Ciekawostki

100 Ciekawostek o Hiszpanii

Barcelona
Barcelona

Hiszpania już od wielu lat stanowi jeden z najpopularniejszych turystycznych kierunków wybieranych na wakacje o każdej porze roku. Ale czy na pewno wiemy o niej dużo? Hiszpania jest szóstym co do wielkości krajem w całej Europie w którym mieszka nieco 46,4 milionów ludzi (dane z 2022 roku). Oto ciekawostki oraz mało znane informacje które zaskoczyć mogą nie jedną osobę. Wcześniej pisaliśmy też o najlepszych atrakcjach w Hiszpanii oraz o najpiękniejszych wyspach Hiszpanii.

1. La Tomatina to święto obchodzone tylko raz do roku w Hiszpanii, polegające na obrzucaniu się nawzajem pomidorami. Odbywa się w ostatnią środę sierpnia i zawsze przyciąga wielu turystów z całego świata, dla których stanowi to wielką atrakcję turystyczną. Bywa, że z tego właśnie powodu planują swoją wycieczkę w te rejony w drugiej połowie sierpnia.

2. Słynnego Hiszpana Pabla Picasso zna chyba niemal każdy mały i duży człowiek na świecie. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, że tak naprawdę nazywał się on Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso.

3. Hiszpanie to ludzie o bardzo wielkim sercu, bowiem właśnie w tym kraju wykonuje się najwięcej transplantacji w całej Europie.

Zobacz też -> Ciekawostki o Hiszpanii dla dzieci

4. Jest tu zwyczaj, że kobieta szukająca męża, co roku – 15 maja udaje się do madryckiej kaplicy, gdzie nakłuwa palec szpilką, a następnie umieszcza palec w specjalnym naczyniu. Ma to pomóc kobiecie w wyjściu za mąż.

5. Około 6 milionów ludzi mieszka w Madrycie, a 5 milionów w Barcelonie. Są to 2 największe miasta w Hiszpanii.

6. Hiszpania – lub Królestwo Hiszpanii, aby nadać jej oficjalną nazwę – jest drugim co do wielkości krajem Unii Europejskiej po Francji. Jej powierzchnia wynosi około 506 000 kilometrów kwadratowych, jeśli wliczyć Wyspy Kanaryjskie i hiszpańskie terytoria wzdłuż wybrzeża Afryki Północnej.

7. Pomimo, że beret jest związany z Francją, to Baskowie w północno-wschodniej Hiszpanii wymyślili go.

8. W Hiszpanii wierzy się, że zjedzenie w sylwestrową noc dokładnie 12 winogron ma przynieść szczęście i powodzenie w nadchodzącym roku, a zaniechanie tego grozi nieszczęściem.

9. Oficjalna nazwa Hiszpanii brzmi „Królestwo Hiszpanii”.

10. W Hiszpanii jest najstarsza restauracja świata. Światowy rekord Guinnessa zdobyła restauracja Botín, która jest otwarta od 1725 roku.

11. To właśnie w jednym z hiszpańskich miast można iść w najdłuższej trwającej wielkanocnej procesji która trwa 14 godzin.

12. Język hiszpański jest drugim najpopularniejszym ojczystym językiem świata.

13. Hiszpanie niezbyt często używają masła. Kanapki częściej smarują oliwą z oliwek.

oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek

14. Każdy Hiszpan ma dwuczłonowe nazwisko. Pierwszy człon stanowi pierwsze nazwisko ojca, natomiast drugi człon to rodowe nazwisko matki.

15. Hiszpanie mają również język gwizdany. Spotkać się z nim można na Wyspach Kanaryjskich. Został doceniony na świcie, a w 2009 roku oficjalnie wpisany na listę UNESCO.

16. W żadnym innym kraju na świecie nie ma tylu restauracji, barów i klubów na jednego mieszkańca. Szacuje się, że na każdego mieszkańca przypada ich 129.

17. Madryt znajduje się w fizycznym centrum kraju, a plac Puerta del Sol jest dokładnym centrum kraju.

18. Barcelonę odwiedza 15 milionów turystów rocznie, podczas gdy Madryt odwiedza tylko 6-7 milionów osób.

19. Hiszpania ma ponad 8000 kilometrów plaż.

20. Barcelona przekazała 1 milion euro na sfinansowanie filmu Vicky Cristina Barcelona z 2008 roku.

21. Hiszpania ma najniższą gęstość zaludnienia w Europie Zachodniej.

22. Kraj ten słynie ze swojego wkładu w sztukę, z udziałem znanych artystów hiszpańskich, takich jak Dali, Picasso, Gaudi czy Goya.

