Ciekawostki

54 Zaskakujących Ciekawostek o Paryżu

wieża Eiffla w Paryżu

Paryż jest powszechnie znany jako „Miasto Świateł” lub „La Ville-Lumiere”. Nazwa ta została nadana Paryżowi nie tylko dlatego, że Paryż zawsze był centrum edukacji i kleru, ale również dlatego, że był jednym z pierwszych miast, które posiadały system latarni ulicznych.

Zobacz też -> Co warto zwiedzić w Paryżu w jeden dzień

Jesień jest najlepszym czasem na odwiedzenie Paryża. Nie tylko dlatego, że miasto jest bardziej spokojne i piękne, ale również dlatego, że w supermarketach są przeceny, a w muzeach galeriach i innych atrakcjach wstęp jest często bezpłatny. Oto interesujące ciekawostki i fakty na temat Paryża.

1. Paryżanie uwielbiają psy. Szacuje się, że liczba psów w mieście przekracza liczbę dzieci. Według niektórych opinii liczba psów w stolicy Francji przekracza pół miliona. Mają nawet specjalne odkurzacze, które czyszczą psy.

2. Pierwszym publiczny pokaz filmów odbył się w grudniu 1895 roku przez braci francuskich Auguste i Louis Lumière. Za pomocą wynalazku „kinematograf” pokazali 10 filmów po 50 sekund każdy.

3. Wszystkie drzewa w Paryżu mają oznaczenia i są mierzone. Jest ich 470 tysięcy w całym mieście.

4. W mieście jest 181 miejsc, w których można dostać espresso za €1.

5. Gdybyś miał spędzić każdy dzień swojego życia w Paryżu, odwiedzając każdy otwarty taras (bar, kawiarnia lub restauracja), to trzeba by było 30 lat, aby zobaczyć je wszystkie.

6. W mieście znajduje się 450 parków i ogrodów, rozsianych na ponad 1200 akrach.

7. Główny dzwon Katedry de Notre Dame nosi imię Emmanuel i waży ponad 13 ton.

Zobacz też -> Ciekawostki o katedrze Notre Dame

8. W Paryżu znajduje się 6100 ruin

9. Najkrótsza ulica Rue des Degrés ma zaledwie 5,75 m długości i znajduje się na drugiej dzielnicy.

10. Nie strzelaj fajerwerkami z wieży Eiffla w nocy. Francuska konstytucja zakazuje tego.

11. Jeśli zadasz pytanie w języku angielskim, nie zdziw się, że usłyszysz odpowiedź w języku francuskim. Paryżanie bardzo lubią swój język i nie lubią mówić po angielsku, zwłaszcza z turystami.

12. Do 2012 roku w Paryżu był tylko jeden znak „STOP”, a znajdował się przy wyjeździe z firmy budowlanej.

Katedra Notre Dame

13. Paryż nie zawsze był nazywany „Paryżem”, a wieża Eiffla nie miała być stałym elementem.

14. Wieża Eiffla miała być tymczasową instalacją, przeznaczoną na 20 lat po wybudowaniu na Światowe Targi w 1889 roku.

15. Podczas gorącego sezonu w Paryżu, fontanna przed wieżą Eiffel jest najpopularniejszym schronieniem.

16. W każdej lokalnej restauracji można poprosić o szklankę wody za darmo.

17. W sumie w Paryżu znajduje się 1803 pomników i 173 muzea.

18. Pewne mieszkanie w Paryżu przez 70 lat pozostawało puste i zamknięte na klucz, ale czynsz płacono co miesiąc. Kiedy wynajmujący zmarł, znaleziono w nim malowidło Boldiniego o wartości ponad 2 mln dolarów.

19. Każdego roku przez okres 4 tygodni (od lipca do sierpnia) kilka kilometrów brzegów Siennej pokrywa się piaskiem. Przestrzeń zamienia się w potężną plażę z palmami, leżakami i tropikalnymi barami.

20. Jeśli chcesz przemierzyć Paryż z północy na południe, zajmie Ci to około 2 godziny i 15 minut.

21. Rocznie ponad 25 milionów turystów odwiedza Paryż.

22. Paryż pierwotnie był miastem rzymskim zwanym „Lutetia”. Został założony w III w. p. n. e.

Zwiedzanie Paryża

23. W Paryżu znajduje się ponad 400 sal kinowych, z których setka jest obsługiwana przez rządowy program artystyczny Francji Art et Essai.

24. Paryż powoli zmienia się w miasto rowerów, co jest również korzystne dla lokalnej ekologii. Obecnie w mieście jest ponad 500 km ścieżek rowerowych.

25. Ogółem na całym świecie istnieje 38 miast o nazwie Paryż: od Stanów Zjednoczonych po Szwecję, a nawet Panamę.

26. Kręcenie filmów w Paryżu jest bezpłatne, z wyjątkiem scen kręconych w ogrodzie, muzeum lub na basenie. W takim przypadku ekipa filmowa musi uiścić opłatę na rzecz miasta.

