15 ciekawostki dla dzieci o Francji

Zamek w Chambord
Zamek w Chambord

Francja słynie z Wieży Eiffla i świetnej kuchni. Poznaj te ciekawostki o Francji, żeby zobaczyć, czy to co myślisz o tym kraju jest prawdą.

1. Średniowiecze we Francji

W średniowieczu zaczęto zastanawiać się nad znaczeniem zwierząt w naszym życiu. Twierdzono wtedy, że są one dziećmi Bożymi tak samo jak ludzie i, że coś czeka je po śmierci. Dlatego też zaczęto na przykład stawiać je przed sądem, tak samo jak ludzi. Trzymano zwierzę z celi, przesłuchiwano i w końcu skazywano. Najpopularniejszy przykład takiego procesu miał miejsce właśnie we Francji. W 1386 roku przed sądem stanęła świnia, która została oskarżona o zaatakowanie dziecka, które leżało w kołysce. Proces trwał przez 9 dni i w końcu stwierdzono, że jest ona winna. Skazano ją na okaleczenie w ten sam sposób, w jaki ona okaleczyła dziecko i na śmierć przez powieszenie.

2. Gilotyna

Gilotyna jest symbolem rewolucji francuskiej. Mówi się, że ścięto prawie 15 tysięcy ludzi w samej Francji, a ofiarami byli nie tylko zwykli ludzie, ale też arystokracja. Ostatnia osoba została ścięta w roku 1977. Cztery lata później kara śmierci została zakazana przez francuski parlament.

3. Jedz cebulę

We Francji znajduje się bardzo dużo miejscowości o śmiesznych nazwach. Na przykład znajdziemy tam Mingecobs, co można przetłumaczyć na „jedz cebulę”, Beaufou, czyli „piękny szalony” oraz Saligos, czyli „brudna świnia”.

4. Hiszpania we Francji?

We Francji znajduje się miasteczko należące do Hiszpanii. Nazywa się ono Llivia i mieszka w nim około 1, 5 tysiąca mieszkańców. Powstało ono w 1659 roku na skutek zakończenia walk pomiędzy tymi dwoma krajami. Miasteczko to wyznaczało granicę między Francją a Hiszpanią.

5. Laleczka voodoo

W 2008 roku prezydent Francji Nicolas Sarkozy wniósł pozew, w którym chciał, żeby wycofano ze sprzedaży laleczkę voodoo, która wyglądała jak on. Okazało się jednak, że sąd nie zgodził się z jego prośbą. Stwierdził on, że laleczka ta ma charakter humorystyczny, więc nie robi prezydentowi żadnej krzywdy.

6. Król na 20 minut

Ludwik Antoni Burbon zasiadał na francuskim tronie przez całe 20 minut. Stało się to w roku 1830, kiedy Karol X abdykował.

7. Schody dla Hitlera

Kiedy trwała II Wojna Światowa, Hitler odwiedził Paryż. Francuzi postanowili jednak utrudnić mu wizytę na wieży Eiffla. Przecięli oni kable w windzie, przez co Hitler musiał wejść na górę po schodach. Każdy, kto był w Paryżu wie, że wieża ta jest naprawdę wysoka!

8. Wieża Eiffla

Wzniesiono ją w roku 1889 i miała ona upamiętniać setną rocznicę rewolucji francuskiej. Zasada była taka, że po 20 latach budowla miała zostać rozebrana, jednak sprzeciwił się temu jej twórca. Władze Francji nie były przekonane do jego argumentów, ale na szczycie wieży umieszczono antenę radiową, dzięki której można było komunikować się z Niemcami. Tylko to uchroniło obecny symbol kraju przez rozebraniem.

Co więcej, wieża Eiffla zmienia swoją wysokość w ciągu roku. Jak to możliwe? Wynika to z tego, że jest ona wykonana ze stali, która kurczy się i rozszerza pod wpływem temperatury. Dlatego jej wysokość może zmienić się nawet o 15 centymetrów. Najwyższa będzie w wakacje.

9. Alkomat dla każdego kierowcy

Obecnie każdy kierowca, który przemieszcza się po Francji musi mieć w samochodzie alkomat. Prawo to wprowadzono w 2013 roku i na początku za jego brak dawano mandaty o wysokości 11 euro. Później jednak zaczęto dawać jedynie upomnienia.

10. Zakaz keczupu

We francuskich szkołach dzieci nie mogą jeść keczupu. Nie znajdziemy go w daniach ze stołówki.

11. Świnia imieniem Napoleon

Francuzi nie mogą nazywać swoich świń imieniem Napoleon.

12. Zakaz telefonów dla dzieci

Francuzi boją się promieniowania, które tworzą telefony komórkowe. Dlatego zakazują oni sprzedaży komórek dzieciom poniżej 6 roku życia. Co więcej, reklamy telefonów nie mogą być kierowane do dzieci.

13. Zakaz umierania

We Francji istnieje miasteczko, w którym umieranie jest nielegalne. Zakaz ten wprowadzono w 2007 roku i władze miasteczka tłumaczyli to tym, że na miejskim cmentarzu nie ma już miejsca. Ale dlaczego nie mogą oni po prostu stworzyć nowego cmentarza? Ziemia w okolicach należy do wojska, które nie chce zgodzić się na budowę nowego cmentarza. Dlatego władze miasta zostały zmuszone do stworzenia takiego zakazu.

14. Medal dla rodzin

We Francji rozdaje się medale osobom, którym udało się wychować kilkoro dzieci.

15. Czy we Francji je się ślimaki?

Tak! Przygotowuje się je z masłem, czosnkiem oraz pietruszką. Zanim będzie można je przygotować, ślimaki nie mogą nic jeść przez 10 dni, żeby nie miały w sobie żadnych pozostałości liści. Później trzeba je dokładnie oczyścić, po czym może już wylądować na patelni.

5/5 - (liczba ocen: 1)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.