Europa

21 Ciekawostek o Włoszech dla Dzieci

Informacje o Włoszech dla dzieci
Jezioro Federa – Dolomity

Włochy to kraj położony w Europie Południowej, znany z wyjątkowej kultury, sztuki, architektury i kuchni. Włochy to również kraj o długiej i bogatej historii, a także ważne centrum gospodarcze i polityczne na świecie. Rzym, stolica Włoch, jest siedzibą Watykanu i jednym z najważniejszych miast chrześcijaństwa.

Inne ważne miasta we Włoszech to Mediolan, Neapol, Florencja i Wenecja. Włochy są także znane z wyjątkowej natury, w tym Alp i wybrzeża Adriatyku. Oto kilka interesujących Włoskich ciekawostek i informacji, które zostały wybrane przez dzieci dla dzieci.

 • Ludność: 61,6 mln osób mieszka we Włoszech (2016 r.).
 • Stolica: Rzym, często nazywani „Wiecznym Miastem”, z 2,6 mln mieszkańcami i jest największym miastem Włoch.
 • Nazwa: Repubblica Italiana (Republika Włoska) lub po prostu: Italia
 • Rząd: Demokracja, Republika
 • Język: włoski
 • Religia: głównie chrześcijanie
 • Waluta: Euro, przed 2001 r., włoska Lira

Kraj ma długą historię, ponieważ stolica Rzymu została założona w 753 roku przed naszą erą. Po załamaniu się Imperium Rzymskiego w 395 naszej ery, istniało wiele odrębnych królestw i państw miejskich.

Jednakże Włochy stały się jednym narodem dopiero w 1861 r. i od tego czasu obejmuje Sycylię i Sardynę.

Było to królestwo aż do 1946 roku po drugiej wojnie światowej, gdzie Włochy stanęły u boku Niemców. Włochy są członkiem założycielskim Unii Europejskiej (UE) i NATO.

Flaga: Kolory reprezentują te cnoty: nadzieja (zielona), wiara (biała) i miłość (czerwona).

Mapa Włoch

1. Stolicą Włoch jest Rzym i ma prawie 3000 lat. Jest stolicą od 1871 roku i jest siedzibą kopuły św. Piotra, kaplicy Sykstyńskiej, Koloseum i słynnej fontanny Trevi.

2. Włoski ma więcej łacińskich słów niż jakikolwiek inny język romański, a jego system gramatyczny jest podobny do łaciny.

3. Włochy leżą w południowej Europie, lot do Rzymu z Londynu trwa około 2,5 godziny, z Nowego Jorku wUSA – 8 godzin.

4. Włochy są łatwe do rozpoznania na każdej mapie świata, ponieważ kraj jest ukształtowany jak buty na wysokim obcasie. Wygląda na to, że but kopie piłkę, która jest wyspą Sycylią.

5. Linia brzegowa Włoch liczy ponad 7 600 km , ponieważ półwysep znajduje się w dużej części na Morzu Śródziemnym. Włochy mają dwie większe wyspy: Sycylię i Sardynię oraz wiele mniejszych wysp, takich jak Elba czy Capri. Na północy pasmo górskie Alp oddziela Włochy od innych krajów europejskich: Szwajcarii, Francji, Austrii oraz Słowenii.

6. Włochy mają wiele wzgórz i gór, a najwyższe góry Włoch można znaleźć we włoskich Alpach, które są pasmem górskim na północy Włoch. Jest to Monte Bianco, znany jako Mont Blanc, który ma 4 807 metrów wysokości.

7. Apeniny są kolejnym dużym pasmem górskim, który rozdziela wschodnią i zachodnią część kraju.

8. Owce rosną głównie w południowych Włoszech, a osły nadal pomagają rolnikom w odległych wioskach przenosić ciężkie ładunki po stromych terenach.

9. Kilka lat temu we Włoszech panowała we Włoszech duży strach przed niedźwiedziem brunatnym, który atakował zwierzęta gospodarskie w północnych Włoszech. Niedźwiedzie brunatne są chronione we Włoszech, ponieważ obecnie na wolności pozostało tylko kilka niedźwiedzi.

10. W Rzymie, we Włoszech znajdują się setki fontann, z których najstarszą jest fontanna Trevi.

11. W talii znajduje się najwyższa góra w Europie. Nazywa się Mont Blanc i jest częścią pasma górskiego Alp. Jest we Włoszech, na granicy Francji.

12. Uniwersytet Rzymski jest jednym z najstarszych uniwersytetów na świecie i został założony przez Kościół katolicki w roku 1303. Uniwersytet Rzymski, często nazywany La Sapienza („wiedza”), jest również największym uniwersytetem w Europie z 150 tysiącami studentów.

13. Język łaciński jest wciąż językiem urzędowym Watykanu w Rzymie.

14. Ponad 50 milionów turystów rocznie odwiedza Włochy. Turystyka ma kluczowe znaczenie dla włoskiej gospodarki i zapewnia prawie 63% dochodu krajowego Włoch.

15. We Włoszech jest więcej trzęsień ziemi niż w jakimkolwiek innym kraju europejskim.

16. Żaden inny kraj w Europie nie ma tak wielu wulkanów jak Włochy. Dzieje się tak dlatego, że włoski półwysep stoi na linii zwarcia. Trzy główne wulkany (Etna, Stromboli i Wezuwiusz) wybuchły w ciągu ostatnich stu lat.

17. Włochy trzykrotnie gościły Igrzyska Olimpijskie. Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1956 roku. Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1960 roku. Turyn był gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku.

18. Piłka nożna to najpopularniejszy sport we Włoszech.

19. Boże Narodzenie jest największym świętem roku we Włoszech. Sezon bożonarodzeniowy jest również znacznie dłuższy. Świąteczna kolacja zazwyczaj odbywa się w Wigilię Bożego Narodzenia, a „święta” trwają do 6 stycznia czyli do święta Trzech Króli, czyli do dnia, kiedy trzech Mędrców dotarło do żłobku Jezusa.

20. Makaron nie był spożywany z sosem pomidorowym do 1600 roku we Włoszech. Do tego czasu jadano go głównie z miodem i cukrem. Obecnie we Włoszech istnieje ponad 500 odmian makaronu.

21. Notacje muzyczne są zawsze w języku włoskim. Allegro, Adagio to włoskie słowa, które mają wskazywać na tempo i powstały kiedy Guido d’ Arezzo wymyślił system notacji muzycznej.

Miejsca które warto odwiedzić we Włoszech:

 • Florencja: Dom wielu włoskich artystów, takich jak Michał Anioł, z wieloma słynnymi muzeami.
 • Piza: Znajdziemy tutaj krzywą wieżę.
 • Wenecja: Miasto z wieloma kanałami po których można pływać
 • Rzym: Koloseum i wspaniałe miejsce do poznania starożytnej historii.
 • Toskania: wspaniałe miejsce na wędrówki po wsi z wspaniałymi miastami i wioskami.
 • Alpy: Świetna dla narciarstwa