Europa

Co warto zobaczyć w Barcelonie – Najlepsze Atrakcje Turystyczne

Jeśli kiedykolwiek odwiedziłeś Barcelonę, to wiesz, że jest to miejsce, które najlepiej doświadczać przez kilka miesięcy, a nie kilka dni. Na szczęście ludzie w Barcelonie to również rozumieją. Charakterystyczna kultura regionalna Barcelony powstała dzięki położeniu geograficznemu, dumie narodowej i elitarności. Barcelona jest stolicą Katalonii, jednej z 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii. Językiem regionalnym jest kataloński, wraz z językiem krajowym hiszpańskim. Istnieje od dawna presja ze strony katalońskiego rządu i separatystów by Katalonia odłączyła się od reszty Hiszpanii. Co warto zobaczyć w Barcelonie?

Co warto zobaczyć w Barcelonie

Jak picie dobrego wina, zwiedzanie Barcelony nie powinno być realizowane w pośpiechu. Zwiedzaj miasto przez dwa lub trzy dni, a poczujesz tylko niewielki posmak Barcelony. Jeśli masz czas, by spędzić kilka tygodni lub miesięcy w Barcelonie, to zrób to. Pobyt w hotelu, czy w hostelu nie jest szczególnie atrakcyjny. Ale się nie martw. Barcelona ma dla Ciebie rozwiązanie.

Wśród miast Europy można wymienić bardzo dużo takich, które są atrakcyjne z punktu widzenia ruchu turystycznego. Jednak miano perły wśród nich dzierży (nie bez podstaw) Barcelona. Jest to miejsce magiczne nie tylko ze względu na swoją historię (która była miejscami smutna), ale przede wszystkim ze względu na unikalny w skali światowej klimat, którego nie da się doświadczyć w żadnym innym zakątku Starego Kontynentu.

Chociaż według rankingu Mercera najniebezpieczniejszych europejskich miast z 2016 roku Barcelona zajmuje wysokie, 15., to jednak fakt ten nie powinien zniechęcać do odwiedzenia tego miejsca. Przestępstwa, jakie występują, to głównie kradzieże – zarówno kieszonkowe, jak i samochodowe – i każdy turysta jest w stanie w mniejszym lub większym stopniu się przed nimi ustrzec zachowując czujność i zdrowy rozsądek, nie bagatelizując podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Barcelona dworzec kolejowy
Dworzec kolejowy

Barcelona jest stolicą Katalonii, która od wielu lat walczy o niepodległość, chcąc oderwać się od Hiszpanii. To właśnie z tym zagadnieniem jest związana smutna część historii tego miasta, o której wspomniano we wstępie. Obecnie większość mieszkańców tego miasta przejawia silne poczucie autonomiczności i możemy (chociaż jest to raczej marginalne) spotkać się z niezbyt przychylnym nastawieniem jeśli będziemy posługiwać się kastylijską odmianą języka hiszpańskiego.

Niemniej nie warto się zrażać – jako turyści spoza Półwyspu Iberyjskiego nie mamy dużego wpływu na to, jakiego języku nauczono nas w szkole. Ci, którzy obawiają się złego przyjęcia, mogą śmiało próbować się dogadywać po angielsku, chociaż nie każdy Katalończyk dobrze włada tym językiem.

Co warto zobaczyć w Barcelonie

 Sagrada Familia

Mówiąc o Barcelonie, przed oczyma mamy na pewno jeden budynek. Sagrada Familia jest świątynią budowaną według projektu wielkiego architekta związanego z tym miastem, Antonio Gaudiego, od 1882 roku. W założeniu miała przypominać jeden wielki, współgrający ze sobą w harmonii organizm. Niestety jednak, ze względu na złożoność projektu oraz fakt że same plany Gaudiego przepadły, budowli nie zakończono do dziś. Innym czynnikiem wpływającym na ten stan rzecz jest także kryzys ekonomiczny, który zbiera duże żniwo w Hiszpanii.

Niemniej Sagrada Familia jest wizytówką Barcelony, czymś, czym Wieża Eiffla jest dla Paryża i będąc w tym miejscu nie można jej zobaczyć. Tutaj jednak ostrzeżenie dla wszystkich romantyków i marzycieli przez rozczarowaniem się – podobnie jak inne zabytki, takie jak piramidy egipskie, także i owa świątynia ładnie wygląda przede wszystkim na zdjęciach i pocztówkach. W rzeczywistości otoczona jest przez rusztowania, dźwigi oraz inne ciężkie maszyny budowlane. W żaden sposób jednak nie wpływa to na atrakcyjność tego miejsca, które jest od zmierzchu do świtu (a nawet dłużej) oblegane przez turystów z całego świata.

Casa Mila

Innym budynkiem związanym z Gaudim jest równie słynna Casa Mila (Pol. Dom Mili). Znajduje się w środkowej części miasta, a trwająca cztery lata budowa zakończyła się w 1910 roku. Gaudi chciał w jakiś sposób zmienić nudną w jego odczuciu zabudowę Barcelony, tchnąć w nią element być może szaleństwa, a na pewno fantazji i brawury, stąd też pomysł na taką formę budynku zaprojektowanego dla hiszpańskiego przedsiębiorcy, od którego nazwiska powstała nazwa. Co ciekawe, był to ostatni projekt nie-sakralny wykonany przez tego architekta, a przez wielu uważany za najważniejszy i najbardziej dojrzały ze wszystkich.

Chcąc nieco odetchnąć od zgiełku centrum, powinniśmy skierować swoje kroki w kierunku Dzielnicy Gotyckiej. Klucząc wąskimi uliczkami będącymi swoistym labiryntem podziwiać możemy dokonania tytułowej architektury w doskonale zachowanych kamienicach. O ile większość budynków pochodzi z czasów średniowiecza, to archeologowie odkryli artefakty świadczące o tym, że była to także jedna z części pierwotnego miasta założonego przez Rzymian.

Atrakcji i zabytków w Barcelonie jest niezwykle dużo. Można wymieniać je w nieskończoność: Park Güell, La Plaça del Rei, Museu Nacional d’Art de Catalunya – znacznie ciekawszym rozwiązanie wydaje się jednak odkrywanie tych zakątków na własną rękę, danie się ponieść spontaniczności i wkręcić w wir powodowany przez to piękne miasto. Masz jeszcze jakieś propozycje co warto zobaczyć w Barcelonie? Napisz w komentarzu na dole.

Napisz w komentarzu na dole swoją opinię. Napisz co warto zwiedzić w Barcelonie według Ciebie. Jakie najbardziej podobają się Wam atrakcje turystyczne?