10 najlepszych atrakcji w Budapeszcie

Budapeszt

Budapeszt to z pewnością jedna z najpiękniejszych europejskich stolic. Łączy w sobie przepiękną architekturę z niepowtarzalnym życiem nocnym. Choć większość turystów przyjeżdża tutaj zaledwie na kilka dni, to z pewnością zbyt mało, by poznać wszystkie zakamarki tego miasta oraz oddać się wszystkim dostępnym rozrywkom. Przedstawiamy największe atrakcje Budapesztu, które trzeba zobaczyć.

1. Baszta Rybacka

Baszta Rybacka to symbol miasta. Zbudowana została na przełomie XIX i XX wieku, jest jedną z najwspanialszych budowli w Budapeszcie. Od 15 października do 15 marca cała budowla udostępniana jest do zwiedzana za darmo. Dodatkowo niższe partie Baszty możemy zwiedzać bez żadnych opłat przez cały rok.

2. Zamek Królewski

Zamek Królewski to w zasadzie kompleks budynków znajdujących się na Wzgórzu Zamkowym. Jego początki sięgają XIV wieku. W budynkach znajdziemy takie atrakcje jak Muzeum Historii Budapesztu, Galerię Narodową i Bibliotekę Narodową, do których wstęp jest płatny. Zewnętrzne tarasy, pełne monumentalnych pomników i wspaniałych fontann możemy zwiedzić całkowicie bezpłatnie.

3. Szechenyi Furdo

Szechenyi Furdo to największy w Europie kompleks basenów termalnych, który został zbudowany w 1881 r. Znajduje się tu ogromny basen zewnętrzny, gdzie możemy zarówno oddać się relaksowi, jak i spędzić ciekawie wieczór. W obiekcie funkcjonuje także strefa SPA.

4. Parlament

Budynek Parlamentu to jeden z symboli miasta. Utrzymany w stylu neogotyckim przyciąga turystów z całego świata. Monumentalna kopuła główna sięga aż 96 metrów. Jednak w środku Budynek Parlamentu również zachwyca. Znajduje się tam ponad 680 pomieszczeń i wszystkie są pełne przepychu. Parlament dla zwiedzających otwarty jest w godzinach 8:00-18:00 (od kwietnia do października) i 8:00-16:00 (od listopada do marca). Warto wcześniej zarezerwować wejście przez Internet. Warto także choć raz zobaczyć budynek Parlamentu nocą – przepięknie oświetlony robi ogromne wrażenie.

5. Most Łańcuchowy i Dunaj

Bardzo dobre miejsce jako punkt widokowy. Wieczorem fantastyczne oświetlenie robi duże wrażenie. Most można przejść pieszo. Ten most jest naprawdę wyjątkowy. A fotografowanie go w nocy, szczególnie tuż po deszczu, to wspaniałe fotograficzne chwile.

Dunaj doczekał się wielu dzieł poetyckich i malarskich – nic dziwnego, to jedna z najpiękniejszych i największych rzek w Europie. Z pewnością spacer po ciągnących się wzdłuż niego bulwarach to jedna z największych atrakcji Budapesztu. W pobliżu znajdziemy restauracje, knajpy i bary.

6. Plac Bohaterów

Plac Bohaterów to największy i najwspanialszy plac Budapesztu. Znajdują się tutaj charakterystyczne kolumnady oraz Pomnik Tysiąclecia – jeden z najbardziej rozpoznawanych pomników w Europie. Wstęp na plac jest darmowy i możliwy przez całą dobę.

7. Szimpla Kert

Szimpla Kert to romkocsma, co oznacza ruiny pubu po węgiersku. Dziwne miejsce, które warto zobaczyć. Jest pełne dziwnych i wspaniałych rzeczy, ale także wspaniałej atmosfer. Wiek nie ma tu znaczenia – czy jesteś młody czy starszy, docenisz to miejsce. Super fajne drinki, a atmosfera jest niesamowita. Wszystkie rodzaje muzyki i ludzi.