27. Na dworcach kolejowych w Paryżu znajduje się kilkadziesiąt fortepianów. Zainicjowany przez SNCF, projekt „Play me I’m yours”, działa w wielu miastach na całym świecie.

28. Istnieje oficjalne prawo dotyczące paryskiej bagietki, w którym wspomina się dokładną wielkość i konsystencję ciasta.

29. W Paryżu jest 6100 ulic.

30. Jeśli lubisz bagietkę, to jesteś we właściwym mieście, ponieważ w Paryżu znajduje się 1784 piekarni.

31. W ciągu ostatnich kilku lat rząd paryski aktywnie dążył do poprawy ekologii. Rząd uchwalił prawo, zgodnie z którym samochody z nieparzystymi numerami mogą jeździć po mieście tylko w nieparzyste dni, a samochody z parzystymi numerami mogą jeździć tylko w dni parzyste.

32. Pasażerowie w paryskim metrze powinni sami otwierać i zamykać drzwi metra.

Musé D'Orsay

33. W 2014 roku Paryż oceniono jako najbardziej atrakcyjne turystycznie miasto na świecie, pozostawiając za sobą Londyn i Nowy Jork. W 2015 i 2016 roku był na 3 miejscu po Bangkoku i Londynie.

34. Notre Dame łączy w sobie oba style – gotycki i rzymski.

35. Armia francuska jako pierwsza użyła kamuflażu. Armia zaczęła używać kamuflażu w 1915 roku podczas I wojny światowej.

36. W Paryżu znajduje się 31 ulicznych maszyn z prezerwatywami dostarczanych przez Urząd Miasta.

37. W mieście znajduje się 1124 barów.

38. Pont Neuf jest najstarszym mostem w Paryżu. Został zbudowany w 1604 roku.

39. Miasto romansu ma także ukryte „nieromantyczne” tajemnice. Pod miastem znajdują się katakumby, gdzie pochowane są tysiące ludzkich szczątków. Kiedy zawaliła się jedna ulica, podjęto decyzje, że można wykorzystać osunięcie by złożyć tam zwłoki.

40. Każde miasto we Francji ma ulicę o nazwie Victor Hugo.

41. Co roku organizowany jest konkurs na najlepszego piekarza w Paryżu. Zwycięzca otrzymuje możliwość wypieku dla samego prezydenta.

42. Na ulicach Paryża codziennie odbywa się średnio 10 zdjęć filmowych lub komercyjnych.

43. Thomas Jefferson powiedział kiedyś:”Spacer po Paryżu dostarczy lekcji historii, piękna i życia”.

44. Paryż jest jednym z najpopularniejszych miast wśród turystów. Znany jako „Miasto Światła” czy „Miasto Miłości”. Ulice przepełnione są kulturą, sztuką, pięknem i historią.

45. Słynna Wieża Eiffla została zbudowana w latach 1887-1889 i do 1930 roku uważana była za najwyższy budynek na świecie. Jej wysokość wynosi 324 metry.

46. Na wieży Eiffla znajduje się 72 wyryte nazwiska inżynierów, matematyków, naukowców na wieży Eiffla, którzy uczestniczyli w tworzeniu wieży.

47. Panteon, czyli „świątynia republiki”, jak się ją czasami nazywa, był pierwotnie kościołem zwanym Église Sainte-Geneviève, zbudowanym w 1791 roku.

paryż

48. Wiele osób próbowało skakać z wieży Eiffla, ale wszyscy przeżyli.

49. Jedna kobieta skoczyła z wieży Eiffla i wylądowała na samochodzie. Historia ma szczęśliwy finał: potem pani poślubiła kierowcę samochodu.

50. Największą popularną atrakcją Paryża nie jest Luwr (około 10 mln zwiedzających) czy wieża Eiffla (około 5,5 mln zwiedzających). To Disneyland, który co roku odwiedza blisko 13 milionów turystów.

51. Najbardziej skarżącymi są Paryżanie. A oni mają swoją własną żelazną logikę: jeśli się skarżysz – rozumiesz problem, a jeśli go zrozumiesz – jesteś bardzo mądry.

52. Najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie jest Luwr, który powstał w 1793 roku. Przyjeżdża tu co roku około 10 milionów ludzi.

53. W Paryżu znajdują się co najmniej trzy repliki Statua Wolności. Mała replika znajduje się w Muzeum Orsay (Musée d’Orsay) i jest wykonana z brązu. Inna replika, również wykonana z brązu, znajduje się w Musée des Arts et Métiers. Ta statua pierwotnie stała na dachu muzeum, ale w 2007 roku została przeniesiona do wnętrza.

54.  Statua Wolności na Île aux Cygnes to największa z replik oryginalnej Statuy Wolności, znajdującej się na Liberty Island w Nowym Jorku. Ta replika została wykonana przez francuskiego rzeźbiarza Augusta Bartholdi’ego, tak samo jak oryginał. Statua, o wysokości 11,5 metra, stoi na zachodnim krańcu Île aux Cygnes, małej, sztucznej wyspy na Sekwanie w Paryżu.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Paryżu