Ciekawostki

15 intrygujących ciekawostek o świetle

światło

Światło to zjawisko, które pozwala ludziom funkcjonować w świecie i widzieć go ze wszystkimi detalami. Ma jednak różne oblicza. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje na jego temat.

1. Rodzaj światła, jakim otaczamy się na co dzień, ma wpływ na nasze samopoczucie, co potwierdzają liczne badania naukowców.

2. Naturalna barwa światła, czyli delikatne światło białe, jest zbliżone do światła dziennego, dlatego pozytywnie wpływa na koncentrację i pobudza. Takie światło należy też do tych, które najmniej męczą oczy.

3. Żółte światło najlepiej sprawdza się w salonach i sypialniach, ponieważ nadaje pomieszczeniom klimatu i przytulności. Jego przeciwieństwem jest mocne światło białe, które pozwala widzieć wszystko z wielką dokładnością, a wobec tego najlepiej sprawdza się w przypadku sal operacyjnych oraz wszelkich sklepów.

4. Światło słoneczne dociera do Ziemi po około ośmiu minutach. Zapewnia nie tylko widoczność, ale również możliwość trwania najróżniejszych procesów w przyrodzie. Gdyby Słońce zniknęło, po krótkim czasie zniknęłoby również życie na Ziemi.

5. Luminescencja to przykład zimnego świecenia, do którego nie potrzeba wysokiej temperatury. Każdy człowiek jest na przykład zdolny do bioluminescencji. Ilość światła generowanego przez człowieka jest jednak zbyt mała, aby dało się ją zobaczyć.

6. Naukowcy pobrali enzymy niektórych meduz, które świecą w ciemności, i twierdzą, że stworzenia te będzie można w przyszłości wykorzystywać do oświetlania ulic.

7. Selen to pierwiastek chemiczny o niesamowitych właściwościach. Okazuje się, że w świetle przewodzi on prąd elektryczny, a z kolei w ciemności jest izolatorem.

8. Na zdjęciach robionych z lampą błyskową ludzie mają czerwone oczy, ponieważ światło odbija się w dnie oka.

9. Prędkość światła wynosi 299 792 kilometrów na sekundę i jest stała. Nieprawdą jest stwierdzenie, że w wodzie porusza się ono wolniej. Co prawda zajmie mu więcej czasu dotarcie z jednego do drugiego punktu, ale dzieje się tak tylko dlatego, że cząsteczki wody najpierw absorbują, a później emitują fotony.

10. Kwazary to najmocniejsze i najjaśniejsze źródła promieniowania we wszechświecie. Wszystkie, jakie do tej pory zaobserwowano, znajdują się miliardy lat świetlnych od nas.

11. Rozpraszanie Rayleigha odpowiada za to, że chmury mają określony kolor. Zjawisko to polega na tym, że światło rozchodzi się w ciałach stałych i cieczach.

12. Tonik jest jedynym napojem na świecie, który w świetle ultrafioletowym może świecić w ciemności. Dzieje się tak wyłącznie z tonikiem, który zawiera chininę.

13. Malowanie światłem to tworzenia zdjęć w zaciemnionych miejscach i z użyciem jakiegoś ruchomego źródła światła. Wystarczy nastawić czas naświetlania na długi, a wykonywane ruchy zostaną uwiecznione na zdjęciu w całości. Jest to jeden z ciekawszych efektów, które można wykorzystać do artystycznej fotografii nocnej.

14. Rozbłysk supernowej może być jaśniejszy niż skumulowana jasność całej galaktyki. Dlatego naukowcy z powodzeniem mogą je obserwować w innych galaktykach.

15. Noszenie okularów przeciwsłonecznych bez filtra UV jest bardzo niebezpieczne dla wzroku, ponieważ filtruje tylko światło widzialne, a rozszerzone źrenice wpuszczają do oka więcej promieni UV niż w przypadku człowieka, który nie nosi okularów w ogóle.