18 mało znanych ciekawostek o Wieży Eiffla

wieża eiffla

Wieża Eiffla, jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji Paryża – wita prawie siedem milionów gości rocznie. Przeczytaj kilka fascynujących ciekawostek o Wieży Eiffla w Paryżu.

1. Znajduje się na Champ de Mars w Paryżu we Francji i jest jedną z najbardziej znanych budowli na świecie.

2. Wieża Eiffla miała zostać rozebrana w 1909 roku, jednak została ocalona ponieważ została przerobiona na gigantyczną antenę radiową.

3. Ukończona 31 marca 1889 roku wieża była najwyższą na świecie konstrukcją wykonaną przez człowieka od 41 lat, aż do ukończenia w 1930 roku budynku Chrysler w Nowym Jorku.

4. Ma 324 metry wysokości łącznie z antenami i waży aż 10100 ton.

5. Była to najwyższa budowla we Francji do czasu budowy wojskowego nadajnika w mieście Saissac w 1973 roku. Ukończony w 2004 r. wiadukt Millau jest wyższy i ma 343 metry wysokości.

6. Wieża Eiffla pierwotnie miała powstać w Barcelonie, a nie w Paryżu. Projekt wieży został odrzucony przez Hiszpanów, ku ogromnej uciesze Francuzów.

7. Pomimo swojej wysokości, wieża Eiffla została zaprojektowana jako wiatroodporna, kołysząca się na wietrze zaledwie o kilka centymetrów.

8. Zwiedzający mogą wspinać się po schodach na dwa pierwsze poziomy lub skorzystać z windy, która ma również dostęp do trzeciego i najwyższego poziomu.

9. Gustave Eiffel, inżynier i architekt stojący za budową więzy, był również zaangażowany w katastrofalną próbę zbudowania kanału w Panamie przez Francuzów, a jego reputacja została poważnie nadszarpnięta przez niepowodzenie przedsięwzięcia.

10. Co 7 lat do Wieży Eiffla dodaje się około 50 ton farby, aby chronić ją przed rdzą.

11. Dziś wieża wita prawie 7 milionów ludzi rocznie, co czyni ją najczęściej odwiedzanym płatnym zabytkiem na świecie.

12. Jej budowa zajęła dwa lata, dwa miesiące i pięć dni – 180 lat mniej niż kolejna wielka atrakcja Paryża, Katedra Notre Dame.

13. Eiffel zaprojektował również elementy wewnętrzne Statui Wolności. Inżynier zmarł słuchając V Symfonii Beethovena.

14. Od czasu otwarcia wieży odwiedziło ją ponad 250 milionów ludzi.

15. Można wspiąć się na szczyt, ale jest tam 1665 stopni. Większość ludzi jedzie windą.

16. W chłodne dni wieża kurczy się o około 16 cm!

17. Linki do windy wieży Eiffla zostały przecięte tak, że Hitler musiał wspinać się po schodach aby dotrzeć na szczyt wieży.

18. Wieża Eiffla została kiedyś „sprzedana” przez sprzedawcę złomu. Wyłudził on w ten sposób duże pieniądze.

4.7/5 - (liczba ocen: 44)1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 15 października 2018 o 08:45

    A ja bym dodała jeszcze, że na piętrze znajduje się znakomita, ekskluzywna restauracja, a na najwyższej kondygnacji przez szybę można podziwiać maleńki pokoik, a w nim figury woskowe Eiffla i Edisona, a także można kupić w bufecie lampkę szampana i delektować się trunkiem mając przed sobą niesamowitą panoramę Paryża 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.