CiekawostkiEuropa

Fantastyczne informacje i ciekawostki o Litwie

Litwa

Język ten jest jednym z najstarszych żyjących indoeuropejskich języków Europy. To kraj łagodnie pofałdowanych wzgórz, wielu lasów, rzek i strumieni oraz jezior.

Koszykówka jest najpopularniejszym sportem w tym kraju. Kilku Litwinów przeszło do sławy w NBA, a największą gwiazdą jest Arvydas Sabonis.

Jedną z najbardziej znanych litewskich potraw jest Cepelinai. Nazwę zawdzięcza owalnemu kształtowi przypominającemu sterowiec Zeppelina.

Każdego roku na dzień św. Patryka rzeka Wilno barwiona jest na jasny szmaragdowy kolor zielony. Pomysł zrodził się w Chicago w latach sześćdziesiątych, kiedy to irlandzcy hydraulicy odkryli całkowicie nieszkodliwy sposób barwienia wody.

Wilno jest centrum kulturalnym na Litwie, a targi, festiwale i imprezy wakacyjne odbywają się tu regularnie.

Wileński jarmark bożonarodzeniowy i Jarmark Kaziukusa to dwa przykłady dużych imprez, które przyciągają do stolicy Litwy turystów z całego świata.

Zamek w Trokach jest jedną z najpopularniejszych jednodniowych wycieczek, jakie można odbyć z Wilna. Zamek służy jako ważne wprowadzenie do historii Litwy i średniowiecznej Litwy.

Dwaj słynni litewscy bohaterowie to Steponas Darius i Stasys Girėnas, dwaj piloci, którzy próbowali przelecieć przez Atlantyk z Nowego Jorku do Kowna na Litwie. Rozpoczęli to za oceanem, ale rozbili się przed dotarciem do celu.

Wilno jest jedyną stolicą na świecie, w której można latać balonem na gorące powietrze.

Aukštojas Hill na wysokości 294 metrów nad poziomem morza jest najwyższym punktem na Litwie.

Lasy na Litwie pokrywają około 33% terytorium.

Na Litwie jest około 6000 jezior o powierzchni 950 km2, czyli 1,5% terytorium Litwy.

Litwa ma długość wybrzeża około 90 km.

Kolejną litewską specjalnością jest loty akrobacyjne; w szczególności Jurgis Kairys. Mistrz świata ma nawet manewr nazwany jego imieniem: Kairys Wheel.

Na Litwie zachował się dąb, który przetrwał wyprawy krzyżowe. Dąb Stelmuze jest najstarszym drzewem w Europie.

Wigilia Bożego Narodzenia. Pusty talerz jest ustawiony dla rodziny lub przyjaciół zagubionych w ciągu ostatniego roku, a wigilijną kolację pozostawia się na noc, aby „nakarmić” wszystkich zagubionych przyjaciół i rodzinę.

Litewska Góra Krzyży jest znaczącym miejscem pielgrzymkowym, gdzie pobożni modlą się i dodają swoje krzyże do tysięcy, które wcześniej pozostawili inni pielgrzymi. Tę imponującą atrakcję religijną odwiedzili nawet papieże.

Dworzec kolejowy w Wilnie ma połączenia międzynarodowe z Rosją, Polską, Białorusią, Łotwą i Kaliningradem, a także dobre połączenia krajowe, ale autobusy mogą być tańsze i szybsze od pociągów.

Jedynym litewskim portem jest Kłajpeda, która posiada promy łączące Szwecję, Niemcy i Danię.

Rolandas Paksas był pilotem kaskaderem, który został prezydentem Litwy. Nawiasem mówiąc, był on również pierwszym europejskim prezydentem, który został obalony.

Kraj ten ma nawet swój własny aromat, zwany „Zapach Litwy”, z nutami dzikich kwiatów, imbiru, malin, drzewa sandałowego i piżma.

Na Litwie jest pięć parków narodowych.

Park Narodowy Aukštaitija, założony w 1974 roku, jest najstarszym parkiem narodowym na Litwie. Ponad 70%jego powierzchni zajmują lasy.

Wilno jest jednym z największych zachowanych średniowiecznych starych miast w północnej Europie. W 1994 r. wileńskie Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ostrobramska Brama jest bramą miejską Wilna i jednym z najważniejszych zabytków religijnych, historycznych i kulturalnych. Została wybudowana w latach 1503-1522 jako część fortyfikacji obronnych miasta Wilna, stolicy Wielkiego Księstwa Litewskiego.

W Kownie znajdują się posągi Perkunii, boga piorunów rozsianego po całym mieście. Znajduje się tu również co najmniej 5 kościołów katolickich i wielka katedra, co stanowi ciekawy kontrast.

Historia pogaństwa jest dość ważna dla Litwy i odzwierciedla starożytną kulturę.

Litwini obchodzą dwa dni niepodległości: jeden 16 lutego, a drugi Dzień Odzyskania Niepodległości 11 marca.

Ważne daty

11 marca 1990 r. Litwa ogłosiła niepodległość od Rosji.
6 września 1991 r. Związek Radziecki zaakceptował ich niepodległość, jednak ostatni z rosyjskich żołnierzy opuścił kraj dopiero w 1993 roku.
Zginęło 14 osób, które pokojowo protestowały, a ponad 160 zostało rannych w wyniku przejęcia przez Rosję Wileńskich Służb Nadawczych.
Szwecja wierzyła w niepodległość Litwy i w razie potrzeby była gotowa do pomocy.
Islandia była pierwszym krajem, który 11 lutego 1991 r. uznał niepodległość Litwy.
A jedną z najważniejszych dat dla Litwinów na ten czas w historii jest 23 sierpnia 1989 r., kiedy to połączyli ręce w pokojowym proteście z Łotyszami i Estończykami.