Europa

Co warto zwiedzić w Paryżu w weekend – Najlepsze Atrakcje Turystyczne

Paryż to miasto, które zachwyca turystów z całego świata. Stolica Francji jest bowiem uważana za jedno z najromantyczniejszych i najpiękniejszych miast. Co warto zobaczyć w tym położonym nad Sekwaną mieście w jeden weekend?

1. Wieża Eiffla

Co warto zwiedzić w Paryżu

Symbol Paryża, a nawet całej Francji. Jest to najwyższa budowla w Paryżu, a kiedy powstała, była najwyższą wieżą na całym świecie. Potocznie mówi się o niej „żelazna dama” i znajduje się ona w zachodniej części Paryża na Polu Marsowym. Wybudowano ją na paryską światową wystawę pod koniec dziewiętnastego wieku. Upamiętniała setną rocznicę rewolucji francuskiej i miała także pokazać poziom inżynierski i techniczny Francji. Uważa się ją także za symbol potęgi Francji. Po dwudziestu latach chciano ją rozebrać, ale nie zgodził się na to Eiffel i założył tam laboratorium między innymi meteorologiczne. Warto wiedzieć, że podczas I wojny światowej gwarantowała ona Paryżowi połączenie z wieloma wojskowymi posterunkami.

2. Łuk Triumfalny

Pomnik, który znajduje się na placu Charles’a de Gaulle’a. Jego dokładna lokalizacja do zachodni skraj Pól Elizejskich. Łuk wybudowano po to, aby uczcić wszystkich, którzy walczyli oraz polegli za Francję podczas wojen napoleońskich i wojen w czasie rewolucji francuskiej. Zaczęto go budować już w 1806 roku, a zakończono trzydzieści lat później.

Panował wówczas Ludwik Filip I. Łuk został zaprojektowany przez Jeana Francoisa Chalgrina, z kolei za elementy rzeźbiarskie odpowiedzialny był Francois Rude. Wysokość budowli to ponad pięćdziesiąt metrów. Z kolei na platformę widokową prowadzi prawie trzysta stopni. Warto wiedzieć, że na Łuku znajdują się 4 słynne reliefy: Marsylianka, Pokój, Obrona Francji przed koalicją 1814, Triumf 1810. Wyryto tu także nazwiska prawie czterystu oficerów napoleońskich, między innymi Jana Henryka Dąbrowskiego. Z kolei fryz, który jest wokół wymarsz armii francuskiej i sceny z kilku słynnych bitew. Pod budowlą znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza.

3. Luwr

Jest to dawny pałac królewski, który obecnie pełni rolę muzeum sztuki. Uważa się, że to jedna z największych placówek muzealnych na całym świecie. Całkowita powierzchnia całego kompleksu wynosi bowiem ponad sześćdziesiąt tysięcy metrów kwadratowych. Zbiory liczą kilkaset tysięcy dzieł sztuki, które pochodzą nawet z czasów starożytnych. Podziwiać tu można między innymi Kodeks Hammurabiego, Wenus z Milo, Nike z Samotraki, a nawet Monę Lisę, czyli wielkie dzieło renesansowe. Oprócz tego znajduje się tu wiele nowszych dzieł, pochodzących np. z dziewiętnastego wieku. Co ciekawe, na obejrzenie wszystkich eksponatów w muzeum musielibyśmy przeznaczyć aż kilka miesięcy! Do budynku prowadzi szklana piramida, która przypomina Piramidę Cheopsa. Obecnie kolekcja muzealna podzielona jest na kilka sekcji: Starożytny Egipt, Starożytna Grecja i Rzym, Starożytny Bliski Wschód, Sztuka Islamu, Rzeźba, Malarstwo, Rzemiosło Artystyczne, Rysunek i Grafika.

