Ciekawostki

10 interesujących ciekawostek i ważnych informacji o Koszalinie

Fot. Marcin.pw / Wikipedia

Koszalin to drugie pod względem wielkości miasto na Pomorzu Zachodnim, położone na styku Równiny Słupskiej, Równiny Białogardzkiej oraz Wybrzeża Słowińskiego.

Nie ma bezpośredniego dostępu do morza, ale znajduje się na tylko blisko, by być z nim kojarzonym.

Co warto wiedzieć o Koszalinie?

1. Dwa jeziora

Koszalin znajduje się jedenaście kilometrów od Morza Bałtyckiego, leży nad dwoma jeziorami, Jamno i Lubiatowo Północne, oraz nad rzeką Dzierżęcinką. Nic dziwnego, że kojarzy się z wodą.

2. Jezioro Jamno

Jezioro Jamno to idealne miejsce dla tych, którzy uwielbiają sporty wodne, takie jak kajakarstwo, kitesurfing, windsurfing czy żeglarstwo. Powstało z zatoki morskiej i jest połączone z morzem.

3. XIII wiek

Pierwsze wzmianki o wsi Koszalin pochodzi z XIII wieku i w tym samym wieku wieś przeszła na własność biskupów pomorskich.

4. Lasy i parki

Ponad czterdzieści procent powierzchni Koszalina zajmują lasy i parki. Za najpiękniejszych parków znajdujących się w centrum miasta jest Pak Książąt Pomorskich „A”, którego powierzchnia wynosi dziesięć hektarów.

Prace nad parkiem rozpoczęły się na początku XVII wieku, trwały nadal na początku XIX wieku i zakończono je dopiero pięć lat przed wybuchem drugiej wojny światowej.

5. Góra Chełmska

Na najwyższym wzniesieniu Góry Chełmskiej znajduje się Krzyżanka, czyli zabytkowa wieża widokowa, z której widać piękną panoramę okolicy, a pogodne dni nawet wybrzeże Morza Bałtyckiego. Znajduje się tutaj również Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, które w 1991 odwiedził papież Jan Paweł II.

6. Amfiteatr

W Koszalinie znajduje się największy w Polsce zadaszony Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego. Może się w nim zmieścić nawet cztery i pół tysiąca widzów.

7. Modernistyczny Ratusz

Modernistyczny Ratusz na Rynku Staromiejskim został wybudowany w latach sześćdziesiątych i jest dość kontrowersyjną budowlą. Charakterystyczna bryła stała się symbolem miasta, mimo że ma wielu przeciwników, którzy uznają ją za wyjątkowo brzydką.

8. Koszalińska Kolej Wąskotorowa

Koszalińska Kolej Wąskotorowa funkcjonuje od ponad stu dwudziestu lat. Pokonuje trasę Koszalin Wąskotorowy-Rosnowo Wąskotorowe zazwyczaj latem w każdą sobotę i niedzielę. Trasa jest niezwykle malownicza, a jej część prowadzi przez gęsty las,

9. Skansen Kultury Jameńskiej

Skansen Kultury Jameńskiej to miejsce, w którym można poznać kulturę i obyczaje nieistniejących już wsi, które kiedyś istniały na tych terenach. Po drugiej wojnie światowej mieszkańcy tych miejscowości musieli opuścić swoje domy i zostali przesiedleni do Niemiec, ale pamięć o nich wciąż jest tutaj żywa.

10. Płomienne ptaki

Płomienne ptaki Hasiora to współczesna rzeźba autorstwa Władysława Hasiora, uznawanego za jednego z najwybitniejszych artystów naszych czasów. Posiadają specjalne zagłębienia, które są podpalane, jeśli miasto świętuje wyjątkową okazję.