Ameryka PółnocnaCiekawostki

Informacje i ciekawostki o Denver

1. Denver jest blisko gór. Z Denver widać 200 nazwanych szczytów, w tym 32, które wznoszą się na wysokość 4000 metrów i wyżej. Widoczna z Denver panorama górska ma długość 225 km.

2. Pierwsze aresztowanie za posiadanie i sprzedaż Marihuany miało miejsce w Denver, Kolorado 2 października 1937 roku.

3. Denver ma 300 słonecznych dni w roku. Położony na wschód od głównego pasma górskiego, Denver ma łagodny, suchy i słoneczny klimat z większą ilością godzin słońca w ciągu roku niż San Diego czy Miami Beach.

4. Policja w Denver spowodowała największy skandal policyjny w historii USA w latach 60. Prawie pięćdziesięciu funkcjonariuszy było częścią gangu, kradnąc z dziesiątków firm.

5. Populacja miasta Denver wynosi 704 tys. mieszkańców, co czyni je najbardziej zaludnionym miastem w Kolorado. Jest to główny węzeł komunikacyjny, transportowy, energetyczny, lotniczy, kosmiczny oraz turystyczny.

6. Denver jest jednym z niewielu miast, w których działa siedem profesjonalnych drużyn sportowych. Posiada 90 pól golfowych, 150 kml ścieżek rowerowych. Odwiedzający mogą zwiedzać miasto korzystając z roweru, pionierskiego w Denver programu bike-sharing. Wybierz rower na jednej z 80-stacji, wybierz się na przejażdżkę i zwróć go na innej stacji.

7. Denver, Kolorado nosi imię pierwszego gubernatora terytorium Kansas, ponieważ miasto znajdowało się na tym terytorium.

8. Gangster o imieniu Soapy Smith kiedyś „trząsł” miastem. Pochodzący z Gruzji Smith był człowiekiem, który specjalizował się w pokerowych grach, fałszywych loteriach i specjalnym „mydlanym oszustwie”. Posiadał kilka salonów i salonów gier w Denver, w tym słynny klub Tivoli na rogu Marketu i 17 Street.

9. Denver posiada ponad 200 parków w mieście i 20 tys. akrów parków w pobliskich górach, w tym spektakularny Park Czerwonych Skał i Amfiteatr. Miasto posiada własne stado bawołów i każdego roku sadzi ponad 200 tys. kwiatów w 26 oficjalnych ogrodach kwiatowych.

10. Gwałtowny spadek cen srebra spowodował głęboką depresję gospodarczą, która rozpoczęła się w 1893 roku i trwała kilka lat.

11. W 1890 r. Kongres przyjął ustawę, na mocy której pierwszy cmentarz Denver stał się parkiem. Członkowie rodziny mieli 90 dni na usunięcie szczątków.

12. Co roku od 1984 roku Denver jest gospodarzem Wielkiego Festiwalu Piwa Amerykańskiego. Bywalcy festiwalu mogą spróbować ponad 3000 różnych rodzajów piwa.

13. Brown Palace Hotel and Spa, zbudowany w 1892 roku, gościł prezydentów, światowych liderów i celebrytów. Było to również miejsce podwójnego morderstwa z 1911 roku, które urzekło naród i przyciągnęło miłośników rywalizacji z zamożną żoną miejscowego polityka.

14. Prawie trzy lata po tym, jak Kolorado zalegalizowało wykorzystanie marihuany rekreacyjnej. Istnieje ponad 100 sklepów detalicznych przynoszących w sprzedaży miliony dolarów.

15. Led Zeppelin zagrał swój pierwszy koncert w Stanach Zjednoczonych w Denver. Legendarna grupa wystąpiła 20 października 1968 roku na Auditorium Denver Arena. Koncert był częścią krótkiego ciągu koncertów.

16. Denver został laureatem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1976 roku, ale później odrzucił je z powodu przytłaczającego sprzeciwu społecznego wobec warunków finansowych.

17. Denver jest jednym z niewielu miast, które nie jest zbudowane nad rzeką, jeziorem, oceanem czy głównym akwenem.

18. Międzynarodowe lotnisko Denver jest większe niż Manhattan, San Francisco i Miami i jest drugim największym lotniskiem na świecie.

19. W Denver znajduje się restauracja, która nie ma ustalonych cen lub menu.

20. W Denver w Kolorado znajduje się bank o nazwie Young Americans Bank, który pożycza pieniądze tylko osobom poniżej 22 roku życia.

21. Na lotnisku w Denver pracuje zespół 15 psów terapeutycznych, aby pomóc niespokojnym podróżnikom.