Sagrada Familia w Barcelonie – Ciekawostki

La Sagrada Familia to absolutnie zapierający dech w piersiach kościół w Barcelonie w Hiszpanii. Architektem stojącym za tym klejnotem, który wciąż nie został ukończony, jest nie kto inny jak Antoni Gaudí. Oszałamiająca La Sagrada Família jest obowiązkowym punktem programu dla każdego turysty przechodzącego przez Barcelonę.

Niezapomniana część barcelońskiej panoramy, jej liczne fasady i wieże wypełnione są ozdobnymi rzeźbami i mozaikami, co czyni ją ucztą dla oczu. Projekt trwa od pokoleń i każdy, od autora George’a Orwella po architektów Waltera Gropiusa i Le Corbusiera, wyraził swoje opinie na temat architektury.

Pierwsza ukończona fasada nosi tytuł Narodziny Chrystusa i w jej obrębie znajdują się trzy portale: „Portal Nadziei”, „Portal Miłosierdzia” i „Portal Wiary”.

Gaudí ma światowej sławy arcydzieła rozsiane po Barcelonie, choć żadne z nich nie ma dość dość ciekawe jak La Sagrada Familia. Oto kilka niesamowitych ciekawostek oraz informacji, które musisz wiedzieć przed odwiedzeniem tego budynku.

Chociaż kościół ma zawsze obecny tłum, funkcjonuje również jako miejsce kultu. Papież Benedykt XVI poświęcił kościół w 2010 roku, a kaplica Najświętszego Sakramentu i Pokuty Sagrady Familii jest zarezerwowana dla modlitwy.

Gaudí nie lubił prostych linii i kątów, ponieważ nie pojawiają się one często w sposób naturalny. Zamiast tego oparł swój projekt na zawirowaniach natury.

Budowa projektu Sagrada Familia rozpoczęła się w 1882 roku. Kiedy w 1926 roku Gaudí zmarł, tylko jedna czwarta bazyliki została ukończona. Chociaż Gaudí zadbał o to, aby ostatnie kilka lat poświęcić na ten projekt, było jasne, że nie zostanie on ukończony za jego życia. Uważa się, że jego szacunkową datą ukończenia jest rok 2026.

W La Sagrada Família istnieje nieskończona symbolika naturalna. Wnętrze jest wsparte na dużych filarach, które wyglądają jak drzewa. Jeden filar ma u podstawy żółwia, aby pokazać równowagę między lądem a morzem.

Na początku budowy La Sagrada Familia Gaudí wybudował szkołę na terenie zwanym Sagrada Familia Schools. Szkoła została zbudowana z myślą o dzieciach pracowników budowlanych, a ich ojcowie spędzili dni i noce, budując jedną z najwspanialszych budowli w całej Europie. Zaprojektowana w 1909 roku szkoła jest obecnie miejscem wystawy na temat Sagrada Familia.

Szacuje się, że rok ukończenia to rok 2026, w którym przypada 100. rok śmierci Gaudiego. Nie uwzględnia to jednak faktu, że dodanie detali dekoracyjnych potrwa do 2030 r.. Po ukończeniu budowy w 2026 roku, Sagrada Familia potrzebowałaby 10 razy więcej czasu niż Wielka Piramida, czy 123 lata więcej niż Taj Mahal.

Gaudí nie tylko wykorzystywał świat natury do inspiracji, ale wykorzystywał go do opracowania technik architektonicznych. Gaudí analizował rośliny, zwierzęta i formacje geotermalne, aby zobaczyć, jak naturalnie podtrzymują kształty i wagę. Orbita gwiazd została wykorzystana do zaprojektowania kolumn.

Kiedy pod koniec XIX wieku rozpoczęto budowę, nie było komputerów, na których można by polegać przy realizacji projektu. W przeszłości budowniczowie musieli polegać na papierowych szkicach, aby prawidłowo połączyć tę masywną strukturę. Jednak dzięki wynalezieniu komputerów w połowie XX wieku, postęp w tej dziedzinie przyspieszył.

La Sagrada Familia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1984 roku, choć od jej ukończenia dzieli ją długa droga.

Projekt Gaudiego dla kościoła został stworzony z myślą, że każdy architekt, który przyjdzie po nim może zrozumieć rysunki, szczegóły i kontynuować budowę. Wykonał również modele fasady dla przyszłych architektów, aby oprzeć swoje projekty zgodnie z jego wizją. Ponadto, ponieważ wiedział, że kościół nie zostanie ukończony za życia, planował budowę etapami. Zrobił to po to, aby architekci z różnych okresów mogli dodać swój własny styl do projektu kościoła.

Sagrada Familia

Gaudí uważał, że żaden obiekt wykonany przez człowieka nie powinien być zbudowany wyżej niż dzieło Boże. Dlatego też La Sagrada Família, gdy zostanie ukończona, będzie miała wieżę na wysokości 170 metrów, która miała być o metr mniejsza niż najwyższy punkt Barcelony, Montjuïc.

Kiedy po raz pierwszy rozpoczęto budowę La Sagrada Familia, rozumiano ją jako prosty kościół rzymskokatolicki. Później został wyznaczony na katedrę, a następnie w 2010 roku papież Benedykt XVI ogłosił ją bazyliką.

Kiedy La Sagrada Familia zostanie ukończona, będzie miała 18 wież. 12 wież będzie reprezentować apostołów, cztery z nich będą reprezentować ewangelistów, jedna będzie przeznaczona dla Dziewicy Maryi, i oczywiście ostatnia, najwyższa w środku, będzie reprezentować Jezusa Chrystusa.

La Sagrada Familia jest domem dla grobu Antoniego Gaudiego, który niestety zginął kilka dni po uderzeniu tramwajem. Znajdujący się w podziemnym poziomie budynku, goście mogą sami zobaczyć grób.

W 1936 r. grupa anarchistów i rewolucjonistów podpaliła kryptę i zniszczyła warsztat, w którym znajdowały się wszystkie plany i modele – na szczęście uratowano niewielu z nich.

To, co okaże się arcydziełem Gaudiego, zaczęło się dzięki wyjazdowi księgarza do Watykanu. Josep Maria Bocabella odwiedził Włochy w 1872 r. i powrócił z poczuciem inspiracji do budowy kościoła podobnego do tego, który tam widział. Budowę rozpoczęto dziesięć lat później, w 1882 roku, z prywatnych darowizn.

Gaudí nie był początkowo zaangażowany w ten projekt.

Pierwotny architekt Francisco Paula del Villar planował stworzenie standardowego gotyckiego kościoła odrodzenia. Po rezygnacji z projektu w rok po ukończeniu krypty, Gaudí przejął władzę, radykalnie zmieniając plany.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.