Europa

18 Ciekawostek dla Dzieci na Temat Paryża

wieża Eiffla

Paryż to stolica i największe miasto Francji. Położony jest nad Sekwaną, w północno-środkowej części kraju. Jest to jedno z najbardziej znanych miast na świecie, słynące z wielu zabytków, w tym Wieży Eiffla, czy Katedry Notre-Dame i wielu innych. Paryż jest również znany z wielu muzeów, w tym Muzeum Luwr, Muzeum Orsay i Muzeum d’Orsay. Przedstawiamy fascynujące ciekawostki o Paryżu, które przygotowaliśmy specjalnie dla dzieci. Jest ich aż 19 w tym zestawieniu!

Zobacz też -> Mało znane ciekawostki o Wieży Eiffla

1. Kiedyś japońscy turyści którzy przyjechali do Paryża zostali odesłani do Japonii, ponieważ cierpią z powodu ekstremalnego szoku nazywanego czasem „Syndromem Paryskim”, ponieważ byli zupełnie nieprzygotowani do rzeczywistości Paryża, który nie był najlepszym miejscem na świecie.

2. Urząd miejski Paryża zatwierdził uchwałę zakazującą Tomowi Cruise zostania honorowym obywatelem miasta.

3. Guy de Maupassant (słynny francuski pisarz) niemal codziennie jadł obiad centralnie pod Wieżą Eiffla. Powodem było to, że nienawidził wieży Eiffla i to było jedyne miejsce w całym Paryżu, z którego jej nie widział.

4. W Paryżu jest mężczyzna, który co tydzień zaprasza wszystkich obcych do swojego domu na imprezę. Robi to od ponad 30 lat. Zarejestruj się najpierw na jego stronie internetowej, aby zostać zaproszonym.

5. James Bond był wzorowany na prawdziwym szpiegu Wilfrid „Biffy” Dunderdale.

6. Na ulicach Paryża codziennie odbywa się średnio 10 zdjęć filmowych lub komercyjnych.

7. Zwiedzający wieżę Eiffla muszą wspiąć się po 1665 stopniach, aby dotrzeć do góry – chyba że użyją windy. Do Bazyliki Najświętszej Sakralnej jest zaledwie 270 kroków.

8. Wielki Meczet Paryski w czasie Holokaustu chronił Żydów i wydawał im muzułmańskie dowody tożsamości.

9. W Paryżu znajduje się ponad 400 sal kinowych, z których setka jest obsługiwana przez rządowy program artystyczny Francji Art et Essai.

ciekawostki paryż

10. Wieża Eiffla miała być tymczasową instalacją, przeznaczoną na 20 lat po wybudowaniu jej na Światowe Targi 1889 roku.

11. Paryż pierwotnie był miastem rzymskim zwanym „Lutetia”.

12. Według niektórych, Lutetia znajdowała się we współczesnym Nanterre. Mieszkańcy określili się jako „Paryż” i nadali Lutetii nazwę „Paryż”.

13. W Paryżu znajdują się co najmniej trzy repliki Statua Wolności. Najsłynniejsze z nich znajdują się na wyspie pośrodku Sekwany.

14. Główny dzwon Katedry de Notre Dame nosi imię Emmanuel i waży ponad 13 ton.

15. W mieście znajduje się również 450 parków i ogrodów, rozsianych na ponad 1200 akrów.

17. W Paryżu znajduje się 6100 ruin.

18. Najkrótsza ulica Rue des Degrés ma zaledwie 5,75 m długości i znajduje się w drugiej dzielnicy.

Czytaj dalej: Zaskakujące ciekawostki o Paryżu