Obraz Pablo Picasso
Obraz Pablo Picasso

23. Hiszpania nie brała udziału w pierwszej ani drugiej wojnie światowej.

24. 40% Hiszpanów jest w wieku 17-24 lat.

25. Hiszpania jest krajem najbliższym Afryki.

26. Kraj ten produkuje blisko 44% światowej oliwy z oliwek.

27. Hiszpanie nie są znani z wielu wynalazków… ale wymyślili mopa.

28. Technicznie rzecz biorąc, legalne jest chodzenie nago w Hiszpanii.

29. Hiszpania była trzecim najpopularniejszym celem turystycznym na świecie w 2013 roku.

30. Hiszpański hymn „La Marcha Real,” nie ma żadnych słów.

Muzeum Museu de la Catedral
Muzeum Museu de la Catedral w Barcelonie

31. Wieża Eiffla prawie została zbudowana w Barcelonie. Ikona Paryża pierwotnie planowano zbudować w Barcelonie około 1887 roku, ale mieszkańcy Barcelony nie chcieli jej.

32. Istnieje 21 krajów, w których językiem urzędowym jest hiszpański.

33. Hiszpania jest jednym z największych na świecie producentów szafranu, ważnego składnika paelli.

34. W Hiszpanii istnieją kopalnie, które funkcjonują od ponad 5000 lat, z okresowymi przerwami w działalności. Fenicjanie, Grecy, Rzymianie, Maurowie, Hiszpanie i nowoczesne przedsiębiorstwa międzynarodowe wydobywają surowce w tym samym miejscu.

35. Hiszpańska podwójna agentka Joan Pujol Garcia jest chyba jedyną osobą, która otrzymała żelazny krzyż zarówno od Brytyjczyków, jak i Niemców.

36. Restauracja El Diablo, znajdująca się na Wyspie Kanaryjskiej Lanzarote, oferuje stek z grilla tuż nad kraterem wulkanicznym. Smażony jest na gorącej lawie.

37. Kościół Sagrada Família w Barcelonie, jest budowany od momentu powstania w 1882 r. Budowa trwa ponad 130 lat, a nadal oczekiwany termin ukończenia budowy Sagrada Família przypada na rok 2026.

Sagrada Família
Sagrada Família

38. Walka byków to popularny sport w Hiszpanii.

39. Pandemia grypy z 1918 r. jest często nazywana hiszpańską grypą, ponieważ Hiszpania nie fałszowała danych o zmarłych, tak jak Niemcy, Wielka Brytania, Francja i USA.

40. Każdy z 17 regionów Hiszpanii rządzi własnymi szkołami, szpitalami i służbami publicznymi.

41. Hiszpania jest bardzo górzysta i jest drugim najbardziej górzystym krajem europejskim po Szwajcarii.

42. Na festiwalu La Tomatina rzuca się zwykle ponad 150 000 pomidorów.

43. Hiszpania była pierwszym krajem europejskim, który zakazał palenia w miejscu pracy.

44. Katolicyzm ma bardzo głęboką historię w Hiszpanii gdzie ponad siedemdziesiąt procent ludności identyfikuje się jako katolicy.

45. Piłka nożna jest tutaj szalenie popularna.

barcelona fc
Stadion FC Barcelona

46. Hiszpanie mają wysoką oczekiwaną długość życia. Średnia długość życia Hiszpanów wynosi osiemdziesiąt dwa lata. Jest to jeden z najwyższych oczekiwanych długości życia na świecie.

47. Podczas ostatniej epoki lodowcowej większość Europy pokryta była lodowcami, ale większość Hiszpanii była na tyle daleko na południe, że mogła uciec przed lodem. W rezultacie rośliny, które zostały wymazane w całej Europie, przetrwały w Hiszpanii. W całej Europie występuje 9000 gatunków roślin; w samej Hiszpanii jest ponad 8000 gatunków roślin, z których 2000 jest unikalnych w skali kraju.

48. Choć Hiszpania jest bardziej znana z czerwonego wina niż białego, większość winnic produkuje białe winogrona.

49. 500 tys. Cyganów mieszka w Hiszpanii. Większość z nich mieszka na południu.

