Ciekawostki

Zaskakujące ciekawostki o filmie i powieści Dzwonnik z Notre Dame

notre dame

Dzwonnik z Notre Dame (The Hunchback of Notre Dame) to powieść historyczna Victora Hugo, wydana po francusku jako Notre-Dame de Paris w 1831 roku. Przedstawiamy wybrane fakty, zaskakujące informacje i ciekawostki o powieści i filmie.

Akcja rozgrywa się w 1482 roku w Paryżu wokół katedry Notre Dame de Paris. Jest to opowieść o biednej cygance (Esmeralda) i dzwonniku (Quasimodo), wychowanym przez archidiakaona (Claude Frollo).

Pożądanie, rasizm i religijna bigoteria nie są tematami, które zazwyczaj poruszane są w filmach rodzinnych.

Choć film ten jest powszechnie przyćmiony przez inne filmy z dekady, a także wszystkie filmy Disneya w ogóle, jest to nadal kamień milowy, ponieważ dowodzi, że wytwórnia może tworzyć dojrzałe filmy.

Powieść rozgrywa się w 15-wiecznym Paryżu i potężnie przywołuje średniowieczne życie w mieście za panowania Ludwika XI. Quasimodo jest strasznie zdeformowanym człowiekiem w katedrze Notre-Dame.

Zakochał się on jednak w pięknej Cygance Esmeraldzie, która zlitowała się nad nim.

Powieść przedstawia żywy obraz życia w piętnastowiecznym Paryżu, mieście tętniącym szlachetnymi uroczystościami, groteskowymi objawieniami i publicznymi egzekucjami, które odbywają się wokół Notre-Dame. Hugo poświęca dwa rozdziały opisowi gotyckiego kościoła, wprowadzając czytelnika w samą duszę Notre Dame.

Film Disneya

W 1996 roku Disney wprowadził na ekran słynną powieść Victora Hugo Dzwonnik z Notre Dame. Reżyseria: Gary Trousdale i Kirk Wise . Jest to ta sama para odpowiedzialna za film Piękna i Bestia. Z muzyką Alana Menkena, ten wspaniały film zawsze zajmował szczególne miejsce w naszych sercach.

Film rozgrywa się w XV-wiecznym Paryżu i opowiada historię zniekształconego Quasimodo, który odpowiada za dzwonienie dzwonów wielkiej Notre Dame. W końcu poznaje i zaprzyjaźnia się z Cyganką, Esmeraldą, i aby ją chronić, musi domagać się niezależności od złego ministra rządu.

Mimo, że w filmie jest wiele optymistycznych momentów, Dzwonnik z Notre Dame jest jednym z mroczniejszych filmów Disneya.

Kiedy pojawia się ujęcie posągu Maryi i pojawia się światło, jej oczy się otwierają. Ten fakt naprawdę sprawia, że doceniasz krew, pot i łzy, które zostały włożone w powstanie tego filmu.

Ze względu na treści kontrowersyjne, stał się on prawie pierwszym animowanym filmem Disneya, który otrzymał ocenę PG od 1985 roku, jednak udało mu się uzyskać ocenę G.

Co ciekawe, Esmeralda chodzi boso w całym filmie.

Wszystkie animacje postaci zostały wykonane ręcznie. Pomimo tego, że wiele animacji tła tj. deszcz i inne zostało skonstruowanych na komputerze, cała animacja postaci filmu została wykonana ręcznie, klatka po klatce.

Filmowcy rozważali zabicie Quasimodo, jak to było w oryginalnej powieści. Ale krytycy filmowi zgodzili się, że to, co wybrali filmowcy, jest o wiele bardziej odpowiednie dla filmu.

„Hellfire”, jedna z najmroczniejszych piosenek Disneya w historii, została prawie wycięta z filmu.

Film był ogromnym przedsięwzięciem i obejmował dziesięć minut materiału filmowego stworzonego przez około 100 artystów i animatorów w Disney Animation Studio w Paryżu. Ponieważ dzieje się to w Paryżu, dodało to dodatkowej warstwy autentyczności architekturze i krajobrazowi, które można zobaczyć w filmie.