77 ciekawostek oraz informacji o Hiszpanii

hiszpania (7)

Hiszpania już od wielu lat stanowi jeden z najpopularniejszych turystycznych kierunków wybieranych na wakacje o każdej porze roku. Ale czy na pewno wiemy o niej dużo? Hiszpania jest szóstym co do wielkości krajem w całej Europie w którym mieszka nieco 46,7 milionów ludzi. Oto ciekawostki oraz mało znane informacje które zaskoczyć mogą nie jednego.

1. La Tomatina to święto obchodzone tylko raz do roku w Hiszpanii, polegające na obrzucaniu się nawzajem pomidorami. Odbywa się w ostatnią środę sierpnia i zawsze przyciąga wielu turystów z całego świata, dla których stanowi to wielką atrakcję turystyczną. Bywa, że z tego właśnie powodu planują swoją wycieczkę w te rejony w drugiej połowie sierpnia.

2. Słynnego Hiszpana Pabla Picasso zna chyba niemal każdy mały i duży człowiek na świecie. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, że tak naprawdę nazywał się on Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso.

3. Hiszpanie to ludzie o bardzo wielkim sercu, bowiem właśnie w tym kraju wykonuje się najwięcej transplantacji w całej Europie.

4. Jest tu zwyczaj, że kobieta szukająca męża, co roku – 15 maja udaje się do madryckiej kaplicy, gdzie nakłuwa palec szpilką, a następnie umieszcza palec w specjalnym naczyniu. Ma to pomóc kobiecie w wyjściu za mąż.

5. Około 6 milionów ludzi mieszka w Madrycie, a 5 milionów w Barcelonie. Są to 2 największe miasta w Hiszpanii.

6. Chupa Chups, czyli popularne lizaki zna każde dziecko. To właśnie w Hiszpanii wymyślono je niespełna 60 lat temu. Ich nazwa pochodzi od słowa ”chuper” co w języku hiszpańskim oznacza ssać.

Chupa Chups

7. Pomimo, że beret jest związany z Francją, to Baskowie w północno-wschodniej Hiszpanii wymyślili go.

8. W Hiszpanii wierzy się, że zjedzenie w sylwestrową noc dokładnie 12 winogron ma przynieść szczęście i powodzenie w nadchodzącym roku, a zaniechanie tego grozi nieszczęściem.

9. Oficjalna nazwa Hiszpanii brzmi „Królestwo Hiszpanii”.

10. W Hiszpanii jest najstarsza restauracja świata. Światowy rekord Guinnessa zdobyła restauracja Botín, która jest otwarta od 1725 roku.

11. To właśnie w jednym z hiszpańskich miast można iść w najdłuższej trwającej wielkanocnej procesji która trwa 14 godzin.

12. Język hiszpański jest drugim najpopularniejszym ojczystym językiem świata.

13. Hiszpanie niezbyt często używają masła. Kanapki częściej smarują oliwą z oliwek.

oliwa z oliwek

14. Każdy Hiszpan ma dwuczłonowe nazwisko. Pierwszy człon stanowi pierwsze nazwisko ojca, natomiast drugi człon to rodowe nazwisko matki.

15. Hiszpanie mają również język gwizdany. Spotkać się z nim można na Wyspach Kanaryjskich. Został doceniony na świcie, a w 2009 roku oficjalnie wpisany na listę UNESCO.

16. W żadnym innym kraju na świecie nie ma tylu restauracji, barów i klubów na jednego mieszkańca. Szacuje się, że na każdego mieszkańca przypada ich 129.

17. Madryt znajduje się w fizycznym centrum kraju, a plac Puerta del Sol jest dokładnym centrum kraju.

18. Barcelonę odwiedza 15 milionów turystów rocznie, podczas gdy Madryt odwiedza tylko 6-7 milionów osób.

19. Hiszpania ma ponad 8000 kilometrów plaż.

20. Barcelona przekazała 1 milion euro na sfinansowanie filmu Vicky Cristina Barcelona z 2008 roku.

21. Hiszpania ma najniższą gęstość zaludnienia w Europie Zachodniej.

22. Kraj ten słynie ze swojego wkładu w sztukę, z udziałem znanych artystów hiszpańskich, takich jak Dali, Picasso, Gaudi czy Goya.

Obraz Pablo Picasso

23. Hiszpania nie brała udziału w pierwszej ani drugiej wojnie światowej.

24. 40% Hiszpanów jest w wieku 17-24 lat.

