CiekawostkiEuropa

22 Ciekawostki oraz Mało Znane Fakty o Luwrze

Luwr jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji Paryża i co roku odwiedza go około 9,3 mln osób. Powodem jego popularności jest kolekcja 35 tysięcy bezcennych arcydzieł i antyków. Oferuje najobszerniejsze galerie sztuki dla jego szerokiego zakresu tematycznego, które wahają się od 6 wieku pne do 19 wieku.

Luwr jest największym muzeum na świecie. Jest tak duże, że niemożliwe jest poznanie wszystkich muzeów w ramach jednej wizyty. Jak długo to trwa? No cóż, gdybyś kiedykolwiek miał ponad 100 dni wolnego, prawdopodobnie zobaczyć każde dzieło sztuki, ale mógłbyś poświęcić na każde dzieło tylko 30 sekund i to gdybyś był tam 24 godziny każdego dnia. Muzeum oferuje łącznie 380 tysięcy eksponatów, ale nie wszystkie kolekcje są eksponowane dla zwiedzających.

Musee du Louvre, znajduje się przy Sekwanie w Paryżu i jest drugim po Muzeum Pałacu w Chinach najczęściej odwiedzanym muzeum.

W sierpniu 1793 roku Luwr otworzył swoje bramy dla zwiedzających. Znajduje się tu wiele wspaniałych obrazów od słynnej „Mona Lisy” Leonarda po „Śmierć Dziewicy” Caravaggia. Oto ciekawostki, fakty i cenne informacje na temat muzeum, o których niewiele osób wie.

1. Kiedy Napoleon doszedł do władzy, zmieniono mu nazwę kompleksu na jego cześć, a wkrótce budynek został nazwany Musée Napoleon. Po jego upadku w 1814 roku muzeum otrzymało swoją obecną nazwę.

2. Obraz Mony Lisy ma swoją prywatną skrzynkę pocztową z powodu wszystkich listów miłosnych,

3. Luwr nie był pierwotnie muzeum. Była to twierdza wybudowana w 1190 roku. W XVI wieku zamieniono Luwr z twierdzy w pałac królewski. Dopiero w 1793 roku, po przeniesieniu się monarchii francuskiej do pałacu w Wersalu, pierwsze muzeum w Luwrze zostało otwarte dla zwiedzających i oferowało zaledwie 537 obrazów.

4. Mona Lisa Leonarda da Vinci to niewątpliwie jedno z najbardziej znanych dzieł sztuki w Luwrze, w którym ludzie z różnych środowisk podróżują do muzeum, aby obejrzeć słynne na całym świecie malowidło.

5. Napoleon zmienił kiedyś nazwę Luwru na Musée Napoleon i rozszerzył kolekcję o 5000 utworów. Utwory zostały jednak zwrócone pierwotnym właścicielom po klęsce dowódcy wojskowego.

6. Muzea Luwru znajdują się również poza granicami XVI-wiecznego muzeum i pałacu, ponieważ są połączone z mauretańską Eugenią Narodową Delacroix, a fronty z Ogrodami Tulleries, najstarszym paryskim parkiem.

7. Muzea codziennie odwiedza 15 tysięcy osób, a 70% to turyści zagraniczni. Tylko w 2014 roku Luwr przyjął ponad 9,3 mln zwiedzających.

8. W galeriach znajduje się ok. 7500 obrazów, z czego 66% zostało wykonanych przez artystów francuskich.

9. Za jego panowania Napoleon zawiesił Mona Lisę w swej prywatnej sypialni.

10. Wymiary Mona Lisy wynoszą tylko 53 x 77 cm. Jest tylko nieco większa niż kartka A2.

11. Mona Lisa ma również własnych ochroniarzy i jest chroniona kuloodpornym szkłem, jednak została skradziona w 1911 roku, zanim wróciła do Luwru zaledwie dwa lata później.

12. Tożsamość Mony Lisy jest tajemnicą i nikt nigdy nie był w stanie dowiedzieć się, dlaczego tak się uśmiecha. Wielu uważa, że jest żoną Francesco del Giocondo, ponieważ jej prawdziwym imieniem po włosku brzmiało Lisa Gioconda. Inni uważają, że Mona Lisa jest autoportretem i aluzją do rzekomego homoseksualizmu Leonarda da Vinci.

13. Hitlerowcy w czasie II wojny światowej wykorzystywali Luwr jako magazyn skradzionej sztuki.

14. Budynki Luwru pozostały niegdyś opuszczone i gnijące. Po zakończeniu budowy pałacu w Wersalu, sąd francuski przeniósł swoją bazę z Paryża i Luwru, pozostawiając budynek niedokończony i w stanie ruiny. W budynkach, które pozostały otwarte, powstały grupy kulturalne, w skład których weszli malarze, rzeźbiarze i pisarze. Po ponad stuleciu, budowa podniosła się ponownie, jak seria królów Bourbon hojnie pieniądze na miejscu i treści artystyczne w nim – aż do upadku monarchii i początku rewolucji francuskiej w 1789 roku.

15. Do kolekcji Franciszka I trafiło wiele dzieł da Vinci, w tym La Giaconda, jeden z najsłynniejszych obrazów świata. Według francuskiego folkloru Franciszek był nawet przy łóżku da Vinci, kiedy zmarł, a po śmierci artysty w 1519 r. król kupił obraz od asystenta. Zamiast jednak zagłębiać się w mury Luwru, obraz przez stulecia przeplatał się z serią pałaców królewskich, spędzając czas w Fontainebleau i Wersalu. Dopiero po upadku monarchii i ustanowieniu Luwru jako muzeum publicznego Mona Lisa znalazła stały dom.

16. Uważa się, że muzeum prześladuje mama o imieniu Belphegor. Uważa się, że pobliskie Ogrody Tulleries są również nawiedzane przez mężczyznę ubranego na czerwono.

17. Szklana piramida Luwru została zbudowana w 1989 roku i ma 21 metrów wysokości. Jest ona wykonana wyłącznie ze szkła i metalu i jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta.

18. Muzeum znajduje się w 1 okręgu, w samym sercu Paryża, we Francji, nad Sekwaną.

19. W XV wieku królowie francuscy nie weszli do wnętrza Luwru, ponieważ nie lubili wielkiego budynku.
Było ono również wykorzystywane jako więzienie i biuro ministerstwa finansów.

20. Piramida Luwru została zbudowana w 1989 r. na zamówienie francuskiego prezydenta. Ma 20 metrów wysokości, zajmuje powierzchnię 1225 metrów kwadratowych i jest wykonany z prawie 700 tafli szkła.

21. Wenus de Milo, starogrecki posąg Afrodyty, jest jednym z najpopularniejszych eksponatów na wystawie w Luwrze.

22. W Luwrze można zobaczyć dzieła Michała Anioła, Rafaela i Caravaggia.

Czytaj dalej: Luwr czyli największe muzeum sztuki na świecie – Wielkie Atrakcje