Ciekawostki

100+ Pięknych Zdjęć z Hiszpanii 🌴 Ciekawostki o Hiszpanii

Hiszpania | Fajne Podróże 6

Szukasz ciekawych faktów o Hiszpanii? Hiszpania jest jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w całej Europie. Hiszpania ma wszystko, jeśli chcesz odkrywać plaże, spacerować po zabytkowych miastach, cieszyć się relaksującym stylem życia, rozkoszować się kuchnią lub doświadczyć tętniącego życiem nocnego życia.

Hiszpania jest zabawna, osobliwa i wyjątkowa. Od organizowania największego na świecie festiwalu walki na jedzenie do posiadania 4 języków urzędowych, jest tak wiele nieoczekiwanych, a jednocześnie zabawnych faktów o Hiszpanii. Oto najciekawsze zabawne ciekawostki o Hiszpanii, które pozostawią Cię w zachwycie:

Hiszpania ma granicę lądową, a nie morską, z krajem afrykańskim. Tym krajem jest Maroko. Jak to możliwe? Ponieważ Hiszpania utrzymuje mały przyczółek na kontynencie afrykańskim o nazwie Ceuta. To miasto miało strategiczne znaczenie od pierwszego tysiąclecia p.n.e. i przechodziło przez wiele różnych rąk, zanim trafiło do Hiszpanii w 1668 roku.

Festiwal walki na jedzenie w Hiszpanii to La Tomatina – hiszpański festiwal rzucania pomidorami, który odbywa się co roku w ostatnią środę sierpnia w mieście Buñol. Początki festiwalu są w dużej mierze nieznane, choć popularna historia opowiada o grupie nastolatków, którzy wdali się w bójkę na jedzenie po letnich uroczystościach religijnych w latach 40. Na potrzeby tego wydarzenia uprawiana jest specjalna odmiana pomidorów.

Hiszpania jest dużym zwolennikiem praw LGBTQ+. W rzeczywistości Hiszpania była 3 krajem na świecie, który zalegalizował małżeństwa tej samej płci w 2005 roku. W tym samym roku zalegalizowali również adopcję osób tej samej płci. Hiszpańskie miasta, takie jak Madryt, Barcelona, Walencja i Malaga są domem dla wielu parad festiwali LGBTQ+, aby świętować miłość i równość.

Hiszpania posiada łącznie 16 różnych języków (oficjalnych i nieoficjalnych). Język kastylijski jest jedynym językiem urzędowym w Hiszpanii i można nim posługiwać się w całym kraju.

Po Włoszech, Chinach i Niemczech, Hiszpania ma najwięcej obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO. 49 obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO to m.in. dzieła Antona Gaudiego, słynna ufortyfikowana starówka Ibizy, gotycki kościół Sagrada Família itp.

Koszty pobytu na Ibizie są dość wysokie i zależą od sezonu turystycznego. W sezonie szczytowym (lipiec-sierpień) ceny są najwyższe i wynoszą około 200-300 euro za nocleg w hotelu. W sezonie poza szczytem (maj-czerwiec i wrzesień-październik) ceny są niższe i wynoszą około 100-200 euro za nocleg w hotelu.

Według Księgi Rekordów Guinnessa najstarsza restauracja na świecie znajduje się w Hiszpanii. Casa Botín w Madrycie, założona w 1725 roku, jest najstarszą działającą restauracją na świecie. Jest to jedna z najbardziej ruchliwych atrakcji turystycznych i prawie zawsze jest w pełni zarezerwowana. Nawet Hemingway wspomniał o jej pieczonej świni w swojej powieści.

Hiszpania była pierwszym globalnym imperium na świecie. Przez pewien czas, najpotężniejszym krajem na świecie – mówić o jednym z tych ciekawych faktów o Hiszpanii. Będąc o klasę wyżej od portugalskiego imperium handlowego, Hiszpanie torowali sobie drogę przez Amerykę Północną, Środkową i Południową, a także zajęli Filipiny na ponad 300 lat. Zdobyli dużo złota i pozostawili duże dziedzictwo kulturowe i całe mnóstwo hiszpańskojęzycznych krajów za sobą.

Z ponad 570 milionami osobami używającymi tego języka, hiszpański jest drugim po mandaryńskim językiem chińskim najczęściej używanym językiem narodowym na świecie. Hiszpania, większość krajów Ameryki Łacińskiej i Gwinea Równikowa używają hiszpańskiego jako jeden ze swoich języków urzędowych. W sumie 21 narodów mówi codziennie po hiszpańsku.

Don Kichot pierwsza nowoczesna powieść na świecie, powstała w Hiszpanii. Jest prototypem nowoczesnej powieści i jest uważany za jedną z największych. Został przetłumaczony na 140 różnych języków i jest 8. najczęściej tłumaczoną książką na świecie.

Hiszpania wciąż ma króla. Hiszpania jest monarchią konstytucyjną, a obecnie królem jest Felipe VI1. Monarchia została przywrócona tuż przed śmiercią dyktatora generała Franco w 1975 roku, kiedy królem został Juan Carlos I z Hiszpanii, wnuk poprzedniego monarchy.