Ciekawostki o Węgrzech – ważne informacje i ciekawostki
Węgry to kraj w Europie Środkowej. Rozciągający się na 93 030 km2 w Kotlinie Karpackiej, graniczy ze Słowacją na północy, Ukrainą na północnym wschodzie, Austrią na północnym zachodzie, Rumunią na wschodzie, Serbią na południu, Chorwacją na południowym zachodzie, a Słowenią na zachodzie.
Węgry, liczące około 10 milionów mieszkańców, są średniej wielkości państwem członkowskim Unii Europejskiej.
Stolicą Węgier i największym miastem kraju jest Budapeszt.
Inne ważne obszary miejskie to Debreczyn, Szeged, Miskolc, Pecz i Győr.
Terytorium współczesnych Węgier przez wieki było zamieszkiwane przez kolejne ludy, w tym Celtów, Rzymian, plemiona germańskie, Hunów, Słowian Zachodnich i Awarów.
Fundamenty państwa węgierskiego założył pod koniec IX w. n.e. węgierski wielki książę Árpád po podboju Kotliny Karpackiej. Jego prawnuk Stephen I wstąpił na tron w 1000 r., przekształcając swoje królestwo w chrześcijańskie.
W XII wieku Węgry stały się potęgą regionalną, osiągając swój kulturalny i polityczny szczyt w XV wieku. Po bitwie pod Mohácsem w 1526 roku Węgry zostały częściowo zajęte przez Imperium Osmańskie (1541-1699).
Na przełomie XVIII i XVIII wieku Węgry znalazły się pod panowaniem Habsburgów, a później przyłączyły się do Austrii, tworząc Austro-Węgry, potęgę europejską.
Na Węgrzech znajduje się ponad 1500 uzdrowisk, a stolica Węgier zdobywa nagrodę, jeśli chodzi o liczbę źródeł termalnych.
Węgrzy nazywają siebie i swój język Magyar, który jest bezpośrednim potomkiem języka Hunów. W Europie istnieją tylko dwa języki związane z tym językiem: fiński (Suomi) i estoński (Eesti keel).
Węgry zajmują drugie miejsce na świecie pod względem liczby samobójstw – 21 na 100.000 osób rocznie.
W 1988 roku, na krótko przed upadkiem komunizmu w 1989 roku, Mcdonald’s stał się pierwszą zagraniczną restauracją typu fast-food, która powstała w kraju. Nie była to jednak pierwsza restauracja typu fast-food w kraju, ponieważ istniała również lokalna sieć fast-food.
Węgry zostały założone w 895 roku, co oznacza, że są starsze niż kraje takie jak Francja i Niemcy.
Każdego dnia na powierzchnię Budapesztu wypływa 70 milionów litrów wody termalnej.
Istnieje lista wstępnie zatwierdzonych imion, które możesz nazywać swoim dzieckiem, ale jeśli chcesz nazywać swoje dziecko imieniem, którego nie ma na liście, będziesz musiał złożyć wniosek.
Jak już wspomniano, język węgierski jest naprawdę wyjątkowy i nie ma nic wspólnego z innymi językami europejskimi. W alfabecie węgierskim są 44 litery.
Około jedna trzecia rdzennych Węgrów mieszka poza Węgrami, głównie w Rumunii, ale także w innych sąsiadujących z Węgrami krajach. Jest to 5 mln ludzi.
Węgierskim słowem grillowanie jest szalonnasütés, co oznacza „gotowanie boczku”, ponieważ tradycyjnym sposobem gotowania boczku na Węgrzech jest trzymanie kawałka nad otwartym ogniem podczas gotowania.
Węgrzy twierdzą, że najlepszym lekarstwem jest wycieczka do jednej z wielu termalnych łaźni w kraju.
Grand Prix Węgier z 1986 r. było pierwszym wyścigiem Formuły 1, który odbył się za żelazną kurtyną.
Finansista George Soros urodził się na Węgrzech. Oddał około 45% swojej wartości netto. W 2013 roku jego datki na cele charytatywne wyniosły 734 miliony dolarów, według Forbes.com, umieszczając go na liście filantropów nr 5, za Billem i Melindą Gatesami, Warrenem Buffettem i Markiem Zuckerbergiem.
Węgry są śródlądowe. Jednak na powierzchni prawie 600 kilometrów kwadratowych jezioro Balaton jest największym jeziorem w Europie Środkowej – tak duże, że często nazywane jest Morzem Węgierskim.
Czy wiesz, że Węgry zdobyły drugi co do wielkości złoty medal w letnich igrzyskach olimpijskich we wszystkich krajach w przeliczeniu na mieszkańca? Zdobyli złote medale na każdej Olimpiadzie, w której uczestniczyli.
Węgry zostały wykluczone z Igrzysk Olimpijskich w 1920 roku i przyłączyły się do sowieckiego bojkotu letniej olimpiady w 1984 roku.
Jest to dom dla pierwszego na świecie oficjalnego regionu winiarskiego. Król Karol zrobił oficjalny węgierski region Tokaj – gdzie wino jest produkowane od V wieku – 120 lat wcześniej niż we Francji.
Węgrzy są najbardziej opodatkowanymi osobami na świecie, średnio 38,3% rocznych dochodów oddają państwu.
Dzięki obfitości naturalnych gorących źródeł, Węgry mogą pochwalić się około 450 publicznymi uzdrowiskami i łaźniami.
Do godnych uwagi wynalazków węgierskich należy kostka Rubika autorstwa rzeźbiarza i profesora Erno Rubika, 1974, żarówka elektryczna kryptonowa autorstwa fizyka Imre’a Brody’ego w 1937 r. oraz biro, opatentowane w 1938 r. przez dziennikarza László Bíró.
Legenda głosi, że kiedy w 1848 r. pokonana została rewolucja węgierska przeciwko Habsburgom, rozstrzelano 13 węgierskich generałów, a Austriacy po każdej egzekucji przybijali kufle do piwa. Następnie Węgrzy obiecali, że przez 150 lat nie będą przybijać kufli od piwa. Czas ten minął, ale jest nadal jest to uważane za niegrzeczne.
Mówi się, że język węgierski jest najtrudniejszym do nauczenia się językiem, co może być prawdą, zwłaszcza w Europie.
Węgrzy pobili rekord świata Guinessa na jednoczesne całowanie, gdy ponad 6 400 par całowalo się przed budynkiem parlamentu w Budapeszcie w 2007 r.
W 1946 r. Węgry wyemitowały banknoty o wartości nominalnej 1.000.000.000.000.000.000.000 (jeden kwintalion) pengö – najwyższy w historii nominał świat.
Budynek węgierskiego parlamentu w Budapeszcie został wybudowany w 1896 r., aby uczcić tysiąclecie narodzin Węgier.
Węgry mają najniższą stopę zatrudnienia w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), z zaledwie 55,4% aktywną zawodowo ludnością.
Dzięki obfitości naturalnych gorących źródeł, Węgry mogą pochwalić się około 450 publicznymi uzdrowiskami i łaźniami.
Węgry wyprodukowały do tej pory 13 laureatów Nagrody Nobla – więcej na mieszkańca niż w Finlandii, Hiszpanii, Kanadzie i Australii.