15 ciekawostek dla dzieci o Francji 👱🏼

Zamek w Chambord
Zamek w Chambord

Jeśli marzysz o wakacjach we Francji lub jesteś po prostu zainteresowany dowiedzeniem się więcej o tym kraju, pokochasz poznawanie tych zabawnych faktów o Francji. Kraj ten słynie z Wieży Eiffla i świetnej kuchni.

Podczas gdy powszechnie wiadomo, że ludzie kochają wakacje we Francji, czy wiesz, że jest to oficjalnie najbardziej popularny kierunek turystyczny na świecie? Każdego roku około 89 milionów turystów wybiera się do Francji, aby doświadczyć jej tętniących życiem miast, bogatej kultury i zapierających dech w piersiach krajobrazów. Poznaj te ciekawostki o Francji, żeby zobaczyć, czy to co myślisz o tym kraju jest prawdą.

1. Wieża Eiffla

Wieża Eiffla miała zostać rozebrana w 1909 roku, jednak została ocalona ponieważ została przerobiona na gigantyczną antenę radiową. Ukończona 31 marca 1889 roku wieża była najwyższą na świecie konstrukcją wykonaną przez człowieka przez 41 lat, aż do ukończenia w 1930 roku budynku Chrysler w Nowym Jorku. Pierwotnie miała powstać w Barcelonie, a nie w Paryżu. Projekt wieży został odrzucony przez Hiszpanów, ku ogromnej uciesze Francuzów. W chłodne dni wieża kurczy się o około 16 cm!

2. Kogut

Niewiele osób wie, że narodowym zwierzęciem reprezentującym Francję jest kogut. Był on na flagach, dzwonnicach, wiatrowskazach, znaczkach i monetach w pewnym okresie. Jeśli dobrze się przyjrzysz, możesz zauważyć, że jego symbol nadal można znaleźć na kościołach katolickich w kraju.

3. Jedz cebulę

We Francji znajduje się bardzo dużo miejscowości o śmiesznych nazwach. Na przykład znajdziemy tam Mingecobs, co można przetłumaczyć na „jedz cebulę”, Beaufou, czyli „piękny szalony” oraz Saligos, czyli „brudna świnia”.

4. Hiszpania we Francji?

We Francji znajduje się miasteczko należące do Hiszpanii. Nazywa się ono Llivia i mieszka w nim około 1, 5 tysiąca mieszkańców. Powstało ono w 1659 roku na skutek zakończenia walk pomiędzy tymi dwoma krajami. Miasteczko to wyznaczało granicę między Francją a Hiszpanią.

5. Laleczka voodoo

W 2008 roku prezydent Francji Nicolas Sarkozy wniósł pozew, w którym chciał, żeby wycofano ze sprzedaży laleczkę voodoo, która wyglądała jak on. Okazało się jednak, że sąd nie zgodził się z jego prośbą. Stwierdził on, że laleczka ta ma charakter humorystyczny, więc nie robi prezydentowi żadnej krzywdy.

6. Król na 20 minut

Ludwik Antoni Burbon zasiadał na francuskim tronie przez całe 20 minut. Stało się to w roku 1830, kiedy Karol X abdykował.

7. Schody dla Hitlera

Kiedy trwała II Wojna Światowa, Hitler odwiedził Paryż. Francuzi postanowili jednak utrudnić mu wizytę na wieży Eiffla. Przecięli oni kable w windzie, przez co Hitler musiał wejść na górę po schodach. Każdy, kto był w Paryżu wie, że wieża ta jest naprawdę wysoka!

8. Wieża Eiffla

Wzniesiono ją w roku 1889 i miała ona upamiętniać setną rocznicę rewolucji francuskiej. Zasada była taka, że po 20 latach budowla miała zostać rozebrana, jednak sprzeciwił się temu jej twórca. Władze Francji nie były przekonane do jego argumentów, ale na szczycie wieży umieszczono antenę radiową, dzięki której można było komunikować się z Niemcami. Tylko to uchroniło obecny symbol kraju przez rozebraniem.

Co więcej, wieża Eiffla zmienia swoją wysokość w ciągu roku. Jak to możliwe? Wynika to z tego, że jest ona wykonana ze stali, która kurczy się i rozszerza pod wpływem temperatury. Dlatego jej wysokość może zmienić się nawet o 15 centymetrów. Najwyższa będzie w wakacje.

9. Najwyższa góra w Europie

Najwyższą górą w całej Europie jest Mont Blanc w Alpach Francuskich. Ma wysokość 4810 metrów.

10. Zakaz keczupu

We francuskich szkołach dzieci nie mogą jeść keczupu. Nie znajdziemy go w daniach ze stołówki.

11. Świnia imieniem Napoleon

Francuzi nie mogą nazywać swoich świń imieniem Napoleon.

12. Zakaz telefonów dla dzieci

Francuzi boją się promieniowania, które tworzą telefony komórkowe. Dlatego zakazują oni sprzedaży komórek dzieciom poniżej 6 roku życia. Co więcej, reklamy telefonów nie mogą być kierowane do dzieci.

13. Wojskowe gołębie pocztowe

Armia francuska jest jedyną armią, która nadal używa gołębi pocztowych. Gołębie, które były ostatnio używane głównie w I wojnie światowej, są trzymane w pobliżu na wypadek, gdyby „wojna elektromagnetyczna” zniszczyła wszystkie nowoczesne kanały komunikacyjne.

14. Medal dla rodzin

We Francji rozdaje się medale osobom, którym udało się wychować kilkoro dzieci.

15. Czy we Francji je się ślimaki?

Tak! Przygotowuje się je z masłem, czosnkiem oraz pietruszką. Zanim będzie można je przygotować, ślimaki nie mogą nic jeść przez 10 dni, żeby nie miały w sobie żadnych pozostałości liści. Później trzeba je dokładnie oczyścić, po czym może już wylądować na patelni.

4.5/5 - (liczba ocen: 2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.