Zaskakujące ciekawostki o filmie i powieści Dzwonnik z Notre Dame

notre dame

Dzwonnik z Notre Dame (The Hunchback of Notre Dame) to powieść historyczna Victora Hugo, wydana po francusku jako Notre-Dame de Paris w 1831 roku. Przedstawiamy wybrane fakty, zaskakujące informacje i ciekawostki o powieści i filmie.

Akcja rozgrywa się w 1482 roku w Paryżu wokół katedry Notre Dame de Paris. Jest to opowieść o biednej cygance (Esmeralda) i dzwonniku (Quasimodo), wychowanym przez archidiakaona (Claude Frollo).

Pożądanie, rasizm i religijna bigoteria nie są tematami, które zazwyczaj poruszane są w filmach rodzinnych.

Choć film ten jest powszechnie przyćmiony przez inne filmy z dekady, a także wszystkie filmy Disneya w ogóle, jest to nadal kamień milowy, ponieważ dowodzi, że wytwórnia może tworzyć dojrzałe filmy.

Powieść rozgrywa się w 15-wiecznym Paryżu i potężnie przywołuje średniowieczne życie w mieście za panowania Ludwika XI. Quasimodo jest strasznie zdeformowanym człowiekiem w katedrze Notre-Dame.

Zakochał się on jednak w pięknej Cygance Esmeraldzie, która zlitowała się nad nim.

Powieść przedstawia żywy obraz życia w piętnastowiecznym Paryżu, mieście tętniącym szlachetnymi uroczystościami, groteskowymi objawieniami i publicznymi egzekucjami, które odbywają się wokół Notre-Dame. Hugo poświęca dwa rozdziały opisowi gotyckiego kościoła, wprowadzając czytelnika w samą duszę Notre Dame.

Film Disneya

W 1996 roku Disney wprowadził na ekran słynną powieść Victora Hugo Dzwonnik z Notre Dame. Reżyseria: Gary Trousdale i Kirk Wise . Jest to ta sama para odpowiedzialna za film Piękna i Bestia. Z muzyką Alana Menkena, ten wspaniały film zawsze zajmował szczególne miejsce w naszych sercach.

Film rozgrywa się w XV-wiecznym Paryżu i opowiada historię zniekształconego Quasimodo, który odpowiada za dzwonienie dzwonów wielkiej Notre Dame. W końcu poznaje i zaprzyjaźnia się z Cyganką, Esmeraldą, i aby ją chronić, musi domagać się niezależności od złego ministra rządu.

Mimo, że w filmie jest wiele optymistycznych momentów, Dzwonnik z Notre Dame jest jednym z mroczniejszych filmów Disneya.

Kiedy pojawia się ujęcie posągu Maryi i pojawia się światło, jej oczy się otwierają. Ten fakt naprawdę sprawia, że doceniasz krew, pot i łzy, które zostały włożone w powstanie tego filmu.

Ze względu na ciemne i seksualne motywy filmu, stał się on prawie pierwszym animowanym filmem Disneya, który otrzymał ocenę PG od 1985 roku, jednak udało mu się uzyskać ocenę G.

Co ciekawe, Esmeralda chodzi boso w całym filmie.

Wszystkie animacje postaci zostały wykonane ręcznie. Pomimo tego, że wiele animacji tła tj. deszcz i inne zostało skonstruowanych na komputerze, cała animacja postaci filmu została wykonana ręcznie, klatka po klatce.

Filmowcy rozważali zabicie Quasimodo, jak to było w oryginalnej powieści. Ale krytycy filmowi zgodzili się, że to, co wybrali filmowcy, jest o wiele bardziej odpowiednie dla filmu.

„Hellfire”, jedna z najmroczniejszych piosenek Disneya w historii, została prawie wycięta z filmu.

Film był ogromnym przedsięwzięciem i obejmował dziesięć minut materiału filmowego stworzonego przez około 100 artystów i animatorów w Disney Animation Studio w Paryżu. Ponieważ dzieje się to w Paryżu, dodało to dodatkowej warstwy autentyczności architekturze i krajobrazowi, które można zobaczyć w filmie.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *