Ciekawostki

25 Fascynujących Ciekawostek i informacji o Płaszczckach

Zgodnie z obecnym stanem wiedzy na świecie istnieje 11 gatunków w rodzinie płaszczek, licząc zarówno manty, jak i płaszczki mobula. Manty zostały podzielone na dwa gatunki dopiero w 2009 roku i prawdopodobnie istnieje jeszcze trzeci gatunek zamieszkujący Atlantyk. Poznajcie interesujące ciekawostki i ważne informacje o płaszczkach.

1. Manty mają największy stosunek masy mózgu do masy ciała spośród wszystkich żyjących ryb, co daje im wystarczająco dużo sprytu, by wzbudzić zazdrość przeciętnego delfina.

2. Podobnie jak rekiny lamparcie, manty można rozpoznać po plamach na spodniej stronie ciała.

3. Płaszczki Drętwowate po bokach głowy umieszczone mają dwa narządy elektryczne, wytwarzające napięcie sięgające u największych osobników nawet 200 V.

4. Mózg manty może być dziesięć razy większy niż mózg rekina wielorybiego. Mózg jest nie tylko fizycznie duży, ale także duży w stosunku do ciała manty.

5. W 2008 roku samica płaszczki błękitnopłetwej urodziła bliźnięta w akwarium The Deep w Hull. Był to pierwszy taki przypadek w Europie.

6. Pomimo ochrony prawnej, manty są nadal poławianie w krajach takich jak Filipiny, Indonezja, Borneo, Papua i w każdym innym kraju, gdzie manty występują.

7. Manty co dwa lata wydają na świat małe młode, zwinięte w wygodny sposób – jak małe burrito. Jednak stosunkowo powolne tempo rozmnażania sprawia, że są one podatne na przełowienie.

8. Czy można jeść rybę płaszczkę? Tak, można jeść płaszczki i są bardzo smaczne. Jakkolwiek nieapetycznie wyglądają i jak dziwna wydaje się ich anatomia, płaszczki nie są dużo trudniejsze w czyszczeniu niż zwykłe odmiany ryb.

9. Manty występują w tropikalnych i subtropikalnych oceanach na całym świecie, pomiędzy 35 stopniem szerokości geograficznej północnej a 35 stopniem szerokości geograficznej południowej.

10. Podczas gdy spotkanie z płaszczką może być śmiertelne, zwykle zachowują się one łagodnie w stosunku do ludzi.

11. Te ryby są dość wyjątkowe, ponieważ nie mają w swoim ciele żadnych kości – ich szkielet składa się z elastycznej chrząstki takiej jak ta którą masz w uszach czy nosie.

akwarium

12. Niektóre płaszczki mają jadowite kolce na ogonie. Jeśli przypadkowo nadepniesz na płaszczkę, może ona zareagować wbijając swój ogon w twoją nogę lub stopę. Jad może spowodować zakażenie rany. Użądlenia płaszczek zwykle powodują silny ból, mdłości, osłabienie i omdlenia.

13. Tak, można jeść płaszczkę i smakuje ona jak rekin. Niektórzy mówią, że przypomina im smak homara.

14. Wiele z nich żyje znacznie krócej 6-8 lat. Niektóre większe gatunki słodkowodne, takie jak gigantyczne płaszczki słodkowodne z Azji Południowo-Wschodniej, mogą żyć 25 lat lub dłużej, ale naukowcy nie wiedzą dokładnie ile tak naprawdę żyją.

15. Są blisko spokrewnione z rekinami.

16. Nie używają swoich oczu, aby znaleźć ofiarę. Ich oczy znajdują się na szczycie ciała, ale używają swoich elektro-sensorów, aby zlokalizować następny posiłek.

ocean

17. Płaszczki mają płytki zębowe z rzędami małych, płaskich ząbków. Podobnie jak rekiny, płaszczki wymieniają swoje zęby.

18. Wiele płaszczek lubi żyć samotnie i spotyka się tylko w celu rozmnażania i migracji. Niektóre z największych płaszczek, takie jak płaszczki manty nigdy nie przestają pływać i każdego roku migrują tysiącami na żerowiska. Te duże grupy mogą osiągnąć do 10000 osobników.

19. Płaszczki preferują płytkie, przybrzeżne wody w ciepłych częściach świata. Tutaj spędzają większość czasu leżąc częściowo zakopane na dnie oceanu, ukrywając się przed drapieżnikami, takimi jak rekiny, lub czekając na ofiarę, która przepłynie obok. Ich kolory zazwyczaj pasują do błota lub piasku, w którym się chowają. Podczas gdy usta płaszczki znajdują się na spodniej stronie jej ciała, wraz z nozdrzami i szczelinami skrzelowymi, jej oczy są na wierzchu.

20. Głównym objawem użądlenia przez płaszczkę jest natychmiastowy silny ból. Chociaż często ograniczony do zranionego obszaru, ból może szybko się rozprzestrzeniać, osiągając największą intensywność w ciągu 90 minut. W większości przypadków ból stopniowo zmniejsza się w ciągu 6 do 48 godzin, ale czasami trwa dni lub tygodnie.

21. Zapiski kopalne datują płaszczki na okres jurajski, 150 milionów lat temu.

22. Kiedy są skłonne do ruchu, większość płaszczek pływa falując ciałem jak fala, a inne machają bokami jak skrzydłami. Ogon może być również używany do manewrowania w wodzie, ale jego głównym celem jest ochrona.

23. 2006 roku, podczas kręcenia filmu dokumentalnego na Wielkiej Rafie Koralowej w Australii, Steve Irwin zmarł po tym, jak został ogrodzony kolcem w klatkę piersiową przez płaszczkę.

24. Niestety, liczba płaszczek maleje. Przełowienie, utrata siedlisk i zmiany klimatyczne są głównymi zagrożeniami dla płaszczek. Poluje się na nie również dla ich skrzelotchawek – używanych do karmienia, które wykorzystuje się w medycynie chińskiej.

25. Kolec na ogonie płaszczki jest używany tylko do obrony, a ponieważ może długo odrastać, większość gatunków płaszczek używa kolców na ogonie jako ostateczność.