Ciekawostki

35 Ciekawostek dla Dzieci o Francji 👱🏼

Zamek w Chambord
Zamek w Chambord

Jeśli marzysz o wakacjach we Francji lub jesteś po prostu zainteresowany dowiedzeniem się więcej o tym kraju, pokochasz poznawanie tych zabawnych faktów o Francji. Kraj ten słynie z wieży Eiffla i świetnej kuchni.

Podczas gdy powszechnie wiadomo, że ludzie kochają wakacje we Francji, czy wiesz, że jest to oficjalnie najbardziej popularny kierunek turystyczny na świecie? Każdego roku około 89 milionów turystów wybiera się do Francji, aby doświadczyć tętniących życiem miast tego kraju, bogatej kultury i zapierających dech w piersiach krajobrazów. Przeczytaj ciekawostki o Francji, żeby sprawdzić, czy twoje wyobrażenia o tym kraju są prawdziwe

1. Paryski Disneyland

Czy wiedziałeś, że Disneyland w Paryżu to pierwszy park Disneyland otwarty poza Stanami Zjednoczonymi? Otwarto go w 1992 roku i jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc turystycznych we Francji, przyciągające miliony odwiedzających każdego roku.

2. Francuska Statua Wolności

Druga fascynująca ciekawostka:  W Paryżu jest swoja wersja Statuy Wolności! Mniejsza wersja tego amerykańskiego symbolu stoi na wyspie Île aux Cygnes na Sekwanie i jest skierowana w stronę jej „większej siostry” w Nowym Jorku.

3. Francuskie wynalazki

Francja dała światu wiele znaczących wynalazków, w tym balon na gorące powietrze, parowiec, ołówek, cholewki (pierwszy rodzaj butów z wysokim obcasem), a nawet Braille’a, system pisania i czytania dla niewidomych.

4. Największe muzeum sztuki

Luwr w Paryżu to największe muzeum sztuki i najczęściej odwiedzane muzeum na świecie, gromadzące ponad 9 milionów odwiedzających rocznie. To tutaj znajduje się słynna Mona Lisa i Wenus z Milo.

5. Francuski jest językiem dyplomacji

Francuski przez wiele lat był uważany za „język dyplomacji” i był najbardziej popularnym językiem w dyplomatycznych relacjach, zanim został wyparty przez angielski w XX wieku.

6. Dzień z naleśnikami

Francuzi świętują La Chandeleur, czyli Dzień Naleśników, 2 lutego, co jest podobne do amerykańskiego Dnia Świstaka. Istnieje tradycja rzucania naleśnikiem trzymając w ręce monetę, co ma przynieść szczęście i dobrobyt.

7. Francuskie perfumy

Grasse w południowej Francji jest uważana za światową stolicę perfum. Miejscowość ta jest znana z produkcji esencji perfumowych z lokalnych kwiatów.

8. Francuska rywalizacja z Anglią

Francja i Anglia miały wielowiekową rywalizację, która osiągnęła szczyt podczas wojny stuletniej w średniowieczu. Dziś ta rywalizacja jest bardziej przyjazna i często widoczna w sporcie, na przykład podczas meczów rugby czy piłki nożnej.

9. Francuski smakołyk – żabie udka

Chociaż myśl o jedzeniu żab może wydawać się niektórym nieapetyczna, we Francji żabie udka są uważane za delikates. To jest dopiero ciekawostka! Smażone z czosnkiem i ziołami, są popularnym daniem w niektórych regionach kraju.

10. Francuski komiks

Francja jest także znana z produkcji komiksów, nazywanych „bandes dessinées”, czyli „rysunkowe opaski”. Jednym z najbardziej znanych francuskich bohaterów komiksowych jest Asterix, waleczny Gal, który walczy z Rzymianami.

11. Świnia imieniem Napoleon

Francuzi nie mogą nazywać swoich świń imieniem Napoleon.

12. Zakaz telefonów dla dzieci

Francuzi boją się promieniowania, które tworzą telefony komórkowe. Dlatego zakazują oni sprzedaży komórek dzieciom poniżej 6 roku życia. Co więcej, reklamy telefonów nie mogą być kierowane do dzieci.

13. Wojskowe gołębie pocztowe

Armia francuska jest jedyną armią, która nadal używa gołębi pocztowych. Gołębie, które były ostatnio używane głównie w I wojnie światowej, są trzymane w pobliżu na wypadek, gdyby „wojna elektromagnetyczna” zniszczyła wszystkie nowoczesne kanały komunikacyjne.

14. Medal dla rodzin

We Francji rozdaje się medale osobom, którym udało się wychować kilkoro dzieci.

15. Czy we Francji je się ślimaki?

Tak! Przygotowuje się je z masłem, czosnkiem oraz pietruszką. Zanim będzie można je przygotować, ślimaki nie mogą nic jeść przez 10 dni, żeby nie miały w sobie żadnych pozostałości liści. Później trzeba je dokładnie oczyścić, po czym może już wylądować na patelni.

