CiekawostkiEuropa

Ciekawostki o Hamburgu

Hamburg

Hamburg ma wiele do zaoferowania dla swoich gości. Jest jednak kilka faktów, o których z pewnością Państwo nie wiedzą. Będziecie zaskoczeni. Sprawdźcie nasze zabawne ciekawostki oraz informacje.

1. Przykładowo Koszalin rozciąga się na obszarze 84 km², a sam port w Hamburgu ma powierzchnię 74 km², podczas gdy całe miasto rozciąga się na powierzchni 755 km². Warszawa ma natomiast powierzchnię 517,2 km².

2. Przed zjednoczeniem Niemiec w 1871 roku było to w pełni suwerenne państwo. Przed zmianami konstytucyjnymi w 1919 r. utworzyła republikę obywatelską, na czele której stanęła klasa dziedzicznych mieszczan lub Hanseaten.

3. Miasto wielokrotnie było nękane przez takie katastrofy jak Wielki Pożar Hamburga, wyjątkowe powodzie przybrzeżne i konflikty militarne, w tym naloty bombowe II wojny światowej. Historycy zauważają, że miastu udało się odzyskać dawną świetność i po każdej katastrofie wyłaniać się z bogactwa.

4. Hamburg jest domem dla trzeciego co do wielkości portu w Europie i szerokiej bazy firm. W mediach, główna regionalna firma radiowo-telewizyjna NDR, drukarnia i wydawnictwo Gruner + Jahr oraz gazety Der Spiegel i Die Zeit mają swoją siedzibę w Hamburgu.

5. Region metropolitalny Hamburga rozciąga się od Morza Północnego do Morza Bałtyckiego i jest podzielony między niemieckie kraje związkowe Hamburg, Dolna Saksonia, Meklemburgia-Pomorze Zachodnie i Szlezwik-Holsztyn. Obszar ten zamieszkuje około 5 milionów ludzi, czyli tyle samo, ile jest ludzi mieszkających w całej Norwegii.

6. Hamburg pozostaje ważnym centrum finansowym, siedzibą najstarszej niemieckiej giełdy papierów wartościowych i najstarszego na świecie banku handlowego Berenberg Bank. Wśród firm medialnych, handlowych, logistycznych i przemysłowych z ważnymi lokalizacjami w mieście znajdują się międzynarodowe koncerny Airbus, Blohm + Voss, Aurubis, Beiersdorf i Unilever.

7. W mieście znajduje się około 2500 mostów.

8. „Miniatur Wunderland” to największe na świecie muzeum kolei modelarskich o długości kolei ponad 12 km.

9. Port w Hamburgu zawsze miał ogromne znaczenie w historii Hamburga. W średniowieczu port rozrósł się do rangi portu handlowego obsługującego cały obszar, co było powodem ogromnego wzrostu gospodarczego miasta. Nadało to Hamburgowi specjalny status i oznaczało, że miasto zostało ogłoszone „Wolnym miastem Hamburg” i stało się jednym z najważniejszych miast Ligi Hanzeatyckiej.

10. Większość ludzi kojarzy The Beatles z Liverpoolem, ale czy wiedziałeś, że angielski zespół rockowy regularnie występował w klubach w Hamburgu od sierpnia 1960 do grudnia 1962 roku?

11. Dzielnica Sternschanze w Hamburgu wywodzi się z dawnego muru obronnego. Fortyfikacja została zbudowana w 1682 roku poza Hamburgiem. Dzisiejsza dzielnica Sternschanze jest częścią Altony i jedną z najbardziej popularnych dzielnic Hamburga.

12. John Lennon powiedział: „Mogłem urodzić się w Liverpoolu, ale dorastałem w Hamburgu”.

13. 61 km² powierzchni Hamburga to właściwie woda – czy to rzeka Łaba czy jeziora Alster – więc nigdy nie jesteś daleko od brzegu.

14. Niemiecka firma autobusowa VHH, która obsługuje miasto Hamburg, zainstalowała półki na książki w swoich autobusach tuż za kierowcą.

15. Dzielnica Wilhelmsburg na południe od centrum Hamburga znajduje się na wyspie – największej wyspie rzecznej Europy.

16. Ulice Hamburga są pełne fantazyjnych samochodów, od przyjaznych dla środowiska Tesli po Maserati, Porsche i Ferrari. Ma to związek z faktem, że Hamburg jest miastem w Niemczech z największą liczbą milionerów.

17. Alster to 56-kilometrowy dopływ Łaby, który tworzy dwa jeziora w centrum miasta – Outer Alster i Inner Alster. Mieszkańcy Hamburga żartują, że mają dwie rzeki: jedną do zarabiania pieniędzy – Łaba, a drugą do wydawania pieniędzy – Alster, ponieważ obecnie jest wykorzystywana do celów rekreacyjnych.

18. Jedną z największych atrakcji turystycznych Hamburga jest targ – Der Fischmarkt. W każdą niedzielę w godzinach od 7:00 do 9:30 tysiące turystów schodzą się na targ St. Pauli Fischmarkt w poszukiwaniu ryb, owoców, kwiatów, odzieży i pamiątek.