Europa

Co warto zobaczyć w Madrycie w jeden dzień – Najlepsze Atrakcje Turystyczne

Co warto zobaczyć w Madrycie w jeden dzień

Madryt leży 600 metrów n. p. m. nad rzeką Manzanares. Jest to stolica Hiszpanii oraz największe miasto tego kraju. Co szczególnie warto tu zobaczyć?

Zobacz też -> Najciekawsze muzea w Madrycie

1. Puerta del Sol (Brama Słońca) – to owalny plac, który otaczają kremowe osiemnastowieczne domy. Warto wiedzieć, że to miejsce, z którego mierzy się wszystkie odległości i drogi główne Hiszpanii. Na samym środku mieści się posąg brązowego niedźwiedzia, który zjada owoce z poziomkowego drzewa, co nawiązuje do herbu miasta. Warto wiedzieć, że o północy w Sylwestra mieszkańcy zjadają tu dwanaście winogron, każde z nich to jedno uderzenie zegara. Z kolei u wylotu jednej z ulic, a konkretnie Calle del Carmen można podziwiać trójwymiarowy herb Madrytu.

2. Plaza Mayor (Główny Plac) – to pozostałość jeszcze z siedemnastego wieku. Obecnie nie stanowi ona już centrum miasta, ale nadal odwiedza ją sporo mieszkańców i turystów. Często nazywa się to miejsce teatrem pod niebem Madrytu. Znajduje się tu aż dziewięć bram, a sam plac jest wzniesiony na kolumnadach. Podziwiać tu można przede wszystkim freski na Casa de la Panaderia, a także słynny pomnik Filipa III na koniu. W pobliżu Plaza Mayor mieści się wiele innych interesujących miejsc, chociażby Torre de los Lujanes, Plaza de la Villa, Casa de Cisneros, Casa de la Villa, Pałac Abrantes, Mercado de San Miguel, Basilica de San Miguel, Arco de Cuchilleros, zakon Jeronimos del Corpus Christi.

3. Palacio Real (Pałac Królewski) – został wybudowany po tym jak w wigilię w pierwszej połowie osiemnastego wieku spłonął alkazar Habsburgów. Filip stwierdził wtedy, że należy wybudować gmach bardziej adekwatny do potrzeb Burbonów. Pałac jest wzniesiony na pozostałościach dawnego obronnego zamku Alcazar, który pochodząci z epoki Habsburgów. Pałac zaprojektowali włoscy mistrzowie Sacchetti oraz Sabatini. We wnętrzu zachwycają przede wszystkim: Farmacia Real, wypełniona różnymi pojemnikami z medykamentami pochodzących z egzotycznych krajów; Museo de la Real Armería, w którym można podziwiać miecze Ferdynanda Katolickiego oraz Cortésa, okazały Salon Tronowy, Salon Kolumnowy oraz majestatyczne apartamenty. Z kolei część zewnętrzna słynie przede wszystkim z unikalnych Ogrodów Sabatiniego oraz Campo del Moro i placu Plaza de la Armeria. Jako ostatnia na stałe zamieszkał tu Alfons XIII. Aktualnie budowla pełni jedynie reprezentacyjne funkcje, a rodzina królewska mieszka w skromniejszym budynku. Na uwagę zasługuje Sala Tronowa, bowiem właśnie tu znajdują się trony króla Juana Carlosa oraz królowej Zofii. Z kolei naprzeciw pałacu można zobaczyć Teatr Królewski, który udało się reaktywować pod koniec ubiegłego wieku.

4. Kościół San Isidro – świątynia zaprojektowana przez Pedro Sancheza, a wzorowana na Il Gesu de Roma w Rzymie. Kościół ten powstał jeszcze wczasach króla Filipa IV. Blisko znajduje się również kościół San Pedro el Viejo o el Real, który również zasługuje na uwagę.

5. La Almudena – katedra madrycka, stosunkowo młoda, bowiem jej budowę skończono pod koniec ubiegłego wieku, w 1992 roku. Jednak proces ten zaczął się już sto lat wcześniej. Warto wiedzieć, że nocą jej ściany przepięknie się mienią. Dokładna nazwa świątyni to Nuestra Senora de la Almudena. Zewnętrzna strona budynku prezentuje przede wszystkim styl neoklasyczny, a z kolei wewnątrz króluje przede wszystkim neogotycyzm. W katedrze znajduje się również neoromańska krypta. Ciekawostką jest to, że to pierwsza katedra, którą papież Jan Paweł II poświęcił poza Rzymem.

6. Muzeum Prado – placówka ta funkcjonuje od 1918 roku. Mieści się ona w osiemnastowiecznym budynku, który został zaprojektowany przez Juana de Villanueva. Zbiory tego muzeum to przede wszystkim dawna kolekcja królów Hiszpanii. Można tu podziwiać dzieła wielu słynnych twórców, jakimi byli Francisco Goya, Diego Velázquez, Bartolomé Esteban Murillo, a także Francisco de Zurbarán. Ciekawym eksponatem jest Las Meninas (Panny dworskie, 1656 r.) autorstwa Velazqueza. Obraz ten przedstawia infantkę Małgorzatę w otoczeniu dwórek oraz autoportret artysty.

7. Muzeum Archeologiczne w Madrycie – placówka ta składa się z ponad trzydziestu sal. Znajdują się tam przede wszystkim zbiory, które przedstawiają historię Półwyspu Iberyjskiego od najdawniejszych czasów, a także historię starożytnych cywilizacji w basenie Morza Śródziemnego, Azji i Ameryce przed czasami Kolumba. Dział prehistoryczny słynie między innymi z kopii paleolitycznych malowideł skalnych, a także czaszek, które należały do ludzi pierwotnych. Kolekcja starożytna to także różne zabytki egipskie, przede wszystkim amulety, sarkofagi, tkaniny koptyjskie, posąg Nektanebo I, a także syryjskie i z Cypru. Nie można oczywiście zapomnieć o wielu obiektach z hiszpańskich stanowisk: dziełach sztuki fenickiej, iberyjskiej (np. Dama z Elche), etruskiej, greckiej oraz rzymskiej (stele, ołtarze, ceramika, inskrypcje, rzeźby, sarkofagi starochrześcijańskie). W muzeum znajduje się także m. in. słynny skarb z Javea oraz Alisede, a także zbiór wizygockich przedmiotów z Guarrazar (skarb z Guarrazar). Kolekcję dopełnia także trochę zabytków sztuki azjatyckiej oraz prekolumbijskiej, np. cenne manuskrypty Majów.

Napisz w komentarzu na dole swoją opinię. Napisz co warto zobaczyć w Madrycie według Ciebie. Jakie najbardziej podobają się Wam atrakcje turystyczne?

Zobacz też -> Ciekawostki o Madrycie