10 Największych Gór na Świecie

Najwyższe góry na świecie od lat przyciągają alpinistów i himalaistów, którzy za wszelką cenę próbują zdobyć upragnione szczyty i zapisać się na kartach historii wielkimi literami.

Gdzie znajdziemy największe góry i trze wysokość faktycznie oznacza górę najtrudniejszą do zdobycia?

1. Mount Everest

Bez wątpienia Mount Everest jest najwyższą górą świata. Jej wysokość wynosi 8848m. Jest najwyższym z czternastu ośmiotysięczników, aczkolwiek zalicza się ją do najłatwiejszych. Właśnie dlatego organizowane są komercyjne wycieczki na szczyt. Mount Everest znajduje się w Himalajach Wysokich na granicy Chińskiej Republiki Ludowej i Nepalu.

2. K2

K2 to góra znajdująca się w Karakorum. Leży na granicy Pakistanu i Chin. Jest uważany za trudną górę do zdobycia o czym przekonało się spore grono himalaistów pragnących zdobyć górę w sezonie zimowym. Góra liczy sobie 8611m.

3. Kanczendzonga

Kanczendzonga jest trzecim najwyższym szczytem na świecie i najwyższym w samych Indiach. Wysokość góry wynosi 8586m. To właśnie podczas prób zdobycia tej góry w 1992 zginęła wybitna himalaistka Wanda Rutkiewicz.

4. Lhotse

Lhotse po tybetańsku oznacza „południowy szczyt”. Góra jest usytuowana na południe od Mount Everest. Jest również ośmiotysięcznikiem. Liczy sobie 8516 metrów. Próba zdobycia tej góry nowym szlakiem skończyła się tragiczną śmiercią wybitnego polskiego himalaisty Jerzego Kukuczki.

5. Makalu

Makalu znajduje się niespełna 20 kilometrów od Mount Everest. Leży w Himalajach Wysokich i liczy sobie 8481 metrów.

6. Czo Oju

Czo Oju to góra zaliczana do jednych z najłatwiejszych do zdobycia. Nie jest technicznie tak skomplikowana jak K2.Góra liczy sobie 8201m i znajduje się w Himalajach Wysokich.

7. Dhaulagiri

Dhaulagiri znajduje się w Nepalu. Góra liczy sobie 8167 metrów. Polskiego wejścia na górę dokonał wybitny Wojciech Kurtyka w 1980 roku.

8. Manaslu

Manaslu to góra leżąca w północnej części Nepalu. Liczy sobie 8156 metrów. Nazwa oznacza „Górę Ducha”. Na początku lat osiemdziesiątych została zdobyta przez Macieja Berbekę i Ryszarda Gajewskiego.

9. Nanga Parbat

Nanga Parbat znajduje się w północno-wschodniej części Pakistanu. Góra liczy sobie 8126 metrów.

10. Annapurna

Annapurna znajduje się w środkowym Nepalu. Wysokość wynosi 8091 metrów. Nazwa góry pochodzi od hinduistycznej bogini, która słynęła z dostarczania jedzenia tym, którzy najbardziej tego potrzebowali.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.