Ciekawostki

21 Ciekawostek o Barcelonie

Barcelona

Wszystko zaczęło się od lotu w jedną stronę z Gdańska do Barcelony, skakałem nerwowo w nieznane miejsca, zostawiając za sobą wiele mojego starego życia, a jednocześnie wyruszając w epicką przygodę po całym świecie. Sprawdź też tekst o najciekawszych muzeach w Barcelonie i o atrakcjach w Barcelonie.

To była dzika jazda i wiele się nauczyłam od pierwszego wyjazdu. Aby świętować moje „podróżowanie”, postanowiłem podzielić się zbiorem najlepszych i najbardziej przydatnych wskazówek dotyczących podróży, które zainspirują Cię do uczynienia z podróży priorytetu w Twoim życiu.

Podczas gdy nasz styl podróży ewoluował od pojedynczej podróży do podróży jako para i teraz podróżując jako rodzina czteroosobowa, są pewne podstawowe nawyki podczas podróży, które dobrze nam służyły.

Dla nas podróżowanie to nie tylko odwiedzanie miejsc z naszej listy. Nasze motto to „gromadzić wspomnienia i chwile, a nie tylko rzeczy” i lubimy to czynić w podróży. Z naszych doświadczeń z podróży zgromadziliśmy sporą część najlepszych wskazówek.

Życie jest o wiele za krótkie, by być złym i zdenerwowanym przez cały czas. Nie przyjechał pociąg? Nie martw się, będzie kolejny. Bankomaty z pieniędzy? Wspaniale!

Przedstawiamy wybrane ciekawostki o Barcelonie

1. Barcelona jest stolicą Katalonii, autonomicznej wspólnoty Hiszpanii składającej się z czterech prowincji: Barcelony, Girony, Lleidy i Tarragony.

2. Położona na wybrzeżu Morza Śródziemnego, jest drugim co do wielkości miastem Hiszpanii z 1,6 mln mieszkańcami.

3. Istnieją dwie historie o założeniu Barcelony. Jedna z wersji głosi, że miasto zostało założone przez Herkulesa, 400 lat przed zbudowaniem Rzymu.

4. Druga wersja przypisuje założenie Barcelony generałowi Carthaginian’ owi Hamilcarowi Barce, ojcu Hannibala, który nazwał miasto Barcino jego rodziną w III wieku pne.

5. Pomnik Krzysztofa Kolumba, wzniesiony w 1888 roku, uhonorował pierwszą podróż Krzysztofa Kolumba do obu Ameryk.

6. Pomnik, wzniesiony w 1888 roku na Światową Wystawę, upamiętnia pierwszą podróż Krzysztofa Kolumba do obu Ameryk i przypomina, że po pierwszej podróży na nowy kontynent zgłosił się do królowej Isabelli I i króla Ferdynanda V w Barcelonie.

7. Zarówno język kataloński, jak i hiszpański są oficjalnymi językami Barcelony. Podczas gdy język hiszpański jest używany częściej, kataloński jest rozumiany przez 95 procent mieszkańców Barcelony.

8. Barcelona ma klimat śródziemnomorski z łagodnymi, wilgotnymi zimami i ciepłym, suchym latem. Temperatury zimą wahają się od 4 stopni do, podczas gdy temperatury w lecie od 22 do 32 stopni. Rzadko zdarzają się mrozy i śnieg.

Czytaj też: Co warto zobaczyć w Barcelonie

9. Co roku 8 milionów turystów odwiedza Barcelonę, co czyni ją trzecim najchętniej odwiedzanym miastem Europy po Londynie i Paryżu.

10. Port w Barcelonie jest największym portem rejsowym w Europie, a jego położenie na Morzu Śródziemnym sprawia, że każdego roku przez port przepływa około 3,6 mln statków wycieczkowych.

11. Muzeum Morskie w Barcelonie znajduje się w historycznej Stoczni Królewskiej w Barcelonie, byłym budynku wojskowym z XIII wieku, pod którym znajduje się cmentarz rzymski.

12. W 1794 r. francuski astronom Pierre Méchain wykorzystał zamek Montjuïc z widokiem na port barceloński jako jeden z punktów końcowych dla swoich badań, w ramach których wykonał oficjalny pomiar.

13. Gaudi nie był pierwszym architektem, który pracował przy Sagradzie Família. Architekt Francesc del Villar został najpierw poproszony o zaprojektowanie kościoła w tym miejscu. Kiedy w ciągu roku zrezygnował z projektu, Gaudi przejął zadanie i całkowicie odnowił projekt.

14. Gaudi jest najbardziej znany z ogromnej, ikonicznej, ale wciąż niedokończonej katedry Sagrada Família, która jest budowana od 1882 roku.

15. W Barcelonie mieści się jeden z największych i najbogatszych klubów piłkarskich na świecie, FC Barcelona. Stadion Camp Nou w największej w Europie, o pojemności prawie 100 000 osób. Co roku do FC Barcelona Museum przyjeżdża ponad 1,5 mln osób, co czyni go jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów.

16. Pięć plaż w Barcelonie nie istniało przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w 1992 roku. Wybrzeże morskie było objęte ochroną zakładów przemysłowych. W ramach przygotowań do Igrzysk, miasto przeniosło fabryki i sprowadziło piasek w celu przekształcenia wybrzeża morskiego w miejsce rekreacyjne z plażami, hotelami, barami i restauracjami.

17. Flamenco nie jest popularne w Barcelonie jak w innych częściach Hiszpanii. W Barcelonie są kluby nocne otwarte do 6 rano w weekendy.

18. Jazda samochodem lub skuterem w Barcelonie jest niebezpieczna, a wypadek zdarza się w mieście co 19 sekund. W związku z tym wielu mieszkańców Barcelony woli chodzić pieszo. Miasto posiada ponad 320 akrów przeznaczonych dla pieszych.

19. 23 kwietnia obchodzony jest Dzień Św. Georges Day, ogólnopolski dzień festiwalowy w Barcelonie i na terenie całego regionu Katalonii. Tego dnia katalońscy mieszkańcy podają swoim bliskim róże i książki,

20. W Barcelonie znajduje się 9 obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. Siedem z nich zostało stworzonych przez Gaudiego:

  • Park Güell Park Güell
  • Palau Güell
  • Casa Milà
  • Casa Vicens
  • La Sagrada Família
  • Casa Batlló
  • Krypta kościoła przy Colonii Guell.

21. Dwa inne obiekty UNESCO zostały zaprojektowane przez architekta Lluisa Domenecha i Montanera:

  • Palau de la Música Catalana – jedna z wiodących sal koncertowych na świecie
  • Szpital Sant Pau

Czytaj dalej: ciekawostki o klubie FC Barcelona