50. Hiszpania chroniła i dała tysiącom Irlandczyków uciekającym przed prześladowaniami brytyjskimi obywatelstwo hiszpańskie. Król Filip V wydał dekret 1701 stwierdzający, że „Irlandczycy mają być traktowani jak rdzenni Hiszpanie”.

51. Trasa Madryt-Barcelona ma największą liczbę lotów tygodniowo na świecie.

52. Słynni Hiszpanie to Seneka, Antonio Banderas, Penelope Cruz, Salvador Dalí, Pablo Picasso, Francisco de Goya, Plácido Domingo.

53. Liczby ujawnione w 2013 roku pokazują, że Hiszpania otrzymuje jedną piątą swojej energii ze energii wiatrowej.

Madryt
Madryt

54. Hiszpański odkrywca Juan Rodriguez Cabrillo odkrył Kalifornię.

55. Jest to kraj fiesty, gdzie przez cały rok odbywają się setki festiwali.

56. Maurowie, którzy rządzili Hiszpanią przez 800 lat, wprowadzili do Europy nowe techniki naukowe, takie jak astrolabium, urządzenie do pomiaru położenia gwiazd i planet.

57. Pióro po raz pierwszy powstało w Hiszpanii ponad 1400 lat temu.

58.  Rzeka Rio Tinto, która przepływa przez Hiszpanię, jest wysoce zanieczyszczona z powodu ponad 5000 lat eksploatacji. Zanieczyszczone wody są tak toksyczne, że nie zawierają żadnych form życia.

59. Monarchia kontroluje Hiszpanię. Nie ma obecnie zbyt wielu monarchicznych systemów rządów w najważniejszych krajach świata. Hiszpania jest jednak monarchią konstytucyjną. W praktyce kraj ten nie rządzi się tak różnie od innych krajów Unii Europejskiej.

60. Mimo, że większość Hiszpanów to katolicy o wysokim poziomie religijnym, małżeństwa osób tej samej płci zostały tu zalegalizowane już w 2005 roku.

61. Najwyższa hiszpańska góra nie znajduje się w Hiszpanii. Jest to Teide, na wyspie Teneryfie. Jest w Hiszpanii, ale nie na Półwyspie Iberyjskim.

Park Narodowy Teide
Park Narodowy Teide

62. Hiszpański odkrywca Vasco Núñez de Balboa był pierwszym Europejczykiem, który zobaczył Ocean Spokojny.

63. Zabawny fakt dotyczący Hiszpanii jest taki, że pierwsza „nowoczesna” powieść, książka przetłumaczona na więcej języków po Biblii i ta, która nosi tytuł najlepszej książki w historii, została napisana przez Hiszpana, Miguela de Cervantesa. To jest „Don Kichot” i został napisany w 1605 roku.

64. W Hiszpanii pracownicy otrzymują 14 wypłat rocznie dzięki podwójnemu wynagrodzeniu w okresie Bożego Narodzenia i lata.

65. W 1603 r. hiszpański marynarz Gabriel de Castilla jako pierwszy człowiek w historii zobaczył Antarktydę.

66. Hiszpania jest domem dla małpy bez ogona, makaki, która jest jedynym typem dzikiej małpy żyjącej w Europie.

67. Kultura hiszpańska wywarła duży wpływ na sztukę współczesną z końca XIX w., z takimi artystami jak Antoni Gaudí (Art Nouveau), Pablo Picasso (ekspresjonizm, kubizm, surrealizm), Joan Miró (surrealizm) i Salvadorem Dalí (surrealizm).

68. Metro w Madrycie jest drugim co do wielkości podziemnym systemem w Europie i szóstym co do wielkości systemem na świecie.

69. Flamenco nie jest właściwie tańcem – jest to styl muzyczny, który czasami ma w sobie taniec.

Flamenco
Flamenco

70. Hiszpania zdobyła swój pierwszy tytuł Mistrza Świata w piłce nożnej w 2010 roku, co uczyniło ten kraj 8. krajem, który kiedykolwiek wygrał Puchar.

71.  Turystyka w Hiszpanii przynosi 40 miliardów Euro rocznie. Hiszpańska branża turystyczna jest drugą co do wielkości branżą turystyczną na świecie.

72. Pewna Hiszpanka, Angeles Dura twierdziła, że stała się prawną i jedyną właścicielką Słońca, przy czym rozważała pobór opłat za korzystanie z promieni słonecznych.