8. Bazylika św. Stefana

Imponująca bazylika, która może pomieścić około 8000 wiernych. Jest bogata w marmur, mozaiki i cenne dzieła sztuki czołowych artystów węgierskich. Piękne łuki, piękne freski i obrazy Architektonicznie jest ona wspaniała i ogromna.

9. Central Market Hall

Świetne miejsce do wędrówek i przeglądania. Jedliśmy zupę i bułki z kapustą – autentyczna kuchnia węgierska. Na parterze znajdują się sprzedawcy owoców i warzyw, mięsa, piekarnie i można kupić przyprawy. Na górze były różne kolekcje, pamiątki i sprzedawcy żywności. Lady z jedzeniem były dość zatłoczone, ale ceny były świetne, a oferta była bardzo dobra.

10. Łaźnie Gellerta

Kolejny kompleks wodny, który warto odwiedzić będąc w Budapeszcie. Imponujące łaźnie nawiązują do stylu secesyjnego. W pięknych wnętrzach znajdziemy 18 basenów i 10 saun. Łaźnie Gellerta oferują także specjalną ofertę SPA. Kompleks otwarty jest w godzinach 6:00-20:00 przez cały rok.

11. Wielka Synagoga

Wielka Synagoga to największa świątynia tego typu w Europie i jedna z największych na świecie. Imponująca jest nie tylko z zewnątrz – w środku znajdziemy wspaniałe ornamenty i niepowtarzalne zdobienia.

12. Zamek Vajdahunyad

Zamek ten znajduje się w „Városliget”, który jest dużym parkiem. Rodzina Hunyadi posiadała kiedyś zamek. Teraz jest to Muzeum Rolnictwa Węgierskiego z dużą ilością wystaw. Prawdziwie niezwykła średniowieczna budowla z dużą ilością charakteru i wspaniałymi możliwościami fotografowania. Położony w parku z dużą ilością zieleni. Wygląda jak nie na miejscu w porównaniu z innymi miejscami w Budapeszcie. Piękne tereny do spacerów. Przyjemne zaskoczenie.

13. Park Miejski

Centralny Park Miejski to przeszło 80 hektarów zieleni. Znajdziemy tutaj sztuczne jezioro, stawy i oczka wodny oraz wspaniałe aleje pełne zdobionych ławek. Atrakcją tego miejsca jest także Zamek Vajdahunyad, który robi duże wrażenie. To z pewnością miejsce, które warto odwiedzić, by choćby na chwilę odciąć się od zgiełku miasta.

14. Buty na brzegu Dunaju

Miejsce smutne, skłaniające do refleksji, warte odwiedzenia. Sam pomnik to dość przygnębiający widok. To miejsce jest ładne, ale chyba nie wszyscy wiedzą, że to pamięć o Holocauście chodzi. Niemcy strzelali do ludzi którzy wlatywali prosto do rzeki.

15. Terror Háza

Mogę naprawdę polecić to muzeum każdemu, kto interesuje się historią Węgier. Znajdują się tam napisy po angielsku wyjaśniające wszystko, a wystrój pomieszczeń jest naprawdę delikatny. Muzeum dobrze zorganizowane. Istnieje możliwość wypożyczenia audioprzewodnika. Przedstawia ponure przesłanie o wykorzystaniu terroru do wspierania reżimów totalitarnych. Wystawy w celach i pomieszczeniach przesłuchań opisują metody stosowane przez faszystowskie i komunistyczne XX-wieczne reżimy do kontrolowania obywateli i tłumienia sprzeciwu.