4. Panteon

Budowla, która znajduje się w Dzielnicy Łacińskiej Paryża. Wybudowano ją pod koniec osiemnastego wieku i nazwana wówczas była kościołem świętej Genowefy. Pod koniec dziewiętnastego wieku stała się mauzoleum słynnych Francuzów. To neoklasycystyczna budowla na planie greckiego krzyża. Słynie ona z centralnej kopuły oraz czterech bocznych, spłaszczonych. Przed wejściem znajduje się kolumnowy portyk. Prawdopodobnie świątynia była wzorowana na rzymskim Panteonie.

5. Sorbona

Sorbona

Zespół budynków, znajdujący się w Dzielnicy Łacińskiej Paryża. Wybudowano go jako dawny Uniwersytet Paryski. Dzisiaj mieści się tu wiele badawczych oraz edukacyjnych instytucji. Sorbona powstała już w połowie trzynastego wieku, dzięki czemu Paryż stał się jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych na świecie.

6. Les Invalides

Les Invalides

Kompleks budynków, który obecnie stanowi muzeum i mauzoleum żołnierzy francuskich. Właśnie tu spoczywają prochy Napoleona Bonaparte. Na początku był to szpital oraz pensjonat dla wojennych inwalidów, który został wybudowany z polecenia Ludwika XIV. W XVII wieku wybudowano tu pałac, a kilkadziesiąt lat później kościół.

7. Katedra Notre-Dame

Słynna gotycka katedra Notre-Dame, jedna z najbardziej znanych na świecie, co zawdzięcza przede wszystkim powieści „Dzwonnik z Notre-Dame” autorstwa Victora Hugo. Jej nazwa oznacza „Nasza Pani”. Wybudowana została na wyspie znajdującej się na Sekwanie. Dawniej w miejscu tym znajdowały się dwa kościoły. Budowano ją przez ponad 180 lat. Właśnie tu Napoleon Bonaparte koronował się na Cesarza Francuzów. Katedra słynie z dwóch strzelistych wież oraz symbolizującej wieczność i doczesność rozety. Zachwycające są także posągi królów i portale zdobione scenami z Biblii. W skarbcu katedry zobaczyć można Koronę Cierniową Jezusa, a także gwóźdź z krzyża, na którym skonał. Warto także wejść na wieżę, ponieważ rozpościera się z niej zapierający dech w piersiach widok na całe miasto. Oprócz tego koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ogromne organy, które składają się z aż 8000 tysięcy piszczałek. Poza tym to właśnie tu znajduje się dzwon Emanuel, jeden z najsłynniejszych w całej Europie.

Napisz w komentarzu na dole swoją opinię. Napisz co warto zwiedzić w Paryżu według Ciebie. Jakie najbardziej podobają się Wam atrakcje turystyczne?

10 ciekawostek o Paryżu

  • Paryżanie kochają psy. Szacuje się, że liczba psów w mieście przekracza liczbę dzieci. Według danych statystycznych, liczba psów w stolicy Francji przekracza pół miliona.
  • Jeden z najczęściej odwiedzanych płatnych zabytków na świecie, Wieża Eiffla, waży około 7000 ton.
  • W sumie na całym świecie jest 38 miast zwanych „Paryżem”: od Stanów Zjednoczonych po Szwecję, a nawet w Panamie.
  • Co roku odbywa się konkurs na najlepszego piekarza w Paryżu. Zwycięzca dostaje możliwość wypieku dla samego prezydenta.
  • Muzeum Luwr jest najpopularniejszym na świecie muzeum, które co roku odwiedza około 9 milionów osób.
  • Pont Neuf jest najstarszym mostem w Paryżu. Został on zbudowany w 1604 roku.
  • Wieża Eiffla miała być instalacją tymczasową, przeznaczoną do stanięcia na 20 lat po wybudowaniu jej specjalnie na Światowe Targi w 1889 roku.
  • Słynna wieża Eiffla została zbudowana w latach 1887-1889 i do 1930 roku była uważana za najwyższy budynek na świecie. Jej wysokość wynosi 324 metry.
  • Każde miasto we Francji ma ulicę nazwaną imieniem Victora Hugo, a Paryż nie jest wyjątkiem.
  • W sumie w Paryżu znajduje się 1803 pomniki i 173 muzea.

Czytaj dalej