73. W 2012 roku cała wioska Sodeto w Hiszpanii wygrała na loterii, z wyjątkiem jednego mężczyzny.

74. Pomidory, ziemniaki, awokado, tytoń i kakao były importowane do Europy przez Hiszpanię.

75. W biznesie, kontakt twarzą w twarz jest preferowany niż komunikacja pisemna lub telefoniczna.

76.Hiszpania jest domem dla 47 milionów ludzi, a trzy czwarte populacji mieszka w obszarach miejskich.

77. Hiszpanie znani są z tego, że mówią bardzo dużo i do tego bardzo szybko.

78. Pomimo znaczenia religii w hiszpańskiej kulturze, tylko 13,6% mieszkańców Hiszpanii chodzi do kościoła w każdą niedzielę. Według badań przeprowadzonych w 2012 roku przez Centrum Studiów Socjologicznych w Hiszpanii, około 70% mieszkańców nadal identyfikuje się jako katolicy.

79. „Gringo” nie pochodzi z Meksyku, aby opisywać Amerykanów, ale z Hiszpanii z okolicy roku 1700, aby opisywać obcokrajowców, których mowa była niezrozumiała.

flaga Hiszpanii
Flaga Hiszpanii 

80. Hiszpania jest jedynym krajem europejskim, który ma fizyczną granicę z krajem afrykańskim. Hiszpania utrzymuje mały przyczółek na kontynencie afrykańskim o nazwie Ceuta.

81. Nazwa Hiszpania wywodzi się od słowa „Ispania”, a oznacza ono po prostu ziemię królików.

82. Wulkan Pico de Teide jest najwyższym szczytem Hiszpanii. Jego wysokość wynosi 3718 metrów n. p. m.

83. 930 kilometrowa rzeka Ebro jest najdłuższą rzeką w Hiszpanii.

84. W tym kraju produkuje się i spożywa najwięcej na świecie owoców morza. Można zakupić je na przykład lokalnych targowiskach. Turyści mogą skosztowania nawet tak egzotycznych gatunki jak rekin czy murena.

85.  Trzy miasta Hiszpanii – Barcelona, Madryt i Bilbao – posiadają sieci metra.

86. Na hiszpańskich stołach w okresie świąt Bożego Narodzenia, przewodzą przede wszystkim przyrządzone na różne sposoby owoce morza.

87. Hiszpanie są odpowiedzialni za wynalezienie mopa, kalkulatora, gitary oraz kolejki linowej.

88. W Madrycie, można spotkać aż 5 drapaczy chmur.

ulica w Barcelonie
ulica w Barcelonie

89. W Hiszpanii, szczególnie w okresie letnich upałów, serwowane na chłodno zupy cieszą się dużym zainteresowaniem. Najbardziej popularną z nich jest oczywiście gazpacho przygotowywane na bazie pomidorów.

90. Drapacz chmur w Benidormie, który ma 47 pięter, nie posiada windy na całej wysokości. Okazało się, że windy zaprojektowano tylko do 20 piętra

91. Alfons XIII został królem Hiszpanii zaraz po urodzeniu. Jego matka pełniła funkcję regentki do jego 16 roku życia, kiedy to ukończył on pełnoletność.

92. W niektórych częściach Hiszpanii uprawia się ryż.

93. Jako gość w hiszpańskim mieszkaniu nie jest wskazane zdejmować butów.

94. Kielich, który prawdopodobnie pochodził z ostatniej wieczerzy Jezusa Chrystusa, znajduje się w Walencji.

95. Hiszpańskim przysmakiem jest tortilla, czyli pewien rodzaj omletu z ziemniakami, oraz paella, która składa się z ryżu, owoców morza i warzyw. Niektóre wersje paelli są podawane z kurczakiem.

96. Najważniejsze miasta Hiszpanii to Madryt, Barcelona i Walencja.

97. W 1975 roku wykonano ostatnią karę śmierci w Hiszpanii.

98. Tunelem Guadarrama, który ma 28,4 km długości, jest jednym z najdłuższych na świecie.

99. W Hiszpanii istnieje około 150 lotnisk, z czego ok. 100 z nich ma twardą nawierzchnię.

100. Walki z bykami, znane również jako Korrida, są najbardziej kontrowersyjnym sportem w Hiszpanii. Pomimo to, Hiszpanie są bardzo przywiązani do tej tradycji.

Znasz więcej ciekawostek o Hiszpanii? Podziel się nimi w komentarzu na dole.

Zobacz dalej: 100+ pięknych zdjęć z Hiszpanii