16. Cytadela

Nie jest to łatwy spacer na szczyt, ale widok jest całkowicie warty zachodu. Wiele miejsc do robienia wspaniałych zdjęć Budapesztu, Dunaju i malowniczych mostów pod wieloma kątami. Jest kilka miejsc, w których można dostać smakołyki i napoje oraz kilka stoisk z pamiątkami po drodze w górę. Pomnik oznacza wyzwolenie po drugiej wojnie światowej. Cytadela została zbudowana w 1851 roku przez Juliusza Jakuba von Haynaua, dowódcę Cesarstwa Austriackiego i została zaprojektowana przez Emmanuela Zittę i Ferenca Kasselika, po rewolucji węgierskiej w 1848 roku.

17. Ogród zoologiczny

Ogród Zoologiczny w Budapeszcie to wyjątkowe miejsce na rodzinne popołudnie. W kompleksie znajdują się zarówno rodzime gatunki, jak i egzotyczne zwierzęta. Na terenie ZOO funkcjonuje wiele tematycznych pawilonów, które zachwycają nie tylko różnorodnością gatunków zwierząt, które w nich żyją, ale również samą stylistyką i niepowtarzalnym klimatem. Ogród Zoologiczny w sezonie letnim (od maja do sierpnia) otwarty jest w godzinach 9:00-18:00 (od poniedziałku do piątku) oraz 9:00-19:00 (w weekendy). Należy pamiętać, że pawilony zamykane są nieco wcześniej.

18. Tropicarium (Oceanarium)

Bardzo ciekawe akwarium z rekinami, rybami tropikalnymi i zwierzętami. Podobało nam się akwarium tunelowe z krokodylem, rekinami i płaszczkami manta. To było bardzo relaksujące obserwować te duże rekiny pływające wokół. Lepiej odwiedzić je w ciągu tygodnia, bo weekendy są tłoczne. Praktycznie jest to małe zoo, położone w centrum handlowym na obrzeżach Budapesztu.

19. Skwer Wolności

Przyjemne miejsce do spacerku lub do zjedzenia śniadania na świeżym powietrzu. W okolicy są ławki i drzewa. Na Placu Wolności znajdziemy pomnik okupacji niemieckiej, pomnik ku sowieckich żołnierzy, pomnik Reagana i pomnik Imre Nagy’ego. Każda władza zostawia tu swój ślad. Ciekawe miejsce.

20. Muzyczna fontanna

Jeśli wejdziesz na wyspę z Mostu Małgorzaty, trafisz do Fontanny Muzycznej. Warto poświęcić co najmniej kilkanaście minut, aby cieszyć się tą atrakcją. Fascynuje mnie ta duża fontanna. Fontanna tańczy, rozpylając wodę w wysokich strumieniach w synchronizacji z różnorodnym akompaniamentem muzycznym.

21. Węgierska Opera Państwowa

Opera, ufundowana przez miasto Budapeszt, została otwarta dla publiczności po rozpoczęciu budowy w 1875 r. Dziś jest drugą co do wielkości operą w Budapeszcie. Mieliśmy świetnego przewodnika, który pokazał nam wiele pięknych pomieszczeń i opowiedział piękne anegdoty o Operze.

22. Kościół Macieja

Widok z góry tego budynku jest piękny i wart wydanych pieniędzy. Wspaniały kościół i dekoracje. Na górze znajdują się szaty kościelne, kielichy komunii, opłatek i węgierskie klejnoty koronne. Architektura jest wyjątkowa, a dworski dziedziniec oferuje piękne widoki na Peszte.

Budapeszt to miejsce niezwykłe – z pewnością już pierwsza wizyta sprawi, że nabierzemy ochoty na więcej. To przepiękna architektura, wspaniałe, wąskie uliczki, doskonała kuchnia i wszechobecna gościnność Węgrów. Z Budapesztu możemy wyruszyć także do innych miejscowości węgierskich, zwiedzić słynny Balaton (oddalony o kilkadziesiąt kilometrów od węgierskiej stolicy) czy przeżyć długi rejs Dunajem.

4.4/5 - (liczba ocen: 7)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.