25. Hiszpania jest krajem najbliższym Afryki.

26. Kraj ten produkuje 44% światowej oliwy z oliwek.

27. Hiszpanie nie są znani z wielu wynalazków… ale wymyślili mopa.

28. Technicznie rzecz biorąc, legalne jest chodzenie nago w Hiszpanii.

29. Hiszpania była trzecim najpopularniejszym celem turystycznym na świecie w 2013 roku.

30. Hiszpański hymn nie ma żadnych słów.

31. Wieża Eiffla prawie została zbudowana w Barcelonie. Ikona Paryża pierwotnie planowano zbudować w Barcelonie około 1887 roku, ale mieszkańcy Barcelony nie chcieli jej.

32. Istnieje 21 krajów, w których językiem urzędowym jest hiszpański.

33. Hiszpania jest jednym z największych na świecie producentów szafranu, ważnego składnika paelli.

34. W Hiszpanii istnieją kopalnie, które funkcjonują od ponad 5000 lat, z okresowymi przerwami w działalności. Fenicjanie, Grecy, Rzymianie, Maurowie, Hiszpanie i nowoczesne przedsiębiorstwa międzynarodowe wydobywają surowce w tym samym miejscu.

35. Hiszpańska podwójna agentka Joan Pujol Garcia jest chyba jedyną osobą, która otrzymała żelazny krzyż zarówno od Brytyjczyków, jak i Niemców.

36. Restauracja El Diablo, znajdująca się na Wyspie Kanaryjskiej Lanzarote, oferuje stek z grilla tuż nad kraterem wulkanicznym. Smażony jest na gorącej lawie.

37. Kościół Sagrada Família w Barcelonie, jest budowany od momentu powstania w 1882 r. Budowa trwa ponad 130 lat, a nadal oczekiwany termin ukończenia budowy Sagrada Família przypada na rok 2026.

38. Walka byków to popularny sport w Hiszpanii.

39. Pandemia grypy z 1918 r. jest często nazywana hiszpańską grypą, ponieważ Hiszpania nie fałszowała danych o zmarłych, tak jak Niemcy, Wielka Brytania, Francja i USA.

40. Każdy z 17 regionów Hiszpanii rządzi własnymi szkołami, szpitalami i służbami publicznymi.

41. Hiszpania jest bardzo górzysta i jest drugim najbardziej górzystym krajem europejskim po Szwajcarii.

42. Na festiwalu La Tomatina rzuca się zwykle ponad 150 000 pomidorów.

43. Hiszpania była pierwszym krajem europejskim, który zakazał palenia w miejscu pracy.

44. Katolicyzm ma bardzo głęboką historię w Hiszpanii gdzie ponad siedemdziesiąt procent ludności identyfikuje się jako katolicy.

45. Piłka nożna jest tutaj szalenie popularna.

barcelona fc

46. Hiszpanie mają wysoką oczekiwaną długość życia.Średnia długość życia Hiszpanów wynosi osiemdziesiąt dwa lata. Jest to jeden z najwyższych oczekiwanych długości życia na świecie.

47. Podczas ostatniej epoki lodowcowej większość Europy pokryta była lodowcami, ale większość Hiszpanii była na tyle daleko na południe, że mogła uciec przed lodem. W rezultacie rośliny, które zostały wymazane w całej Europie, przetrwały w Hiszpanii. W całej Europie występuje 9000 gatunków roślin; w samej Hiszpanii jest ponad 8000 gatunków roślin, z których 2000 jest unikalnych w skali kraju.

48. Choć Hiszpania jest bardziej znana z czerwonego wina niż białego, większość winnic produkuje białe winogrona.

49. 500 tys. Cyganów mieszka w Hiszpanii. Większość z nich mieszka na południu.

50. Hiszpania chroniła i dała tysiącom Irlandczyków uciekającym przed prześladowaniami brytyjskimi obywatelstwo hiszpańskie. Król Filip V wydał dekret 1701 stwierdzający, że „Irlandczycy mają być traktowani jak rdzenni Hiszpanie”.

51. Trasa Madryt-Barcelona ma największą liczbę lotów tygodniowo na świecie.

52. Słynni Hiszpanie to Seneka, Antonio Banderas, Penelope Cruz, Salvador Dalí, Pablo Picasso, Francisco de Goya, Plácido Domingo.

