CiekawostkiEuropa

22 niezwykłe ciekawostki o katedrze Notre Dame

W dniu 15 kwietnia 2019 r. zauważono dym i płomienie, a katedrę ogarnął ogień. Pożar wybuchł na poddaszu katedry. Oto ciekawostki, fakty i mało znane informacje o katedrze Notre Dame.

1. Niszczący pożar częściowo zniszczył 850-letnią katedrę Notre-Dame w Paryżu, niszcząc jej dach i powodując zawalenie iglicy. Arcydzieło gotyckiej architektury średniowiecznej i jeden z najbardziej znanych zabytków historycznych w Paryżu, w ciągu swojej historii Notre-Dame gościł dziesiątki królewskich koronacji i ślubów, w tym koronacji Henryka VI w 1431 roku.

2. Kapelan paryskiej straży pożarnej Jean-Marc Fournier on uratował cenne relikwie korony cierniowej oraz Najświętszy Sakrament z płonącej katedry Notre Dame.

Sprawdź też -> 54 zaskakujących ciekawostek o Paryżu

3. Każdego roku około 13 milionów ludzi odwiedzało Notre Dame, co czyniło go najpopularniejszym zabytkiem we Francji. Ludzie odwiedzali częściej Notre Dame bardziej niż wieżę Eiffla. Wstęp do katedry był bezpłatny.

4. Katedra zbudowana w latach 1163-1345. Jej budowę zlecił biskup paryski Maurice de Sully w 1160 r.

5. W 1804 roku Napoleon zaprosił papieża Piusa VII do Notre Dame, aby mógł zostać koronowany na cesarza. W ostatniej chwili Napoleon koronuje się sam.

6. Poza Notre Dame znajduje się wiele małych posągów, które umieszczono tam, aby służyły jako wylewki wodne i podpierały kolumny.

7. Na podstawie prawa z 1905 roku, Notre Dame jest własnością państwa francuskiego, ale Kościół katolicki ma prawo używać jej na zawsze.

8. Dominantą budowli są dwie dzwonnice z XIII wieku. Tak zwany „bourdon”, największy dzwonek, nosi nazwę „Emmanuel”.

9. Victor Hugo wykorzystał katedrę jako scenerię dla swojej powieści „Dzwonnik z Notre-Dame” z 1831 roku. Quasimodo, główny bohater, obawia się Paryżan z powodu jego deformacji, ale znajduje schronienie w katedrze i jest zatrudniony jako dzwonnik.

Warto przeczytać -> Co warto zwiedzić w Paryżu w jeden dzień

10. Jest to katedra Archidiecezji Katolickiej Paryża, jednej z 23 archidiecezji we Francji. Katedra została zbudowana w ciągu dwóch stuleci. Jest to bardzo dobry przykład architektury gotyckiej we Francji.

11. Notre-Dame gościła również wiele słynnych ślubów królewskich: Jakub V, król Szkocji, ożenił się tam w 1537 r. z Madeleine of Valois, Maria, królowa Szkotów wyszła za mąż (Franciszek, Delfin Francji) w Notre-Dame w 1558 r., a król Karol I z Anglii poślubił swoją żonę, Henriettę Marię z Francji, przed Notre-Dame przez pełnomocnika w 1625 r., wkrótce po jego przystąpieniu do tronu.

12. Wszystkie 20 jego dzwonów z wyjątkiem kolosalnego bourdona z 1681 r. zwanego Emmanuel – zostało usuniętych i stopionych podczas Rewolucji Francuskiej w aby stworzyć armaty.

13. Znajduje się ona w samym sercu Paryża, na Ile de la Cite.

14. Jest to jeden z największych na świecie budynków sakralnych.

15. Notre Dame został zaprojektowany w stylu francuskiego gotyku.

16. Notre-Dame doznała zniszczeń i dewastacji podczas Rewolucji Francuskiej (1787-99): uważana za „symbol władzy, agresji kościoła i monarchii”, budynek został splądrowany, rzeźby i posągi zostały zniszczone.

17. Maurice Sully, który zlecił budowę Notre Dame, zmarł w 1196 r., na długo przed zakończeniem budowy katedry.

18. W momencie jej ukończenia, katedra była największą tego typu budowlą w Europie Zachodniej.

19. Tradycja głosi, że pierwszy kamień Notre-Dame został położony w 1163 roku w obecności papieża Aleksandra III.

20. W 1801 r. rząd Napoleona Bonapartego podpisał porozumienie ze Stolicą Apostolską, na mocy którego Kościół katolicki odzyskał kontrolę nad Notre-Dame. Postanowiwszy, że odbędzie się tam ceremonia koronacji, Napoleon zapewnił szybkie rozpoczęcie prac remontowych i nakazał, aby ulice, wzdłuż których miała przebiegać kortege – rue de Rivoli, Place du Carrousel i Quai Bonaparte – zostały całkowicie wybrukowane przed jego koronacją w 1804 roku.

21. Île-de-la-Cité, na którym stoi Notre-Dame de Paris, było niegdyś miastem Galijko-Romańsloe, znanym jako Lutetia.

22. Na zachodniej fasadzie Notre-Dame znajdują się trzy portale, każdy obciążony rzeźbionymi świętymi i świętymi scenami. Jeden nie wydaje się pasować, jednak Portal Sainte-Anne ma dużo młodszy styl niż reszta.

Czytaj dalej: ciekawostki o Dzwonniku z Notre Dame