. W pięknych wnętrzach znajdziemy 18 basenów i 10 saun, Łaźnie Gellerta oferują także specjalną ofertę SPA. Kompleks otwarty jest w godzinach 6:00-20:00 przez cały rok. Bilety wstępu wahają się od 5900 HUF do 6500 HUF.

8. Wielka Synagoga

Wielka Synagoga to największa świątynia tego typu w Europie i jedna z największych na świecie. Imponująca jest nie tylko z zewnątrz – w środku znajdziemy wspaniałe ornamenty i niepowtarzalne zdobienia. Bilety kosztują ok. 4500 HUF.

9. Park Miejski

Centralny Park Miejski to przeszło 80 hektarów zieleni. Znajdziemy tutaj sztuczne jezioro, stawy i oczka wodny oraz wspaniałe aleje pełne zdobionych ławek. Atrakcją tego miejsca jest także Zamek Vajdahunyad, który robi ogromne wrażenie. To z pewnością miejsce, które warto odwiedzić, by choćby na chwilę odciąć się od stołecznego zgiełku miasta.

10. ZOO w Budapeszcie

Ogród Zoologiczny w Budapeszcie to wyjątkowe miejsce na rodzinne popołudnie. W kompleksie znajdują się zarówno rodzime gatunki, jak i egzotyczne zwierzęta. Na terenie ZOO funkcjonuje wiele tematycznych pawilonów, które zachwycają nie tylko różnorodnością gatunków zwierząt, które w nich żyją, ale również samą stylistyką i niepowtarzalnym klimatem. Ogród Zoologiczny w sezonie letnim (od maja do sierpnia) otwarty jest w godzinach 9:00-18:00 (od poniedziałku do piątku) oraz 9:00-19:00 (w weekendy). Należy pamiętać, że pawilony zamykane są nieco wcześniej.

Budapeszt to miejsce niezwykłe – z pewnością już pierwsza wizyta sprawi, że nabierzemy ochoty na więcej. To przepiękna architektura, wspaniałe, wąskie uliczki, doskonała kuchnia i wszechobecna gościnność Węgrów. Z Budapesztu możemy wyruszyć także do innych miejscowości węgierskich, zwiedzić słynny Balaton (oddalony o kilkadziesiąt kilometrów od węgierskiej stolicy) czy przeżyć długi rejs Dunajem.
Sprawdź też:
Radom to miasto, które leży w województwie mazowieckim, nad brzegami…