Ciekawostki

Fascynujące informacje i ciekawostki o Koralowcach dla dzieci

koralowce

Koralowce to wyjątkowo ciekawe stworzenia: choć zaliczane są do królestwa zwierząt, na pierwszy rzut oka mogą przypominać dziwne, morskie rośliny. Są niezwykle ważne dla funkcjonowania wszystkich wodnych ekosystemów na świecie, jednak ich różnorodność i populacje poszczególnych gatunków wciąż maleją. Przedstawiamy 10 fascynujących ciekawostek o koralowcach, dzięki którym poznacie lepiej te wyjątkowe stworzenia!

1. Koralowce należą do parzydełkowców, co oznacza, że są daleko spokrewnione z meduzami. W przeciwieństwie od nich jednak występują tworząc zwarte, stałe struktury w formie raf koralowych.

2. Koralowce występują w formie polipa – specyficznego tworu osiadłego, charakterystycznego dla parzydełkowców. Większość meduz początkowo również ma formę polipa, następnie osiąga dojrzałość i przekształca się w znaną nam bezbarwną istotę unoszącą się w wodzie. W przeciwieństwie do meduz, koralowce pozostają w formie polipa przez całe swoje życie.

3. Koralowce są mięsożerne. W większości pożywiają się zooplanktonem czyli niewielkimi organizmami wodnymi, które unoszą się w wodzie. Niektóre z gatunków potrafią jednak łapać znacznie większe ofiary m.in. różne gatunki ryb, mięczaków i skorupiaków.

4. Wielka Rafa Koralowa jest największą odkrytą rafą, która znajduje się w pobliżu wybrzeża Australii. Jest tak ogromna, że można ją obserwować z kosmosu!

5. Szacuje się, że obecnie występuje około 7,5 tysiąca gatunków koralowców, jednak możliwe, że wiele regionów zamieszkują gatunki dotąd nieznane.

6.Wielka Rafa Koralowa to nie tylko dom dla ogromnej ilości gatunków koralowców. Zamieszkują ją również ryby (ponad 1600 różnych gatunków) oraz mięczaki, żółtwie i wodne ssaki.

7. Dużym zagrożeniem dla Wielkiej Rafy Koralowej jest ocieplenie klimatu – powoduje one topnienie lodowców, a tym samym delikatnie ochłodzenie temperatury oceanów. Koralowce to stworzenia wyjątkowo wrażliwe nie tylko na zmiany temperatur, ale również na zanieczyszczenia i toksyny, które pojawiają się w oceanach przez działanie człowieka.

8. Pośród wielu zagrożeń dla koralowca, jednym z największych jest pewien rodzaj rozgwiazdy, która żywi się wieloma gatunkami tych parzydełkowców. Dużym zagrożeniem są również rekiny, które polują na ryby i ssaki przebywające w pobliżu raf koralowych, które mogą zakłócić symbiozę między koralowcami i innymi zwierzętami.

9. W parzydełkach koralowców znajduje się jad, który może być niebezpieczny dla człowieka. Większość gatunków jednak powoduje co najwyżej miejscowy stan zapalny na ludzkiej skórze.

10. Największe koralowce mogą dorastać do monumentalnych rozmiarów i osiągać średnicę ponad 1,5 metra. Większość z nich jest jednak znacznie mniejsza, a pojedynczy osobnik mierzy zaledwie od kilku do kilkudziesięciu centymetrów.