53. Liczby ujawnione w 2013 roku pokazują, że Hiszpania otrzymuje jedną piątą swojej energii ze energii wiatrowej.

Energia wiatrowa

54. Hiszpański odkrywca Juan Rodriguez Cabrillo odkrył Kalifornię.

55. Jest to kraj fiesty, gdzie przez cały rok odbywają się setki festiwali.

56. Maurowie, którzy rządzili Hiszpanią przez 800 lat, wprowadzili do Europy nowe techniki naukowe, takie jak astrolabium, urządzenie do pomiaru położenia gwiazd i planet.

57. Pióro po raz pierwszy powstało w Hiszpanii ponad 1400 lat temu.

58.  Rzeka Rio Tinto, która przepływa przez Hiszpanię, jest wysoce zanieczyszczona z powodu ponad 5000 lat eksploatacji. Zanieczyszczone wody są tak toksyczne, że nie zawierają żadnych form życia.

59. Monarchia kontroluje Hiszpanię. Nie ma obecnie zbyt wielu monarchicznych systemów rządów w najważniejszych krajach świata. Hiszpania jest jednak monarchią konstytucyjną. W praktyce kraj ten nie rządzi się tak różnie od innych krajów Unii Europejskiej.

60. Mimo, że większość Hiszpanów to katolicy o wysokim poziomie religijnym, małżeństwa osób tej samej płci zostały tu zalegalizowane już w 2005 roku.

61. Najwyższa hiszpańska góra nie znajduje się w Hiszpanii. Jest to Teide, na wyspie Teneryfie. Jest w Hiszpanii, ale nie na Półwyspie Iberyjskim.

Park Narodowy Teide

62. Hiszpański odkrywca Vasco Núñez de Balboa był pierwszym Europejczykiem, który zobaczył Ocean Spokojny.

63. Zabawny fakt dotyczący Hiszpanii jest taki, że pierwsza „nowoczesna” powieść, książka przetłumaczona na więcej języków po Biblii i ta, która nosi tytuł najlepszej książki w historii, została napisana przez Hiszpana, Miguela de Cervantesa. To jest „Don Kichot” i został napisany w 1605 roku.

64. W Hiszpanii pracownicy otrzymują 14 wypłat rocznie dzięki podwójnemu wynagrodzeniu w okresie Bożego Narodzenia i lata.

65. W 1603 r. hiszpański marynarz Gabriel de Castilla jako pierwszy człowiek w historii zobaczył Antarktydę.

66. Hiszpania jest domem dla małpy bez ogona, makaki, która jest jedynym typem dzikiej małpy żyjącej w Europie.

67. Kultura hiszpańska wywarła duży wpływ na sztukę współczesną z końca XIX w., z takimi artystami jak Antoni Gaudí (Art Nouveau), Pablo Picasso (ekspresjonizm, kubizm, surrealizm), Joan Miró (surrealizm) i Salvadorem Dalí (surrealizm).

68. Metro w Madrycie jest drugim co do wielkości podziemnym systemem w Europie i szóstym co do wielkości systemem na świecie.

69. Flamenco nie jest właściwie tańcem – jest to styl muzyczny, który czasami ma w sobie taniec.

Flamenco

70. Hiszpania zdobyła swój pierwszy tytuł Mistrza Świata w piłce nożnej w 2010 roku, co uczyniło ten kraj 8. krajem, który kiedykolwiek wygrał Puchar.

71.  Turystyka w Hiszpanii przynosi 40 miliardów Euro rocznie. Hiszpańska branża turystyczna jest drugą co do wielkości branżą turystyczną na świecie.

72. Pewna Hiszpanka, Angeles Dura twierdziła, że stała się prawną i jedyną właścicielką Słońca, przy czym rozważała pobór opłat za korzystanie z promieni słonecznych.

73. W 2012 roku cała wioska Sodeto w Hiszpanii wygrała na loterii, z wyjątkiem jednego mężczyzny.

74. Pomidory, ziemniaki, awokado, tytoń i kakao były importowane do Europy przez Hiszpanię.

75. W biznesie, kontakt twarzą w twarz jest preferowany niż komunikacja pisemna lub telefoniczna.

76. „Gringo” nie pochodzi z Meksyku, aby opisywać Amerykanów, ale z Hiszpanii w latach 1700-tych, aby opisywać obcokrajowców, których mowa była niezrozumiała.

77. Hiszpanie znani są z tego, że mówią bardzo dużo i do tego bardzo szybko.

Znasz więcej ciekawostek o Hiszpanii? Podziel się nimi w komentarzu na dole.

4.8/5 - (liczba ocen: 59)1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 1 grudnia 2020 o 09:44

    Bardzo interesujący artykuł! 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.