16. Wieża Eiffla

Wieża Eiffla miała zostać rozebrana w 1909 roku, jednak została ocalona ponieważ została przerobiona na gigantyczną antenę radiową. Ukończona 31 marca 1889 roku wieża była najwyższą na świecie konstrukcją wykonaną przez człowieka przez 41 lat, aż do ukończenia w 1930 roku budynku Chrysler w Nowym Jorku. Pierwotnie miała powstać w Barcelonie, ale nie w Paryżu. Projekt wieży został odrzucony przez Hiszpanów, ku ogromnej uciesze Francuzów. W chłodne dni wieża kurczy się o około 16 cm!

17. Kogut

Niewiele osób wie, że narodowym zwierzęciem reprezentującym Francję jest kogut. Był on na flagach, dzwonnicach, wiatrowskazach, znaczkach i monetach w pewnym okresie. Jeśli dobrze się przyjrzysz, możesz zauważyć, że jego symbol nadal można znaleźć na kościołach katolickich w kraju.

18. Jedz cebulę

We Francji znajduje się bardzo dużo miejscowości o śmiesznych nazwach. Na przykład znajdziemy tam Mingecobs, co można przetłumaczyć na „jedz cebulę”, Beaufou, czyli „piękny szalony” oraz Saligos, czyli „brudna świnia”.

19. Hiszpania we Francji?

Kolejna fascynująca ciekawostka: we Francji znajduje się miasteczko należące do Hiszpanii. Nazywa się ono Llivia i mieszka w nim około 1,5 tysiąca mieszkańców. Powstało ono w 1659 roku na skutek zakończenia walk pomiędzy tymi dwoma krajami. Miasteczko to wyznaczało granicę między Francją a Hiszpanią.

20. Laleczka voodoo

W 2008 roku prezydent Francji Nicolas Sarkozy wniósł pozew, w którym chciał, żeby laleczkę voodoo, która wyglądała jak on, wycofano ze sprzedaży. Okazało się jednak, że sąd nie zgodził się z jego prośbą. Stwierdził on, że laleczka ta ma charakter humorystyczny, więc nie robi prezydentowi żadnej krzywdy.

21. Król na 20 minut

Kolejną ciekawostką jest to, że Ludwik Antoni Burbon zasiadał na francuskim tronie przez całe 20 minut. Stało się to w roku 1830, kiedy Karol X abdykował.

22. Schody dla Hitlera

Kiedy trwała II Wojna Światowa, Hitler odwiedził Paryż. Francuzi postanowili jednak utrudnić mu wizytę na wieży Eiffla. Przecięli oni kable w windzie, przez co Hitler musiał wejść na górę po schodach. Każdy, kto był w Paryżu wie, że wieża ta jest naprawdę wysoka!

23. Wieża Eiffla

Wzniesiono ją w roku 1889 i miała ona upamiętniać setną rocznicę rewolucji francuskiej. Zasada była taka, że po 20 latach budowla miała zostać rozebrana, jednak sprzeciwił się temu jej twórca. Władze Francji nie były przekonane do jego argumentów, ale na szczycie wieży umieszczono antenę radiową, dzięki której można było komunikować się z Niemcami. Tylko to uchroniło obecny symbol kraju przez rozebraniem.

Co więcej, wieża Eiffla zmienia swoją wysokość w ciągu roku. Jak to możliwe? Wynika to z tego, że jest ona wykonana ze stali, która kurczy się i rozszerza pod wpływem temperatury. Dlatego jej wysokość może zmienić się nawet o 15 centymetrów. Najwyższa będzie w czasie wakacji.

24. Najwyższa góra w Europie

Najwyższą górą w całej Europie jest Mont Blanc w Alpach Francuskich. Ma wysokość 4810 metrów.

25. Zakaz keczupu

We francuskich szkołach dzieci nie mogą jeść keczupu. Nie znajdziemy go w daniach ze stołówki.

26. Rowerowy Tour de France

Tour de France to najbardziej znany wyścig kolarski na świecie, odbywający się co roku w lipcu. Zawodnicy pokonują wtedy ponad 3,000 kilometrów w ciągu trzech tygodni, przemierzając różnorodne tereny Francji, od płaskich do górskich etapów.

27. Zamek w dolinie Loary

Francja jest domem dla ponad 40,000 zamków. Dolina Loary jest szczególnie znana z pięknych renesansowych zamków, które przyciągają turystów swoim urokiem i historią. Zamek Chambord jest największym zamkiem w dolinie Loary i jeden z najbardziej rozpoznawalnych w całej Francji.

28. Tradycyjne francuskie piekarnie

W każdej francuskiej wiosce i mieście można znaleźć tradycyjne piekarnie, nazywane „boulangeries”, które codziennie rano oferują świeży chleb, bagietki, oraz różnorodne „pâtisseries” – francuskie słodkości i ciasta.

29. TGV – francuskie pociągi

TGV, co oznacza Train à Grande Vitesse („Pociąg Wysokiej Prędkości”), to system szybkich pociągów we Francji. Potrafią one osiągnąć prędkość do 320 km/h, co czyni podróże po kraju szybkimi i wygodnymi.

30. Francuskie kina

Francja jest również znana z miłości do kina; posiada największą liczbę kin na mieszkańca w porównaniu do innych krajów europejskich. Festiwal Filmowy w Cannes jest jednym z najbardziej prestiżowych i znanych festiwali filmowych na świecie.

Znacie inne ciekawostki o Francji dla dzieci? Napiszcie o nich w komentarzu na dole.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Francji